24146909-24146885-bzxbz
28.12.2016
Kategorie: Společnost

Polský Sejm schválil zákon o zřízení Armády územní obrany

Sdílejte článek:

DAREK MATECKI/PERUSS

V polské armádě, počátkem roku 2017 bude vytvořený nový druh ozbrojených sil – Armáda územní obrany – WOT (Wojsko Obrony Terytorialnej). Zákon prošel Sejmem 16. listopadu 2016. Ministerstvo národní obrany chce, aby v roce 2019 v nové formaci sloužilo více než 50 tisíc vojáků.

Novela zákona o obecné branné povinnosti, jehož návrh byl zpracovaný ministerstvem národní obrany stanoví, že WOT bude pátým druhem ozbrojených sil, kromě sil pozemních, leteckých, námořních a zvláštních. Zřízení WOT je jednou z priorit současného vedení ministerstva. Ve shodě s koncepcí podepsanou ministrem národní obrany, nabídka služby u WOT je určená všem lidem, jak civilistům, tak i vojákům a má vést k posílení obranyschopnosti země. Ti, kteří se rozhodnou využít této možnosti, a týká se to jak mužů, tak i žen, budou mít možnost podepsat smlouvu u WOT na dva až šest let.

Všichni ti, kteří by chtěli posílit důstojnický sboru WOT, v souladu s rozhodnutím ministra národní obrany, budou moci žádat o místo ve výcviku důstojníků WOT. V tomto výcviku lze uplatnit absolventy těchto studií: obrana a bezpečnosti státu, krizové řízení, sociální a humanitní vědy, absolventy tělesné výchovy, vzdělávání, školství a ekonomie. Cílem je splnit klíčový požadavek na odborníky v oblastech kritických pro tuto formaci.

Je třeba zdůraznit, že rozhodnutí ministra národní obrany otevírá cestu k výcviku pracovníků WOT, zatímco nábor WOT začne na přelomu roku 2016/2017. Díky tomu, nově vytvářené jednotky budou již na počátku disponovat dobře připravenými veliteli.

Cílově má být v Polsku vytvořených 17 brigád WOT.

Mezi úkoly, které čekají na vojáky z WOT mimo jiné patří:

•    Vojenské aktivity ve spolupráci s operacemi armády (v případě rozpoutání konfliktu). Tyto akce budou zaměřeny na zničení nebo zastavit potenciálního nepřítele.
•    Ochrana obyvatelstva proti účinkům přírodních katastrof, likvidace jejich následků, ochrana majetku, průzkumné a záchranné akce za účelem ochrany lidského života a zdraví, a také i účast na plnění úkolů v oblasti krizového řízení.
•    Ochrana obyvatelstva před účinky destabilizace a dezinformace.
•    Spolupráce s prvky obranného systému státu, zejména s hejtmany a místními řídícími orgány.
•    Ochrana lokálních komunit před účinky útoků v kyberprostoru.
•    Šíření vlasteneckých idejí ve společnosti.

Služba v WOT znamená:

•    Možnost přispění svým vlastním občanským vkladem k zajištění bezpečnosti Polska
•    Práce mladých lidí ve společnosti vybudované na základě podobných hodnot (je možná i skupinová přihláška, která, pokud to bude možné, bude vzata v úvahu při výběru služby)
•    Služba v blízkosti bydliště.
•    Účast na dynamických cvičeních a možnost využití vybavení nejvyšší kvality.
•    Atraktivní forma financování činnosti nebo pevné služby v rámci WOT.

To vše vytváří jedinečnou perspektivu pro mnoho lidí, kteří chtějí udělat pro Polsko něco víc.

ZDROJ: Darek Matecki, překlad: PerusS

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 167 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...