PENIZE
19.6.2021
Kategorie: Ekonomika

Politickou agendu aktivistů zaplatíme ze svých úspor a důchodů

Sdílejte článek:

P. MÝTINA

Stovky miliónů lidí po celém světě se snaží zhodnotit své úspory a zajistit si důstojné stáří investicemi do korporací a firem prostřednictvím renomovaných investičních fondů. Málokdo z nich však tuší, jak jsou jeho investice ohroženy aktivismem pokrokářské levice.

 

Pod heslem ‚společensky odpovědného investování‘ vytváří aktivisté systematický tlak na správce těchto fondů a jejich prostřednictvím na jimi vlastněné firmy, aby jim vnutily svoji politickou agendu. Takzvaná ESG agenda (z anglického Enviroment, Social and Corporate Governance) zahrnuje všechny obvyklé politické cíle progresivních liberálů, často v jejich extrémní podobě.

 

Historie etického investování

 

Společensky odpovědné investování se snaží hlásit k tradici etického investování, která se původně zrodila v církevních kruzích z přesvědčení, že správný křesťan by neměl bohatnout z ‚hříšných akcií‘. Již v roce 1928 vznikl v atmosféře prohibice první investiční fond Pioneer Investments, který dodnes do svého portfolia nezařazuje akcie firem, jejichž zisky pocházejí z alkoholu, tabáku nebo hazardních her. Postupem času přibývaly další investiční společnosti, které drobným investorům dávaly možnost vybrat si takové fondy, které odpovídaly jejich morálním požadavkům a přesvědčení. Například v kontextu protiválečného hnutí se objevily fondy, které měly zakázáno investovat do akcií zbrojařských firem.

 

Prohibitivní podstata etického investování je ekonomicky i morálně zdravá. Stále platí, že investor očekává maximální ekonomické zhodnocení svých investic, ale zároveň svým morálním výběrem přijímá riziko, že jeho výnosy mohou být nižší. Z čistě matematického hlediska i podle všech investičních teorií totiž platí, že jakékoliv omezení při výběru optimálního investičního portfólia povede k horším výsledkům.

 

Společensky odpovědné investování již není investování, ale politika

 

Společensky odpovědné investování v podání pokrokářské levice si uzurpovalo tradici etického investování a deformovalo ji k prosazování své politické agendy. Tato deformace spočívá ve dvou základních rozdílech.

 

Etičtí investoři se vyhýbají investicím do podnikání, které jim nevyhovuje. Aktivisté naopak úmyslně investují do firem, aby jim vnutili svoje představy a politické cíle. Jako kdyby se zarytý abstinent rozhodl stát akcionářem Plzeňského Prazdroje s cílem, aby přestal vařit pivo a soustředil se pouze na limonády.

 

Zásadním rozdílem je ale zpochybnění či přímo popření ekonomické podstaty investování, to jest snahy o návratnost a zhodnocení investovaných prostředků. Výnos již nemá být jediným investičním kritériem. Na stejnou úroveň je kladena společenská odpovědnost firmy, samozřejmě definovaná pouze zájmy a představami pokrokářských aktivistů.

 

Dvojitý jazyk a záludné argumenty ESG aktivismu

 

Zatímco radikálnější část progresivistů se tímto cílem nijak netají a zcela nepokrytě požaduje prosazování svých představ i za cenu zhoršení výkonnosti svých investic, racionálnější křídlo se snaží argumentovat, že ESG orientace zvyšuje hodnotu firmy. Liberální think-tanky, aktivistické skupiny, progresivismem ovládané univerzity, investiční společnosti propagující ESG investiční strategie a ESG konzultanti okamžitě vygenerovali řadu studií, které se snaží prokázat, že firmy zaměřené na plnění ESG cílů vykazují vyšší výkonnost než zbytek trhu.

 

“Rozsáhlý výzkum přesvědčivě ukázal, že firmy, které správně integrují faktory ESG do svých plánů, jsou obvykle úspěšnější a výnosnější,” uvedl bývalý demokratický viceprezident Al Gore v červnu 2020 ve Wall Street Journal.

 

Naopak v květnu 2021 Financial Times v článku „Nový výzkum ukazuje, že příběh o vyšší výkonnosti ESG je chybný“ potvrdil, co se neoficiálně proslýchá z investičních a finančních kruhů a co vyplývá jak ze zdravého rozumu, tak z ověřených investičních modelů. Při prověření 24 různých studií, které měly prokazovat vyšší výkonnost ESG, bylo ve všech případech zjištěno, že výkonnost nezvyšovalo ESG, ale kvalitativní parametry souvisejícími se zodpovědnějším managementem. Zdá se tedy, že skutečným závěrem je pouze to, že právě firmy se zodpovědným a konzervativním managementem snáze podléhají tlaku ESG aktivismu. Sony Kapoor, ředitel Nordic Institute for Finance, Technology and Sustainability, který se na výzkumu podílel vše shrnul: „Většina investic do ESG není nic jiného než marketingový trik. Náš závěr není ‚ignorujte ESG‘, ale ‚nevěřte tvrzení o vyšší výkonosti ESG‘.“

 

Kdo na ESG vydělává

 

Kromě firem a korporací, které ESG pojaly výhradně jako marketingovou příležitost k vylepšení své reputace a růstu prodejů, se své příležitosti chopily různé poradenské, auditní a vzdělávací firmy. Pro ESG odborníky je to skvělý busines.

 

Hlavním vítězem jsou však obří investiční společnosti, které spravují penzijní fondy a úspory drobných investorů. Podle údajů švýcarského výzkumného ústavu EPFR jen za poslední dva roky přilákaly specializované ESG fondy gigantů jako je BlackRock, Vanguard, Fidelity či NorthStar více než 360 miliard dolarů.

 

Není divu, že BlackRock s obrovským vlivem na řadu světových korporací, ve kterých spravuje aktiva v astronomické výši 8,7 triliónů dolarů, je dnes jedním z hlavních propagátorů ESG. Nejenže mu své úspory svěří další drobní investoři, ale nechá si za módní ESG investování pěkně zaplatit. BlackRock si účtuje 46 centů ročně za každých 100 investovaných dolarů do jeho fondu iShares Global Clean Energy ETF, ale pouhé 4 centy za běžný fond iShares spojený s S&P 500.

 

Tariq Fancy, bývalý ředitel Udržitelného investování v BlackRock, ve svém článku pro USA Today vyjadřuje rozčarování, že managerům ESG fondů jde jen o jejich zisk, nikoliv o skutečnou změnu životního prostředí. „Tvrdit, že odpovědnost k životnímu prostředí je profitabilní“ je podle Tariqa Fancyho pochybné a „skutečná změna životního prostředí prostě nepřináší stejnou návratnost“.

 

Znepokojivý závěr

 

Zatímco progresivističtí aktivisté prosazují do korporací a firem své politické cíle, konzultanti a obří investiční firmy si z ESG udělali profitabilní business. Konečný účet pak zaplatí drobní investoři a penzijní fondy, z jejichž prostředků se vše platí.

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 746 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)