prezident-milos-zeman-s-cigaretou-na-prazskem-hrade-poruseni-zakona
21.5.2016
Kategorie: Společnost

Poločas (rozpadu) Miloše Zemana

Sdílejte článek:

MAREK NUMERATO 21|05|2016

Letos v lednu uplynuly již tři roky od chvíle, kdy si Česko zvolilo prvního prezidenta v přímé volbě. Stal se jím Miloš Zeman, který je již od počátku politického comebacku, tedy od momentu, kdy zahájil prezidentskou předvolební kampaň, velmi výraznou postavou české politické scény. Dlouhodobě se mu daří strhávat mediální pozornost, současně ovšem také rozdělovat společnost na dva nesmiřitelné tábory.

Přestože je Zeman teprve za polovinou mandátu, již nyní se spekuluje o jeho účasti v příštích volbách, kterých by se případně zúčastnil jako velký favorit. Přestože mě nepřestává fascinovat, jak snadno se nechávají Zemanovi odpůrci prezidentovými provokacemi vyprovokovat a s jak velkou dávkou hysterie proti němu vystupují, rovněž si jako oni myslím, že Zemanovo zvolení je velkou pohromou, která škodí rozvoji svobody v Česku. Pokusím se vysvětlit proč.

Z povahy zdejšího politického režimu nenáleží hlavě státu příliš významná role. Jinými slovy, mělo by nás více trápit počínání premiéra nebo ministrů klíčových rezortů. Jenže Zeman je ztělesněním několika charakteristik, které samy o sobě působí jako poměrně neškodné zbraně, avšak když se spojí dohromady, dokážou vynaložit ničivou sílu. Pojďme se na ně podívat.

  • Levičák a pragmatik moci

Prezident nedisponuje žádným nástrojem, který by mu umožňoval přímo prosazovat své politické názory. Jelikož je ale postavou, které veřejnost i média často naslouchají, má velké šance ovlivňovat svými názory veřejné mínění. A to je u Zemana kámen úrazu. Již od devadesátých let je propagátorem vysokých daní. Levicoví voliči si zvykli slibům o zdanění bohatých naslouchat a levicové strany si zvykly si tento slib zahrnovat do svých programů.

Zeman je ale také proslulým pragmatikem moci. Jako spolutvůrce opoziční smlouvy u nás pomohl slovy Karla Hvížďaly k rozjezdu „absolutně korupčního obsazování straníků do dozorčích rad a představenstev v podnicích se státní účastí i v úřednickém aparátu“. To vedlo k postupnému smazávání ideologických rozdílů mezi pravicí a levicí. Reprezentanti ODS a ČSSD spolu byli donuceni spolupracovat a naučili se navzájem držet v šachu prostřednictvím citlivých informací, které na sebe postupně získali. V takovém prostředí se pak s myšlenkami nakládá velmi pružně. Důležitější než ideje jsou významné posty, které slouží jako odměna za (mezi)stranickou loajalitu. Tak vypadá politické prostředí, které Miloš Zeman spoluvytvořil a které mu stále přináší ovoce. Všimněte si, jak často se prezidenta zastane někdo z příslušníků starší garnitury ODS.

  • Národovcem na stará kolena

Hraní na národoveckou strunu je u Miloše Zemanem novějším fenoménem, který vygradoval s imigrační krizí. Výroky na adresu před uprchlíků ve stylu „Nikdo vás sem nezval“ či „Tahle země není pro všechny“ nebo označení příchodu běženců do Evropy za organizovanou invazi s cílem ovládnout Starý kontinent rozhodně neprospělo protipřistěhovaleckým náladám uvnitř české společnosti. Padají-li z úst člověka, jenž je mnohými považován za nejvýznamnější společenskou autoritu, mají jinou váhu, než když je pronese bodrý štamgast v naší oblíbené hospodě.

  • Prapodivná zahraniční orientace

Přestože má Zeman k národovectví čím dál blíže, není žádným zápecníkem. Čas od času se vydá na zahraniční návštěvu. Trochu zarážející je však kurz, kterým se vydává. Když jsem nedávno viděl mapu vypracovanou serverem Demagog.cz, která zvýrazňovala 24 zemí (od té doby se jejich počet jistě rozšířil), v nichž Zeman vykonal oficiální návštěvu, udivilo mě nejen to, kolik z nich se nachází na východní polokouli, ale především i fakt, jak často frekventované jsou u českého prezidenta státy nedotčené demokracií, občanskými svobodami a lidskými právy.

Nejsem z těch, co si myslí, že by se reprezentanti demokratických zemí neměli s reprezentanty autoritářských režimů vůbec bavit. Chápu, že dialog může za jistých okolností přispět k tomu, že si představitelé autoritářských režimů uvědomí potřebu přiznat svým občanům alespoň některá práva a svobody. Ale v Zemanově případě to až příliš zavání podlézavostí či lhostejností k obhajobě demokratických a lidskoprávních principů (o takových principech na zahraničních návštěvách zpravidla mlčí). V pořádku mi nepřijde ani fakt, že Zemanovu cestu z Číny financují podnikatelé, kteří mu dělají doprovod na audienci u čínského prezidenta. A kapitolou samou o sobě jsou Zemanovy vztahy s Ruskem. Washington Post označil Zemana za jeho proruské postoje jako „faktického mluvčího Kremlu“. Jistě se můžeme bavit o tom, nakolik jsou tato ostrá slova oprávněná, nicméně nelze nevidět, že jim prezident nahrává. Stačí se porozhlédnout po týmu jeho poradců nebo se pozastavit nad tím, kým se nechává zvát na konference a s jakým stanoviskem na nich vystupuje.

  • Dělá si, co chce. On totiž může

Jenže zkuste Zemana za styky s Kremlem kritizovat. Bude mu to jedno. Okázale vám naznačí, kdo je on, jakou má moc a kdo jste proti němu vy. Ve svém papalášství si libuje. Dělá mu dobře, když může demonstrovat svou moc ve chvíli, kdy odmítne jmenovat univerzitní profesory nebo naopak udělí státní vyznamenání svým přátelům a dlouholetým podporovatelům. On zkrátka může. Může mít také za kancléře člověka, který už tři roky vykonává funkci bez nutné bezpečnostní prověrky. Jak je to možné? Na to pan prezident odpovídat nemusí. Stačí se přihlouple usmát a pokud možno udělat z tazatele pitomce. Nebo vypustit Ovčáčka. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček přispěchá svému šéfovi na pomoc, kdykoliv je třeba. Svou úlohu zvládá dokonale. Exceluje schopností vymýšlet si tak absurdní vysvětlení, že se mediální pozornost rázem soustředí pouze na něj a prezident získá v nejvhodnější chvíli ztracený klid zpět.

  • Odvádí pozornost od nebezpečných zákonů

Všechny výše zmiňované charakteristiky Miloše Zemana společně s každodenní porcí prezidentských urážek a tzv. bonmotů odvádějí pozornost od politických záležitostí, které jsou dle mého soudu mnohem významnější. V takovém prostředí lépe procházejí zákony, které komplikují život českým občanům, podnikatelům či zaměstnancům. Ať už jde třeba o zákon týkající se kontrolního hlášení u DPH; novelu týkající se změny v platbě za elektřinu, kdy bude hrát větší roli jistič než skutečná spotřeba; nebo zákon počítající s pokutou za urážku úředníků. V takovém prostředí se zvyšují šance na úspěch těch, kteří usilují o maximální koncentraci ekonomické, politické a mediální moci. A to je na Zemanovi to nejdůležitější. Odvádí pozornost. Je jako falešný turista, který po vás chce ukázat cestu na mapě, zatímco vám jeho kumpáni prošacují kapsy, což zjistíte až doma.

  • Hledejte protikandidáta, nebo mu tu aspoň už znovu neházejte

No a co teď vlastně s tím? Jsou před námi ještě dva roky Zemanova prezidentování. Do té doby je třeba najít kandidáta, který přinejmenším napáchá méně škody a navíc bude schopný oslovit široké vrstvy voličů, kteří mají Zemana po krk. To už jsou ale velké ambice, které jsou nad síly jen samotných čtenářů tohoto článku. Na ně mám skromnější prosbu. Až zase půjde do tuhého, tak se vyvarujte podpory Zemana coby menšího zla. Pokud jste tak učinili v minulých volbách, tak se vám to krutě nepovedlo. Pro svobodu v Česku jste udělali to nejhorší, co jste mohli.

ZDROJ: Marek Numerato (krác.)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 252 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,21 out of 5)
Loading...