EUVIR
9.3.2021
Kategorie: Politika

Policejní stát nebo nová RVHP?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonV souvislosti se zákazy a jejich vymáháním v rámci „boje s covidem“ Zbyněk Petráček glosuje tuto situaci zkratkou „policejní stát“. Obávám se však, že problém není v policii, ale zase a opět v politice.

Pan Zbyněk Petráček glosuje současnou situaci přísných vládních zákazů včetně zákazu pohybu mezi okresy pod titulkem Policejní stát? Cituji jeho závěr: Bude to celospolečenský test. Jednak pro samotnou policii, která už sice nemá nálepku „silové složky“, leč musí vymáhat pravidla. Ale i pro občany. Upřímně, nežijeme v policejním státě a každý ví, že policii i stát jako takový lze u nás relativně snadno „ochcávat“, jak se říká. Otázka zní, kolik lidí z těch deseti milionů si uvědomuje, k čemu by to vedlo. K tomu, že lidé by s gustem nadávali na policejní stát, leč korona by se šířila dál. Stál by ten pocit odboje za to?

S čím lze souhlasit, i když zřejmě ne úplně a bezvýhradně, že „nežijeme v policejním státě“. Policie samozřejmě nemá zdaleka takový vliv, jaký měla před rokem 1989. V zásadě lze souhlasit i Petráčkovým postřehem, že policejní stát je založen především na atmosféře strachu a politické nesvobody. Nicméně, ani dnes ale není dle mého názoru vše v naprostém pořádku a covidová krize jen podtrhla problémy, kterými Česko a celá EU dlouhodobě trpí.

EU je společenstvím států, které uplatňuje jakousi „společnou“ politiku. Od časů liberalizace obchodu v časech EHS (Evropského hospodářského společenství) , které ponechávalo státům „téměř“ naprostou svobodu , se EU posunula do systému, který se už zásadním způsobem vměšuje do politiky jednotlivých členských zemí. Dělá to navíc způsobem, který není „spravedlivý“ v tom smyslu, že neměří všem stejně. Polsko a Maďarsko jsou tak pod tlakem orgánů EU proto, že údajně nenaplňují „společné hodnoty“ EU, zatímco například Španělsko likviduje požadavky na katalánskou nezávislost v souladu s evropskými hodnotami!

Covidová krize upozornila na jednu vcelku překvapivou skutečnost. Zdravotnictví ve smyslu zákonů a pravidel totiž zdaleka nebylo politikou EU natolik sešněrované jako jiné oblasti. Každý stát tak má právo například nakoupit vakcíny proti nemoci covid-19 kdekoliv ve světě. Tohoto svého práva využilo Maďarsko a nakoupilo vakcínu čínskou i ruskou. Statistika pak ukazuje, že se touto politikou stalo Maďarsko lídrem ve vakcinaci svých obyvatel v celé EU. Podobně nakoupilo ruskou vakcínu i Slovensko, což tak zvané „proevropské“ síly na čele se slovenskou prezidentkou tvrdě zkritizovaly. A z Bruselu, sídla EU, se pak podle zpravodaje ČT Lukáše Dolanského, ozývají hlasy, které varují před nákupem ruské či čínské vakcíny, pokud tyto vakcíny nebyly schváleny Evropskou lékovou agenturou. Slovenské „proevropské“ síly pak na nákup ruské vakcíny zaútočily tak, že jde ze strany Ruska o „hybridní válku“ vůči EU. Třešničkou na dortu pak je výhružka, že pokud se někdo nechá očkovat „neschválenou“ vakcínou z Ruska či Číny, bude považován za neočkovaného a nedostane „covidpas“, který byl sice odmítnut, ale údajně se o něm dále jedná.

EU také tvrdí, že schválení ruské či čínské vakcíny není prioritou, protože „bude dostatek západní vakcíny“. Byrokraticky se to ostatně nechá „elegantně“ zařídit tak, že zatímco schválení „západní“ vakcíny proběhne rychle, ruská či čínská vakcína projdou mnohaměsíční kontrolní procedurou. Ale i kdyby, naprostá většina lékařů je přesvědčena o tom, že se bude muset proti covidu-19 přeočkovávat, možná každé dva roky či každý rok, jako v případě chřipky. I „pomalý“ schvalovací proces by tedy měl smysl, protože by ruské či čínské vakcíny bylo možné aplikovat po jejich schválení kdykoliv v budoucnu. Není ale „politická vůle“.

Něco mi to připomíná. A nejsem zřejmě daleko od pravdy, když tento postup EU označím za pokračování někdejší politiky RVHP se sídlem v Moskvě. Tam se tehdy rozhodovalo, která země bude moci co vyrábět (například jaké typy aut), a nejdůležitější hledisko bylo podobně jako v rozhodování o vakcínách v dnešní EU geopolitické. Zdá se mi proto, že současná podoba EU s masivním vlivem „správné progresivní politiky“ je obdobou někdejšího sdružení, kterému se eufemisticky říkávalo Rada vzájemné hospodářské pomoci. Hlavní tehdy totiž bylo „pomoci“ SSSR. Domnívám se proto, že policejní stát je to poslední co bychom dnes měli řešit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 893 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
politicon.cz
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)