POLICIECRCHOVANEC
5.8.2017
Kategorie: Společnost

POMÁHAT A CHRÁNIT – jak vypadá toto heslo u Chovancovy Policie ČR ve skutečnosti?

Loading...
Sdílejte článek:

KAREL SVĚTNIČKA

Publicista Adam Drda napsal na facebookusvou zkušenost za co živíme policisty svými daněmi pod dohledem dočasně bývalého zelináře Milana Chovance. Text je stažen ze stránky publicisty.

Pomáhat a chránit
 .
Tady je jenom takové rychlé shrnutí ke včerejšku, slíbil jsem to. Suše vylíčeno, stalo se zhruba tohle. Šel jsem kolem osmé večer se psem zahradou Kinských, jako skoro denně. Asi před dvěma týdny jsem tam viděl, jak se děti, řekl bych že romské, koupaly ve vedru ve fontánce, po cestičce přijelo auto Policie ČR a z okýnka na ně hulákal policajt v zrcadlových brýlích, ať koukají vypadnout. Připadalo mi to hnusné, absurdní a odpudivě buzerační. Před týdnem tam tři policisté otravovali bezdomovce, kteří seděli na lavičce a jedli – nic špatného nedělali, to mi připadá zbytečné zdůrazňovat. Dneska stáli tři (dva muži a ženská) nad klukem, který se evidentně zrovna probudil, vypadal naprosto OK, měl psa a balil si dost roztřeseně batoh. Koukal jsem na to asi z dvaceti metrů, načež jeden z těch policistů začal tomu klukovi botou (!) rozhrabávat věci. To je ponižující, taková věc se nedělá.
 .
Šel jsem k nim, a jednoho z těch policajtů jsem se zeptal, proč si takhle počínají, co ten člověk provedl – a fakt je, že jsem ironicky dodal, jestli by v tom parku (v naprosto bezpečném pražském parku) nemělo zasahovat početnější komando, že už tu ty policejní manévry pozoruju dost dlouho a jestli jim to nepřipadá trochu trapný.
 .
Na to přiskočil ten policista, který rozhrabával klukovi věci botou a řekl, ať okamžitě předložím doklady. Požádal jsem ho, aby mi sdělil důvod – on mi řekl, že mi žádný důvod sdělovat nemusí. Já opáčil, že musí, že u sebe doklady nemám, ale že bych mu je bez důvodu stejně neukázal. Prohlásil, ať mu tedy sdělím jméno, že si „ověří mou totožnost“, já řekl, že je to totéž, že mu jméno neřeknu, protože jsem se ničeho nedopustil a oslovení policisty není ani trestný čin ani přestupek. Kluk řekl, že mi dosvědčí, že jsem nic neudělal a začalo to být trochu srandovní.
 .
Pak to trvalo dost dlouho, ale hlavní body jsou tyhle. Policista mi sdělil, že jsem od téhle chvíle „osoba, omezená ve svobodě“. Já jsem řekl, že nechápu, proč, zavolal jsem domů a napsal krátkej status na FB. Na to mi zakázal používat telefon a mluvit se ženou a sdělil, že jestli ho použiju ještě jednou, přijdou hmaty a chvaty. Chtěl jsem si vyfotit jejich čísla, to jsem nesměl. Předtím jsem jedno číslo sice řekl ženě, ale neměla je jak zapsat. Snažil jsem se policajtovi vysvětlit, že mám právo vědět, proč mne chce legitimovat, načež prohlásil, že jsem přešel přes trávník a dopustil se tak přestupku. Ukázal jsem na asi deset lidí, ležících různě po trávníku a zeptal se, jestli je tedy půjdou zlegitimovat taky, že jsou na to tři, že klidně počkám. Opáčil, že mi do toho nic není. Já mu řekl, že tu takhle leží každý den spousty lidí a že o zákazu vstupování na trávník nic nevím. Tvrdil, že je u vstupu cedule. Ovšem u vstupu z Holečkovy žádná cedule není, což jsem mu řekl, poslal tam kolegyni, a ta se vrátila s tím, že tam fakt není nic. Policajt opáčil, že „to je jedno“.
 .
Takhle to pokračovalo ještě chvíli. Pak mi zase řekl, že mám oznámit jméno a datum narození, že si mě zkontroluje a můžu odejít. Já řekl, že mi pořád nesdělil důvod, a že ze mě navíc vyrobil „osobu, omezenou ve svobodě“, a že chci tedy písemné zdůvodnění. To už jsem byl dost našvanej (ale ani jednou jsem nezvýšil hlas do nějaký agresivity, neřekl jsem jediný sprostý slovo, jenom, že jsem novinář a že o tom napíšu – uznávám, trochu trapný). Ten zadrženej kluk, kterej, jak se ukázalo, neměl doklady, se začal vcelku logicky ptát, proč by u mě stačilo sdělení jména atd. a proč on musí na stanici. Řekli mu, že spáchal přestupek, ale logiku to nemělo, protože si ho stejně jako mě mohli na dálku ověřit podle fotky.
 .
Poté mi ten hlavní policajt sdělil, že po mě chce doklady, protože jsem (nový důvod) narušil místo vyšetřování, že mi žádný písemný zdůvodnění neposkytne, že budu muset na stanici. Já řekl, že tedy dobře – a zeptal jsem se, co vyšetřujou, načež mi sdělil, že přestupek, protože ten mladík si tam stavěl stan a oni přijeli na udání ze zámečku Kinských. Fakt je, že ze dveří zámečku všechno sledovala nějaká babice. Žádný stan jsem neviděl, ale budiž – byl to přestupek, ne trestný čin, tak jsem ho poprosil, ať mi vysvětlí, jak jsem narušil vyšetřování přestupku svým jednoduchým dotazem. Na to mi řekl, že jsem „evidentně opilý“ a že „provedeme dechovou zkoušku“. Přinesl si dejchátko, já mu opáčil, ať si provádí, co chce, ale já že dechovou zkoušku podstupovat nebudu. Nic jsem nepil (naposledy asi deci bílého po natáčení s panem Rafalským kolem půl pátý), ale především mu do toho nic nebylo. Celé to trvalo přes hodinu.
 .
Pak přijelo další auto s dalšíma třema policajtama, naložili mě i se psem (je dost velkej), odvezli mě na stanici Na Bělidle. Přišel novej policajt, velmi agresivní, a když jsem se mu tu věc pokusil vysvětlit (včetně toho, že mu jméno hned řeknu, ale žádám písemné vysvětlení věci), začal hulákat, ať si okamžitě sednu na „lavici zadržených“ – a ať toho psa odvedu a přivážu na dvorku. To se jednak jaksi nedalo současně splnit a jednak jsem psa nikde přivazovat nechtěl, protože jsem nevěděl, jak dlouho tam budu. Nakonec jsem pod dohledem a pod výhrůžkama přivázání vykonal, pak jsem byl otočen, ruce na zeď, všechno z kapes, nohy od sebe atd. Když jsem si ty věci (zapalovač, cigára a telefon) chtěl zase posbírat, začal řvát, že použije donucovací prostředky. Předesílám, že jsem se ani na minutu nevzpouzel, snažil jsem se mu vysvětlit, že asi budu chtít podat stížnost a že mu to jméno řeknu, že teď už není problém, byl jsem zatčen a chci nějaký protokol. Načež si jméno vzal, ověřil si mě a pak mě vyhodil do čekárny. Ptal jsem se ho, jestli mu připadá normální se takhle chovat k člověku, který chce pouze banální zdůvodnění a nic nespáchal, ale nic mi neřekl a já už to nechtěl hrotit, bál jsem se o psa.
 .
Skončilo to jako groteska: na celý stanici vypadly pojistky, všude tma jak prdeli, kolem mě se míhaly baterky, a nakonec přišel policajt s protokolem, kde byla spousta nesmyslů, například že mě zadrželi ve 21:20, ale bylo to o víc než hodinu dřív, že mi bylo vysvětleno, proč mne chtějí perlustrovat, což nebyla pravda, že jsem „arogantně“ narušil „místo vyšetřování“ atd. Chtěl jsem to ve světle tý baterky podepsat, s tím, že tam připíšu, s kterými formulacemi nesouhlasím, ale to odmítli jako nemožné. Chtěl jsem znát jméno toho kluka jako svědka, ale to mi taky odmítli říct. Tak jsem řekl, že to v takovém případě podepsat nemůžu. Načež mě vyšoupli na ulici, s tím, že věc předají do správního řízení. Já se ptal, co předají do správního řízení, když jsem nic neudělal – a oni mi sdělili, že jsem chodil po trávníku…
 .
Celé je to zdánlivě úplná kravina, jenže jenom zdánlivě. Policie se má chovat slušně, fungovat přiměřeně situaci, neprudit lidi neadekvátně a neponižovat je. To se nedělo, toho kluka prostě ponižovali a děsili. Ke mně se chovali jak debilové, cítil jsem se během celé té procedury jako člověk, který nemá žádná práva, dokud se nerozhodnou, že mu je laskavě přiznají. Jenže takhle to asi v normální demokratické zemi chodit nemá, uniformovaný policajt není od toho, aby pouštěl hrůzu. Jistě, že se to všechno nějak zahraje do outu, zdůvodní, všechno to bylo „v souladu se zákonem“ atd.. Ale všechno je to zbytečný, buzerační, stejně jako to otravování bezdomovců a vyhánění dětí z fontány v horkém červencovém dni. Konec.
 .
 .
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč


Celkem za měsíc: 12 747,60 Kč
Vybráno 36.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 66 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
44 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.