24146909-24146885-bzxbz
28.12.2016
Kategorie: Společnost

Polský Sejm schválil zákon o zřízení Armády územní obrany

Sdílejte článek:

DAREK MATECKI/PERUSS

V polské armádě, počátkem roku 2017 bude vytvořený nový druh ozbrojených sil – Armáda územní obrany – WOT (Wojsko Obrony Terytorialnej). Zákon prošel Sejmem 16. listopadu 2016. Ministerstvo národní obrany chce, aby v roce 2019 v nové formaci sloužilo více než 50 tisíc vojáků.

Novela zákona o obecné branné povinnosti, jehož návrh byl zpracovaný ministerstvem národní obrany stanoví, že WOT bude pátým druhem ozbrojených sil, kromě sil pozemních, leteckých, námořních a zvláštních. Zřízení WOT je jednou z priorit současného vedení ministerstva. Ve shodě s koncepcí podepsanou ministrem národní obrany, nabídka služby u WOT je určená všem lidem, jak civilistům, tak i vojákům a má vést k posílení obranyschopnosti země. Ti, kteří se rozhodnou využít této možnosti, a týká se to jak mužů, tak i žen, budou mít možnost podepsat smlouvu u WOT na dva až šest let.

Všichni ti, kteří by chtěli posílit důstojnický sboru WOT, v souladu s rozhodnutím ministra národní obrany, budou moci žádat o místo ve výcviku důstojníků WOT. V tomto výcviku lze uplatnit absolventy těchto studií: obrana a bezpečnosti státu, krizové řízení, sociální a humanitní vědy, absolventy tělesné výchovy, vzdělávání, školství a ekonomie. Cílem je splnit klíčový požadavek na odborníky v oblastech kritických pro tuto formaci.

Je třeba zdůraznit, že rozhodnutí ministra národní obrany otevírá cestu k výcviku pracovníků WOT, zatímco nábor WOT začne na přelomu roku 2016/2017. Díky tomu, nově vytvářené jednotky budou již na počátku disponovat dobře připravenými veliteli.

Cílově má být v Polsku vytvořených 17 brigád WOT.

Mezi úkoly, které čekají na vojáky z WOT mimo jiné patří:

•    Vojenské aktivity ve spolupráci s operacemi armády (v případě rozpoutání konfliktu). Tyto akce budou zaměřeny na zničení nebo zastavit potenciálního nepřítele.
•    Ochrana obyvatelstva proti účinkům přírodních katastrof, likvidace jejich následků, ochrana majetku, průzkumné a záchranné akce za účelem ochrany lidského života a zdraví, a také i účast na plnění úkolů v oblasti krizového řízení.
•    Ochrana obyvatelstva před účinky destabilizace a dezinformace.
•    Spolupráce s prvky obranného systému státu, zejména s hejtmany a místními řídícími orgány.
•    Ochrana lokálních komunit před účinky útoků v kyberprostoru.
•    Šíření vlasteneckých idejí ve společnosti.

Služba v WOT znamená:

•    Možnost přispění svým vlastním občanským vkladem k zajištění bezpečnosti Polska
•    Práce mladých lidí ve společnosti vybudované na základě podobných hodnot (je možná i skupinová přihláška, která, pokud to bude možné, bude vzata v úvahu při výběru služby)
•    Služba v blízkosti bydliště.
•    Účast na dynamických cvičeních a možnost využití vybavení nejvyšší kvality.
•    Atraktivní forma financování činnosti nebo pevné služby v rámci WOT.

To vše vytváří jedinečnou perspektivu pro mnoho lidí, kteří chtějí udělat pro Polsko něco víc.

ZDROJ: Darek Matecki, překlad: PerusS

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 63 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.