polsko soudy
26.7.2017
Kategorie: Společnost

Polsko: Drama se soudy pokračuje

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

CATHOLIC OBSERVER

Vetováním dvou ze tří zákonů reformy polské justice, schválených Sejmem i Senátem neznamená ani v nejmenším zadržení postupu reformy! Rozhodnutí polského prezidenta dnes ráno vyvolalo i v táboře přívrženců reformy reakce opravdu různé, od pocitu zklamání či obav, přes rozumné až po kritiku. Z těch rozumných se ztotožňuji a také si dovoluji představit komentář paní Marzeny Nykielové z portálu wpolityce.pl, neboť se v něm povedlo co nejméně slovy vypovědět o celé věci nejvíce, a především také věcně to, co je podstatné. Celý článek v originále ZDE.

A to nejpodstatnější z článku v českém jazyce:

„Plně rozhodnutí prezidenta rozumím. Jeho odůvodnění je velmi jasné. Tedy několik prvků, na něž má cenu obrátit pozornost:  

1. Ultimatum prezidenta postavené před týdnem bylo jednoznačné: Výběr soudců Zemské Justiční Rady musí být volen většinou 3/5 hlasů. Jestliže tato změna nebude zavedena, zákony o Nejvyšším Soudu nepodepíšu. Tato podmínka nebyla splněna. A pak zákony o Nejvyšším Soudu i Zemské Justiční Radě jsou spojeny, což způsobilo, že vetováním jednoho musel prezident zavetovat druhé.

2. Ne všechny zákony byly s prezidentem konzultovány. Při tak důležité reformě by bylo vhodné však uvést do pohybu spolupráci s prezidentským palácem, vypracovat řešení, které nebudí pochyb.

3. Zákon předložený prezidentovi obsahuje chyby. V čl. 12 je řeč o „vybírání” a „představování” pěti kandidátů, a v čl. 18 – o „kompetenci k provedení voleb“ jen tří. Dva odporující si články jsou porušením zásad náležité legislativy. Prezident má dbát nad zákonností a jestliže si to přeje dělat odpovědně, nemůže mít o zákonech, které podepisuje, žádné pochybnosti.

4. Pravda je, že nelze podléhat argumentům síly, ale pouliční protesty také nelze podceňovat. I když jsou dokonce inspirované a koordinované zájmovými skupinami, které chtějí reformu zparalyzovat a udržet si dosavadní beztrestnost. Prezident Duda ukázal, že k slibu, který dal, přistupuje vážně, že bude prezidentem všech Poláků. Otázka, zda to bude doceněno. Z jistotou získal u těch, jenž jej prozatím měli za stranického sluhu.

5. Rozhodnutí prezidenta torpédovalo argumenty totální opozice. Co mají dnes vykřikovat na svých shromáždění? „Děkujeme”? Objevily se samozřejmě i takové absurdní požadavky jako „chceme třetí veto”. To však kompletně záměry opozice demaskuje, neboť zákon o obecných soudech přece zavádí řadu řešení, jaká občanům dovolí získat zpět spravedlnost, se kterou dosud nemohli počítat. Tato část reformy vstupuje v platnost. Rozhodnutí Andrzeje Dudy také odpírá všechny námitky mezinárodních institucí.

6. Prezident ukázal, že je schopen  podniknout velmi těžká rozhodnutí i přesto, že se setká s ostrakismem od všech prostředí. Část jeho voličů jej nazývá „zrádcem”, Právo a  Spravedlnost má vůči němu výhrady, opozice se stará o to, aby jeho rozhodnutí překovala ve svůj úspěch. Andrzej Duda se však řídil svými právnickými znalostmi. Péčí o stát i svědomím. Koncem dne zůstává se svým rozhodnutím sám. Ale zůstává také i s historickou odpovědností za to, co dělá. Právě proto musí být absolutně přesvědčen, že to. co dělá, je dobré, je dobré pro Polsko.

7. Reforma justice není zastavena jednou pro vždy. Prezident už ohlásil vlastní zákonodárnou iniciativu a to lze udělat rychle. Je jen zapotřebí spolupráce a nikoliv emoce. Kéž by se povedlo vytvořit lepší prostor pro dohodu, než jak tomu bylo dosud.

8. Místo odevzdávání pole opozici, která prohlašuje rozhodnutí prezidenta za vlastní úspěch, by bylo lépe obrátit pozornost na podstatu rozhodnutí hlavy státu. Na jeho reálnou aktivitu nad tím, co rozděluje. Na vzdory zdání to může posílit pravicový tábor a přesvědčit na svou stranu i ty, co opakují teorie o loutkové vládě a paláci Jarosława Kaczyńského.

Pamatujme, že proti nám je rozehrávána hra. Protivníci „dobré změny“ udělají vše, aby Polsko zničili generováním dalšího dělení lidí. Nyní se soustředí především na rozbíjení pravice.

Potud komentář z portálu wpolityce. Projevy prezidenta Dudy i premiérky Szydlové k národu večer 24.07.2017 neříkají nám nic nového mimo to, o čem jsem již do PP napsal. Video z těchto projevů lze odkliknout na odkazech:

Catholic Observer

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Šárka Vinklerová 500,- Kč, Oldřich Silný 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Pavel Kassl 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 8 000,00 Kč
Vybráno 22.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.