policie82018
16.8.2018
Kategorie: Společnost

Policie zatkla Bureše

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

SM

Pražská ČSSD se otřásá v základech. Kdyby se dozvěděl celostátní tisk o monstrózní aféře, které čelí, v rázu by byla ohrožena, ne-li ukončena politická kariéra europoslance a kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho, poslance Petra Dolínka či vlivného člena strany Filipa Smoly.

Ohrožena je však i kariéra kandidáta na post šéfa civilní rozvědky ÚZSI Marka Šimandla, což je náměstek v Národním úřadu pro kybernetickou bezpečnost, a dalších vlivných lidí.

Tento týden byl totiž zadržen a vzat do vazby Radim Bureš, někdejší představitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), a to za rozsáhlou trestnou činnost sestávající například z vydírání mnoha podnikatelů či ovlivňování udílení bezpečnostních prověrek.

Informaci potvrdily tři zcela důvěryhodné policejní zdroje.

Ovlivňoval bezpečnostní prověrky

„Bureš je člověk velice úzce napojený na pražskou ČSSD. Policie má zdokumentováno, že jezdí na dovolené s Pochem, jehož je pravou rukou, Dolínkem či Smolou. Současně je spoluautorem zákona o ochranně utajovaných informací a dalších,“ sdělil policejní zdroj.

„Bureš společně s Radomírem Valicou, členem rozkladové komise NBÚ, ovlivňovali bezpečnostní řízení – udílení bezpečnostních prověrek. Valica je nyní též ředitelem bezpečnosti distribuce společnosti ČEZ. Máme již svědky, že prověrky nabízeli za půl miliónů korun,“ dodal policista, který se blízce obeznámen s vyšetřováním případu.

Bureš ovlivnění bezpečnostního řízení nabízel podle policejního zdroje právě přes Valicu.

Vazby na Bechyněho i Šimandla

Policie během ročního vyšetřování zjišťovala i Burešovy vazby na vlivné lidi. Podle policejních zdrojů je Bureš dobrým známým náměstka NBÚ Jana Bechyněho; bratr Bechyněho má na starosti udílení prověrek v Bezpečnostní informační službě. Bureš s Valicou byli rovněž v častém kontaktu s nynějším kandidátem na ředitele ÚZSI Markem Šimandlem.

Současný ministr vnitra Jan Hamáček, který šéfa rozvědky navrhuje, ani premiér Andrej Babiš, jehož vláda jméno potvrzuje, nechtějí nyní informaci, že by se Šimandl měl stát šéfem ÚZSI, nijak komentovat. V médiích je jeho jméno však v souvislosti s ředitelským místem často skloňováno.

Rozsáhlé majetky

Bureš po odchodu z NBÚ skončil jako bezpečnostní ředitel České pošty. Musel však odejít kvůli tomu, že v roce 2012 vypověděl letitou stamilionovou smlouvu se společností Alkom, kdy hrálo podle policejních zdrojů roli rovněž vydírání.

Nato Bureše dosadila pražská soc. dem. na místo bezpečnostního ředitele na ministerstvu zdravotnictví u ministra Svatopluka Němečka (ČSSD), poté skončil na pražské hygieně jako ředitel odboru ekonomicko provozních činností. A právě zde jej začala policie sledovat za pomoci odposlechů a dalších vyšetřovacích metod.

„Bureš má rozsáhlé majetky v Praze, kde je majitelem několika bytů, a staví si v Dobřichovicích vilu. Policie zjistila, že má dobré vztahy rovněž s exšéfem BIS Jiřím Langem, současným ředitelem NBÚ,“ uzavřel policejní zdroj.

Případ budeme nadále podrobně sledovat a brzy přineseme další informace.

ZDROJ: securitymagazin.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 4 350,00 Kč
Vybráno 12.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 5 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.