DANO VASKY
13.1.2020
Kategorie: Společnost

Političtí vězni na Slovensku?

Sdílejte článek:

LEV BRONSTEIN

Tyto řádky jsou určeny všem, kteří ještě pochybují o zhoubném vlivu politiků napojených na kavárnu, ať už pražskou, nebo bratislavskou…

Po vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách se začala razantně omezovat svoboda slova na Slovensku. Jeden konkrétní případ, kdy političtí oponenti bratislavské kavárny jsou účelově trestně stíhaní, a to dokonce ve vazbě, si rozebereme v tomto článku.

Vazební stíhání Martina Daňa a Rudolfa Vaského vzbudilo velkou pozornost mezi slovenskými vlastenci a některými politiky. Ve středu 8. ledna přišel navštívit Rudolfa Vaského ve věznici v Nitře předseda strany Vlasť, bývalý soudce a kandidát na prezidenta Štefan Harabin. Do věznice ale nebyl vpuštěn, přestože měl od Vaského navštívenku. Harabin v rozhovoru pro média, který poskytl po pokusu vstoupit do věznice, označil Daňa a Vaského za politické vězně, kteří jsou ve vazbě pro své názory.

Odkaz na rozhovor je zde: 

V řádcích níže se dočtete, kdo jsou vlastně Daňo a Vaský a proč jejich oponenti usilují o jejich odstranění.

Martin Daňo je slovenský investigativní novinář, původním povoláním programátor. Nikdy nepracoval pro žádné velké médium, založil si vlastní redakci GINN, která je financovaná z dobrovolných příspěvků. Pomohl odhalit řadu korupčních kauz a podvodů. Poslední podvod, který odhalil 1. prosince 2019 na svém kanálu na Youtube, se týkal šéfa slovenské Národné kriminálne agentuúy (NAKA), kterým je Branislav Zurian.

Podle Martina Daňa měl Zurian si koupit třípokojový byt od města Poprad za 2 000 € (v přepočtu kolem 50 000 Kč). Tato cena je podezřele nízká. Jak se Zurian dostal k tak levnému bytu, nevíme, ale je zde prostor pro řadu spekulací.

Odkaz na video je zde: 

Daňo se zabýval také pracovními podmínkami zaměstnanců. V roce 2018 založil odborový svaz GINN s působností na Slovensku. O rok později se účastnil kolektivního vyjednávání o mzdách na železnici, a se svou kamerou odhalil, že ostatní odborové svazy se vůbec nesnaží o skutečné zlepšení pracovních podmínek na železnici, především o zvýšení platů. Tentýž rok se účastnil i kauzy Varády vs. Slovaktual. Peter Varády se pokusil ve firmě založit odborovou organizaci a byl za to vyhozen z práce. Soud rozhodl, že vyhazov byl protipravní.

Zvukový záznam soudního rozsudku:

Stojí za zmínku, že Martina Daňa nějakou dobu v jeho činnosti financoval Radim Jančura, ředitel společnosti RegioJet. Financování bylo ukončeno pro názorové neshody, nicméně se rozešli v dobrém.

Kdo je Rudolf Vaský?

Rudolf Vaský je slovenský aktivista, který v roce 1968 emigroval do USA, po invazi sovětských vojsk. Již v 80. letech ale usiloval o návrat do ČSSR, protože s životem v USA nebyl spokojen. V polovině 80. let poprvé navštívil Československo jako americký občan, a na přelomu 80. a 90. let se definitivně vrátil do vlasti.

Vaský po návratu kritizoval celý polistopadový vývoj, ostře vystupoval proti rozpadu Československa. Po vzniku samostatného Slovenska varoval před jeho vstupem do EU a NATO, dokonce se snažil kandidovat v roce 1998 ve volbách za Hnutie tretej cesty. Tato strana ale ve volbách skončila poslední, se ziskem 0,07 % hlasů, což je v podstatě zanedbatelné. S ohledem na Vaského kontroverzní názory, které odporovaly tehdejšímu silnému prozápadnímu kurzu, se to ovšem dá pochopit.

Kolem roku 2012 si Rudolf Vaský založil kanál na Youtube, kde se začal vyjadřovat k aktuální politické situaci a společenským poměrům. Kritizoval sociální problémy, především exekuce, bezdomovectví, chudobu a z ní plynoucí sebevraždy. Upozorňoval na liknavost politiků, kteří tyto problémy odmítali řešit.

Ve svých videích je často vulgární a sprostý. Ovšem není divu – vypovídá to o tom, jak moc je naštvaný na stávající poměry. Říká své názory od plic. Proslavil se svými výroky o „roxorové revoluci“ – o nutnosti potrestat politiky, kteří dle Vaského názoru přivedli Slovensko do bídy. Vaský je rovněž zastáncem obnovy Československa jako socialistického státu. Jeho názory, byť jsou často myšleny s nadsázkou a ne vždy doslovně, vyvolávají strach v bratislavské kavárně.

Odkaz na jeho kanál na Youtube: 

Za co chtějí Daňa a Vaského uvěznit?

V roce 2015 založili Martin Daňo a Rudolf Vaský internetovou show s názvem Takže tak. V ní humorně komentovali politické dění, často byla jejich satira velmi nevybíravá a nekorektní, takže se mnoha politikům, policistům, prokurátorům, soudcům a novinářům velmi znelíbili. Často v ní poukazovali na fakta, která se neobjevila v médiích hlavního proudu.

Rudolf Vaský se pochopitelně i v této show zmiňoval o „roxorové revoluci“ a obnově socialistického Československa. O mnoha lidech, kteří byli usvědčeni z nepravostí, Vaský prohlásil, že by měli být ubiti roxorovými tyčemi na smrt. Martin Daňo byl sice mírnější, ale svůj vztek s Vaským společně sdílel.

Nutno ovšem dodat, že Daňo ani Vaský se nikdy nepokusili své hrozby násilím skutečně realizovat, lze se tedy zcela oprávněně domnívat, že tyto hrozby byly myšleny jako nadsázka a expresivní vyjádření hněvu na politickou a společenskou situaci.

Martin Daňo a Rudolf Vaský jsou v současné době vazebně stíhaní za výtržnictví, kterého se měli dopustit prostřednictvím internetu. Jako důkazní materiál proti nim používají právě výroky z jejich show Takže tak, obzvláště ty výroky o roxorové revoluci.

Podezřelé ale je to, že Daňo a Vaský se dostali do vězení jen několik dní poté, co Daňo odhalil podezřelý nákup bytu Branislava Zuriana, šéfa NAKA (Národná kriminálna agentura). Lze tedy spekulovat, zda toto stíhání není účelové s cílem oba tyto nepohodlné lidi umlčet.

Odkaz na epizody show Takže tak:

Liberální fašismus?

Vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách nesmírně posílilo opoziční strany, sluníčkáře a celou bratislavskou kavárnu. Podařilo se jim infiltrovat slovenskou policii a státní správu. Využili k tomu hysterii, která se rozběhla po vraždě novináře Jána Kuciaka, z jejíž přípravy je viněn kontroverzní podnikatel Marián Kočner.

Tato vražda měla na slovenskou politickou scénu podobný efekt jako požár Reichstagu v Berlíně v roce 1933. Opozice se pokusila využít vraždu proti vládnoucí politické straně Smer a poukazovala na údajné napojení Mariána Kočnera na představitele strany, zejména na Roberta Fica. Nutno ovšem dodat, že Kočner měl vazby i na opoziční politiky (např. Richard Sulík) – ale o tom se již nepíše.

Nehodlám zde spekulovat o tom, zda je Kočner vinen či ne, soud teprve probíhá a ještě zdaleka není u konce. Jedno je ale jisté – bratislavská kavárna zdatně využila Kočnerovu komunikaci s politiky ve svůj prospěch. I následkem toho vyhrála volby Zuzana Čaputová, která byla médii prezentována jako „bez skandálů“.

V mezinárodní politice je Slovensko nejslabším článkem ve spolku V4 a je nejvíc probruselské. Jestli se to změní, ukážou parlamentní volby v tomto roce, jejichž výsledky se ale bratislavská kavárna pokouší aktivně ovlivnit už nyní, a to třeba i kriminalizací svých oponentů, aby nemohli publikovat pravdivé informace.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vladtimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 621,00 Kč
Vybráno 53.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 511 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.