Migranten-aus-Belarus

Polsko se drží

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilV centru pro migranty, poblíž polského města Wędrzyn, došlo včera ke vzpouře. Na 150 cizinců, převážně z Iráku a Afghánistánu začalo v podvečer hromadně ničit vybavení a napadat personál. Pokusili se podpálit jeden z ubytovacích objektů a v nastalém zmatku podnikli hromadný útok na plot zařízení. Na 500 narychlo povolaných policistů jim v útěku zabránilo. Ven se nedostal nikdo, takže to nakonec všechno dobře dopadlo.

Ale v této souvislosti může leckoho z nás napadnout zajímavá otázka: co si asi tak máme představit při slovech „centrum pro migranty”? V tomto případě jde o bývalá kasárna pohraniční stráže, nacházející se ve výcvikovém prostoru u města Wędrzyn v Lubušském vojvodství, na východě Polska. Poblíž Běloruské hranice. A právě sem jsou sváženi odchycení cizinci, kterým se podařilo Bělorusko-Polskou hranici nějak překonat a postoupit dál na polské území. Ke dnešnímu dni jich tu je okolo 600. Podle mluvčí centra,  Anny Michalské, se jedná o samé mladé muže, pocházející převážně z Iráku.

Příčinou vzpoury, podle deníku Gazeta Lubuska, měla být chystaná deportace několika desítek zdejších chovanců do Iráku. Protože nesplňovali podmínky pro udělení azylu a do Polska vnikli ilegálně. Ale k vyhrocení situace měl také, podle novinářů, přispět omezený přístup zadržených k internetu a opoždění dodávky cigaret. Což, jak jistě uznáte, jsou věci, pro člověka prchajícího z války, naprosto nesnesitelné….

V podobném tónu, jako novináři, hovoří o Wędrzynském centru i zpráva jakéhosi Zástupce komisaře pro lidská práva, který zařízení před časem navštívil. Podle ní jsou podmínky ve Wędrzynu „velmi špatné, nesplňující standardy důstojného zacházení”. Jako příklad nelidskosti podmínek pan komisař mimo jiné uvedl: „V kasárnách je nepořádek a čistota sociálních zařízení také vyvolává výhrady. Na chodbách a dalších společných prostorách je vidět odpad a nedopalky cigaret. Cizinci si skladují své oblečení na podlaze nebo v plastových pytlích”…  Hrůza. Až se rozum vzpírá uvěřit, jak jsou ti Poláci zlí. Nejen, že těm chudákům znečišťují sociální zařízení a rozhazují jim vajgly po ubikaci, ale dokonce je nutí přespávat uprostřed tradičního arabského pořádku, mezi hromadami jejich oblečení…

Velice bezohledné, alespoň podle pana komisaře, je i samo umístění uprchlíků z války uprostřed vojenského cvičiště. Kde mohou denně slyšet střelbu a výbuchy, což je prý nesmírně děsí. Pan komisař zjevně pomíjí, že značná část z chovanců absolvovala nějakou tu ofenzivu s Islámským státem, a je tak zvukům války uvyklá. A že právě proto je jejich umístění doprostřed vojenského výcvikového prostoru vynikajícím tahem polského státu. Nejen, že se tam snadno střeží. Ale právě ony zvuky z cvičišť vysílají ten „správný signál”. Že se Polsko bude bránit, Že mu nechybí ani prostředky, ani vůle je použít. Není pro nás lepší zprávy, kterou by mohli tito mladí muslimští muži šířit (po repatriaci) tam doma, mezi svými.

A že to k repatriaci většiny Wędrzynských chovanců směřuje, je od 15. října letošního roku naprosto jasné. Toho dne totiž přijal Polský Sejm novelu zákona, která umožňuje zastavovat a vracet migranty přímo na hranicích. Navíc je možné ignorovat žádosti o azyl od lidí, kteří přišli do země nelegálně. Cizinec, který je na polském území odchycen po nelegálním překročení hranice, musí bez pardonu opustit polskou půdu. Bude mu také automaticky zakázán další vstup do země po dobu šesti měsíců až tří let.

Polsko zkrátka bojuje. Aktivně brání pronikání migrantů, buduje ploty a zátarasy, pozměnilo příslušné zákony, aby lépe odpovídaly současné situaci a v neposlední řadě zamezilo vstupu neziskovek, novinářů a jiných potenciálních škůdců do hraničního pásma. Bojuje i za nás.  Mějte to na paměti, až zas bude nějaký aktivistický (skoro)ministr pro evropské záležitosti v nové Fialově vládě chtít odklánět naši politiku od Visegrádu k Německu.

Mikuláš Bek: „„Visegrád se přeceňuje a sázet na něj nebudu. Užitečnější debaty jsme vedli s Rakušany nebo Němci.”

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 458 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (43 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
76 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)