visegrad4
5.7.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Politici z Visegrádské čtyřky to údajně všechno zbabrali

Loading...
Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRTak takové komentáře máme denně v médiích a hlavním argumentem je to, že členské státy z východní a střední Evropy nezískaly ve strukturách Evropské unie žádnou významnou funkci pro svého politika. Jenomže to je debata o ničem.

Na co figurky a loutky?

K čemu byl Polsku předseda Donald Tusk, polský politik kašubské národnosti a od prosince 2014 předseda Evropské rady, který pravidelně dělal politiku proti vládě ve Varšavě? K čemu byl hnutí ANO a České republice takový Telička, letech 2017 až 2019 místopředseda Evropského parlamentu? Přiznejme si, že k ničemu. Obsazení nějakého postu v EU ještě mnoho neznamená. Podstatné je, jaký je to člověk a jak se vypořádá s politikou Paříž – Berlín, která je stále ještě tou určující. Sice slábne, protože je tato politika jen horší, sobečtější a nedemokratická, ale je ještě dost silná na to, aby i v dalším období EU svévolně vládla. Nehovořme v případě Paříže a Berlína o demokracii v EU, hovořme pouze o zájmech těchto států a ty se se zájmy ostatních států v EU často nepotkávají.

Rozhodující hlasování teprve přijde

Porcování medvěda, který ještě běhá po lese připomíná debata o návrhu paní Ursuly von der Leyen do čela Evropské komise. Ještě schválena nebyla. A možná i nebude. Tvrzení, že nezvolení Franse Timmermanse do čela Evropské komise bylo chybou, a že se stejně stane místopředsedou EK je liché. Pan Timmermans se svými názory netají a je lepší, pokud je bude prosazovat jen z pozice místopředsedy EK.

Co ale mnozí záměrně přehlížejí je to, že politici z Visegrádské čtyřky (V4) dokázali najít spojence a dokázali zablokovat předem jistého předsedu EK. To by se v minulosti nikdy nepodařilo, protože diktát Francie a Německa byl téměř absolutní. Tvrzení, že státy z V4 nemají v žádné funkci svého kandidáta obstojí jen potud, pokud si položíme otázku k čemu by nějaký ten „tuskovský“ post vůbec byl. Aby se podílel na dalším pokračování politiky J.C. Junckera? Pokud ani Brexit nebyl dostatečným varováním, že EU nejde správnou cestou, pak je lhostejné, že státy V4 nemají žádného zástupce nikde. Nemohl by stejně nic dobrého prosadit. Na věci samé nic nezmění, že dva zástupci z České republiky, Charanzová a Kolaja jsou novými místopředsedy Evropského parlamentu. To byl i Telička a mnozí před ním (Miroslav Ouzký z ODS, Libor Rouček z ČSSD a Oldřich Vlasák z ODS), a co se na chybném směřování EU změnilo? Nic.

Evropská unie má záměrně zakódovaný deficit demokracie

Problém Evropské unie nespočívá až tak v jednotlivých osobách, ale ve faktu, že její záměrný demokratický deficit je příliš hluboký, zájmy ovládajících států až příliš bezohledné a celková politika, tolik připomínající padlý evropský socialismu se projevuje v ignoraci základních faktů, kdy výrazný pokles podílu na světové ekonomice je ten nejpodstatnější.

Skutečnost, že EU místo pro-populační politiky Evropanů zvolila výhodnější a levnější dovoz populačních přebytků z jiných částí světa je jenom cesta k budoucím závažným konfliktům. Protože se snižováním ekonomiky a životního standardu Evropanů přijde i hledání viníka tohoto stavu. Ostatně „Nové žluté vesty“ se mohou objevit velmi brzy a je otázkou, jak dlouho budou represivní složky jednotlivých států vystupovat proti svým vlastním občanům. Nikdy to nevydrželo dlouho.

Oblíbené „smetiště dějin“

Fráze tak často citovaná v době socialismu v sobě ale nese jedno poselství. Buď je prováděná politika dobrá nebo špatná. Obě nechvalně proslulé tj. hitlerovská a stalinistická politika na smetišti dějin už zjevně jsou, ta současná unijní tam, žel, mílovými kroky směřuje. V Bruselu se totiž upeklo pokračování špatné politiky J.C. Junckera, a když se něco dělá špatně, tak to také špatně skončí. Je proto lépe, že politici V4 zvolili blokovací politiku, než politiku jakési kolaborace s něčím, co zjevně nemá a nebude mít dobré vyústění.

Hádání o budoucím

Brexit bude, a po odchodu Velké Británie z EU čekající Spojené státy pravděpodobně nasadí systém nových cel proti EU. Další, byť zmírněné vlny migrace opět zatíží státní rozpočty s nulovou přidanou hodnotou a zadlužené státy, jejichž celkové dluhy z úroků vystoupaly na úroveň lichvy (Pozn. Jsou prakticky nesplatitelné) se budou muset rozhodnout, jak dlouho tuhle neefektivní politiku mohou ještě provádět.

Promarněná historická příležitost

Mnozí občané v EU dávají této mizérii maximálně pět let. I to se zdá být až příliš optimistické. Je to neuvěřitelná škoda, protože Spojené státy Evropské není žádný hloupý sen a cíl. Ale federace obvykle rostou vzhůru od jednotlivých států (zemí) a to dobrovolně a ve shodě. Nikoliv díky směrnicím, nařízení a mazaným až zákeřným smlouvám. Zdá se, že skutečná federace se ose Brusel-Paříž-Berlín nikdy nehodila do krámu, byť o ní záměrně stále hovoří. Ve skutečnosti tím ale jen maskují své vlastní zájmy.

Pokud politici z Visegrádské čtyřky na posledním sumitu EU na tuto hru nepřistoupili, pak učinili jen správně. Síla čtyř států proti dvaceti třem v situaci, kdy je možné většinové přehlasování pak byla určující pro jejich další postup. Politiky z V4 odmítnutý nabízený „timmermanský handl“, připomínající spíše politickou šmelinu, (tak obvyklou v dnešní EU), je docela povzbuzující výsledek. Není důvod jej zveličovat, ale má a bude mít v budoucnu svou dobrou váhu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč


Celkem za měsíc: 12 747,60 Kč
Vybráno 36.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 881 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.