24.5.2013
Kategorie: Společnost

Politický systém spěje ke krachu

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 24/05/2013

Pokud se nezmění princip fungování politické moci, nevyřešíme ekonomické problémy.

S tím, jak finanční krize pokračuje už pátý rok, se vlády dostávají do těžké situace. V eurozóně klesá HDP již šestý kvartál po sobě, což přináší vyšší nezaměstnanost a nižší daňové příjmy. Vlády tak při krachující sociálním systému, po dekádách nezodpovědného slibování, potřebují získat dodatečné příjmy. Nejjednodušším způsobem je přesvědčit nadpoloviční většinu voličů, že konfiskace peněz bohatší části populace je férová. Avšak férovost Bruselu má své limity.

 

 

Europoslanec Nigel Farage před pár dny v evropském parlamentu řekl: ” Boj proti daňovým únikům dává tomuto parlamentu silný morální tón. Jak řekl pan Barroso, všechno je to o chápání férovosti. Pokud se však podíváme na platy evropských úředníků pracujících pro Evropskou komisi nebo evropský parlament, nejvyšší kategorie zaměstnanců si odváží domů více než 100,000 liber ročně. No podle evropských daňových zákonů z toho platí daň pouze 12%. Toto je podvod. Jak může být toto považováno za férové? “

 

Skutečně férová daň je nulová. Neexistuje žádné morální právo, podle něhož by si mohl kdokoliv nárokovat  část z hodnoty práce toho druhého. Každá daň je nečestná a politicky motivovaná. Lidé však daně akceptují, protože vláda jim za ně nabízí pro ně to nejdůležitější – stabilitu. Fungující právní prostředí je alfou a omegou – bez něj zaniká společnost jako taková.

 

Právní stabilita má však k sociálnímu státu velmi daleko. Sociální stát je pouze falešnou nadstavbou toho, co lidé ve skutečnosti chtějí. Snaha demagogických politiků prodávat sociální služby a pomyslnou prosperitu za vyšší daně vždy narazí na stěnu reality. Vznikne politicko-ekonomický systém, který bude fungovat pouze tak dlouho, dokud je komu brát. A právě teď se svět dostává do fáze, že je třeba brát o to víc těm, kteří ještě mají.

 

Rychlým řešením daňového problému je snížit plošné daně a zjednodušit daňový systém. Lidé budou platit rádi a daňové příjmy budou růst. No opak je realitou, kde typickým příkladem je Česko i Slovensko, které zvyšují daně a rozbijí efektivní daňový systém. A to ještě s triumfálním výrazem, neuvědomují si, že dělají pravý opak toho, co lidé chtějí – rozbíjí stabilitu jménem pokřivených dogmat.

 

Je tak zřejmé, že současný politický systém spěje ke svému krachu. Opakování stejných chyb a ještě ve větším množství je známkou začátku konce politického uspořádání jak ho známe. I když nás trápí zejména ekonomické problémy, ty se nevyřeší, dokud se nezmění princip fungování politické moci. Naše společnost, která funguje na současných principech jen pár desetiletí, se nám může zdát pevná, ale přehnaná jistota v ni je klamavá.

 

 

Civilizace, která vytvořila nejdelší prosperující říši v historii trvající staletí, byli Římané. Ať skončili jakkoli, zárodkem jejich úspěchu byl neochvějný vztah ke svobodě, soukromému vlastnictví a státu. Politiku a ekonomiku neřídili myšlenky filozofů nebo ekonometrické modely, ale úcta k tradicím a pragmatický pohled na věc. Dva nejdůležitější státní úředníci byli přímo voleni, své funkce zastávali bezplatně a měli vůči sobě právo veta. Politika tak byla konsensem celého národa. Nejdůležitější rysem systému však bylo oddělení zákonodárné a výkonné moci. Zákony vycházely z lidu a byly pro lid. Neexistoval stav, aby titíž, kteří vládnou, vytvářeli zákony. Cílem bylo omezit moc politiků.

Dnes však vzniká tlak na předání dalších našich svobod do talónu pro boj za společné dobro. Dobro definováno politiky sloužící jejich vlastním cílům. To však není způsob, jak vyřešit naše problémy. Odpovědí není omezení naší svobody, ale jejich moci.

 

 

ZDROJ: RONALD IŽIP překlad PP.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 115,- Kč
Vybráno 43.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 94 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...