financial-crisis-544944_960_720
29.12.2015
Kategorie: Politika

Politici, prorežimní experti a reportéři podvádějí veřejnost

Sdílejte článek:

ZDENĚK TRINKEWITZ 29|12|2015

Sugerují lidem názor, že špatná léta recese skončila a že svět i Česko zahájilo období trvalého ekonomického růstu a všeobecného blahobytu. Je to ale pravda?

Politici dnes vládnoucí koalice, ale i parlamentní opozice a režimem korumpovaní ekonomičtí experti a reportéři vládních i nevládních medií, tuto iluzi přičinlivě šíří a „hecují“ obyvatelstvo k maximálnímu konzumu a k bezhlavému zadlužování. Televizní „děvenky“ z burzovního zpravodajství (nahradily Zemanovy „televizní hošíky“) nadšeně oznamují další plusové změny burzovních indexů v řádu desetin procenta, signalizující vysněný návrat globálního ekonomického růstu.

Pro ekonomicky fundovanější vrstvu vydávaný deník E15, ač jistě také „usměrňovaný“ svým vydavatelem, má reportéry odborně zdatnější a v hodnocení situace je přece jen střízlivější a kritičtější. Dovolím si zde reagovat na některé titulky z jeho čísla 21.12.2015.

  • Levné peníze roztočily byznys

Uvádí, že velkým bankám v Česku (ČSOB, ČSp, Komerční banka, UCB a Reiffeisen) se dařilo a do října vytvořily zisk 59 mld. Kč, o 8% vyšší než v roce 2014 a nejvyšší za posledních 12 roků. Těžily z oživení, vyvolaného politikou „kvantitativního uvolňování“ ECB. Její prezident Ital Mario Draghi, po vzoru USA a Fed-u, nakoupil letos stání dluhopisy za 600 mld. euro a chce pokračovat až na 1000 mld. euro v roce 2017. Ačkoli jeho vzoru USA již „dochází dech“ s meziročním růstem pod 2,5%. Fakticky jde o „pumpování peněz“ do ekonomiky, které jsou „generovány“ z ničím nepodložených pasiv ECB.  

Podnikatelé i spotřebitelská veřejnost, přesvědčovaní propagandou, že krize skončila, se vrhli na investování, nákup nemovitostí, braní hypoték, ale i úvěrů na spotřební nákupy. I samy banky se vrhly do akvizic, včetně zahraničních, zakládání nových investičních fondů a odvážily se i obchodů spekulativních.

K jásotu nad zisky „českých“ bank je nutno poznamenat, že všechny jsou v zahraničních rukou a jejich zisky z rozhodující části odtékají do zahraničí.

K „rozjezdu“ ekonomiky ČR přispěla i dnešní vláda. Opustila Kalouskovu politiku šetrnosti za každou cenu a urychlila státní investování do zanedbané infrastruktury rychlejším čerpáním peněz u fondů EÚ. A to i za cenu dalšího zvyšování státního dluhu. Správa železniční cestu utratí letos 52 mld. Kč, ŘSD 34 mld. Kč, tj. o 25% více než vloni.

  • Bondy na výsluní, akcie na svém, komodity ve stínu

Referuje o silně nerovnoměrném růstu ve jmenovaných sektorech. Ukazuje se, že rozhodujícího růstu obchodů a zisků je dosahováno na finančním trhu, kde nedochází k tvorbě přidané hodnoty, ale jen o dobývání renty, v sektorech přidanou hodnotu vytvářejících, zneužíváním postavení bank a jejich spekulativními obchody. V USA činí čistě finanční transakce celých 50 % jejich obchodů. Naproti tomu v kritické situaci je podnikání a obchodování v komoditách, kde mnohé ceny postihl hluboký kolaps. Jmenovitě nikl, ropu, měď, zinek, drahé kovy, kávu, kukuřici, sóju). Burzovní komoditní index Bloomberg konstatuje dvanáctileté minimum 25% propadu cen komodit.   

  • Evropa dál vyklizuje pozice

Přes snahy ECB se zemím EU nedaří plnit růstové plány a unie v celku setrvává na růstu pod 2%, při vysokém zadlužení a nezaměstnanosti v řadě zemí. Menší soukromé banky mají vysoký podíl nejistých aktiv v problematických úvěrech a nejsou schopné poskytovat další úvěry.

  • Vládní pohoda na vlně růstu

Jen tento článek je kritičtějším hodnocením sebeuspokojení dnešní české koaliční vlády. Ta se vyhřívá na výsluní cca 4% růstu HDP a poklesu nezaměstnanosti z téměř 8% na 6 %, a růstu průměrné měsíční mzdy meziročně o 994 Kč na 26.072 Kč. Vláda ale mlčí o vzrůstu celkového zahraničního dluhu ČR (= banky + vláda+ ostatní subjekty) na 3.140 mld. Kč. Z toho dluh bank včetně ČNB (!) je 31% a vlády 22%. A že celý veřejný dluh ČR stoupl meziročně o dalších 76 mld. Kč a dosáhl 1.800 mld. Kč, což je již 45% HDP!

Vláda, ale i její opozice, vybranými populisticky-optimistickými ukazateli matou (oblbují) občany, aby si zajistili v příštích volbách jejich hlasy. Ti jim bohužel uvěřili, že pozitivní růst bude pokračovat, nezaměstnanost dále klesat a mzdy stoupat. A tak začali utrácet, ale z větší části na dluh. Vzhůru vylétly hypotéky i spotřební úvěry. Podle posledních statistik má obyvatelstvo u bank 10 milionů úvěrů, průměrně po jednom až na toho nejposlednějšího občánka republiky. 

Výhled světové ekonomiky a tedy i ČR je ve skutečnosti jiný. Současné umělé oživení ekonomik je jen dočasné a hrozí návrat ještě hlubší a nekončící krize. Státy v celém světě jsou vysoce zadlužené a stabilita jejich ekonomik je uměle udržována obrovskými přísuny fiktivních peněz, „podložených“ pouze pasivy v počítačových databázích centrálních bank, jejichž šéfové hrají vysoce hazardní hru s budoucností světa.

A nikdo neví, jak a kdy tato hra s falešnými kartami skončí. Titanic se potápí, ale na palubě dále vyhrává lodní orchestr!

ZDROJ: Zdeněk Trinkewitz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 29 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...