24.10.2014
Kategorie: Ekonomika

Politika levných peněz neničí ekonomiku jenom pomocí inflace

Sdílejte článek:

MIKE 24|10|2014

Americká centrální banka bude pokračovat ve stimulaci ekonomiky, protože inflace nepředstavuje velkou hrozbu. Prezident Minneapoliského FEDu Kocherlakota řekl: “Očekávám míru inflace pod dvěma procenty v nejbližších čtyřech letech do roku 2018. To znamená, že máme víc prostoru pro monetární politiku, aby pomohla… zvýšit spotřebu aniž by vygenerovala příliš mnoho inflace.”

 

 

Roční růst oficiální inflace podle spotřebitelského koše (CPI) představoval v srpnu 1,7 procent oproti 2 procentům v červenci. Podle našeho odhadu, roční růst CPI, by mohl skončit na hodnotě 1.4 procenta v prosinci. Do prosince příštího roku předpovídáme roční růst cen na hodnotě 0,6 procent.

 

Vytváří poptávka víc nabídky?

 

Vypadá to, že prezident  Minneapoliského FEDu si myslí, že zvýšením poptávky po zboží – pomocí monetárního pumpování – zvýší ekonomický růst. Myslí si, že pomocí zvýšené poptávky po zboží bude následovat jeho zvýšená produkce. Proč by to tak ale mělo být?

Pokud bychom mohli pomoci tištění peněz posílit ekonomický růst, znamenalo by to, že by bylo možné pouhým pumpováním peněz do ekonomiky vytvořit nekonečnou ekonomickou prosperitu.

To by také znamenalo, že celosvětová chudoba by byla už dávno odstraněna. Koneckonců, většina zemí má svoje vlastní centrální banky, které dokáží vytvářet peníze ve velkém množství. Ale chudoba tady stále je.

Navzdory masivnímu tištění peněz od roku 2008 a politice nulových úrokových sazeb, představitelé FEDu stále nejsou spokojeni s úrovní takzvaného ekonomického zotavení. Je nutné poznamenat, že rozvaha Fedu, která byla na hodnotě 0,86 bilionu dolarů v lednu 2007, stoupla na hodnotu 4,4 bilionu v záři tohoto roku.

 

1fedmoneyfed590

 

Produkce přichází před poptávkou

 

Myslíme si, že neexistuje nějaká nezávislá kategorie, která se jmenuje poptávka. Předtím, než chce někdo uskutečnit svou poptávku po tovaru a službách, musí vyprodukovat nějaké užitečné tovary a služby. Když jsou tyto tovary a služby vyprodukovány, jednotlivci je můžou směnit za zboží, které potřebují. To se dosáhne tak, že vymění vyprodukované zboží za peníze, které následně smění za zboží, co potřebuje. Je nutné poznamenat, že peníze zde slouží jako prostředek směny – sami o sobě neprodukují nic. Pouze dovolují změnit jednu věc za jinou. A politika tištění peněz teda vede k výměně ničeho za něco. To vede k oslabení tvorby skutečného bohatství a redukuje prospekty pro budoucí expanzi ekonomiky.

Co je nejdůležitější na podporu ekonomického růstu – teda k tvorbě skutečného bohatství je odstranit všechny faktory, které podkopávají proces generace bohatství. Jedním z hlavních negativních faktorů je uvolněná monetární politika centrálních bank, která podporuje poptávku, aniž by se předtím vytvořilo jakékoliv bohatství. Když proces vytváření peněz z ničeho zastavíme, ukončíme tím i různé neproduktivní aktivity (bubliny) v ekonomice. Tím zůstane víc zdrojů v rukách těch, co bohatství vytvářejí a co zesílí proces generace bohatství a ekonomický růst.

 

 

Uměle podporovaná poptávka ničí bohatství

 

Pokud poptávku podporujeme uměle pomocí tištění peněz, vede to k vyčerpávání množství skutečného bohatství. Vede to k tomu, že si víc jedinců ukrajuje z koláče, aniž by cokoliv nového přidali – k ekonomickému zbídačování.

Čím déle tahle politika Fedu trvá, tím těžším se generování skutečného bohatství stává.

Konečně, pokud meziroční růst spotřebitelské inflace klesá, neznamená to, že je pumpování peněz neškodné. Bez ohledu na cenovou inflaci, výsledek směny něčeho za nic vede k ekonomickému zbídačování.

 

 

ZDROJ: Frank Shostak, mises.org (přeložil Mike)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 27 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.