bureaucracy_by_itsk-d34auc8
20.8.2019
Kategorie: Ekonomika

Pokuty jako nástroj byrokratického útlaku

Sdílejte článek:

DP

Namísto vytváření co nejlepších podmínek pro podnikání a snižování šílené byrokratické zátěže dělá stát pravý opak. Vláda zavádí systém stále drakoničtějších pokut. Posledním takovým výstřelkem je vypsání padesáti tisícové pokuty za nezapsání do evidence majitelů firem v chystané novele zákona.

Přitom drtivou většinu firem v této zemi tvoří společnosti s ručením omezeným, jejichž společníky jsou fyzické osoby. Takže zápis do evidence   skutečných majitelů firem probíhá tak, že za poplatek 1000,- Kč se tam opíše skutečnost, která je dnes již zveřejněna v obchodním rejstříku. Přitom by stačilo uzákonit, že se údaje z obchodního rejstříku v takových případech automaticky překlopí do evidence skutečných majitelů firem. Jen v případě, že je skutečným vlastníkem osoba neuvedená v obchodním rejstříku, by obchodní korporace měla povinnost tuto skutečnost uvést na pravou míru. Za uvedení nepravdivých údajů se vláda chystá vypsat pokutu 250000,- Kč.

Uzákonění takovýchto pevných, a navíc drakonických pokut je v příkrém rozporu se základními zásadami správního řízení.  Stanovení pokuty v pevné výši totiž vůbec neposkytuje místo pro správní úvahu. Je přeci rozdíl mezi opomenutím a úmyslem, je rozdíl mezi tím, že prohřešek způsobí obchodní korporace se základním kapitálem 10.000.- Kč, která má minimální obrat a mezi korporací s miliardovými tržbami.

S příchodem Andreje Babiše narostla enormně moc státní byrokracie a zvýšila se snaha trestat nesmyslnými pokutami i drobné prohřešky.  Tuto praxi zaznamenáváme například v oblasti EET, kde za nevystavení drobné účtenky lítají pokuty přesahující deset tisíc korun. Drakonický systém pokud je nastavený i u kontrolních hlášení. Na druhé straně, tady máme jeden nedotknutelný holding z impéria pana premiéra kde finanční správa přehlíží možné daňové delikty v řádech stovek milionů korun. Pokud daňoví poplatníci vidí, že se v tomto státě neuplatňuje systém padni komu padni, a že se každému měří jiným metrem, tak to autoritě státu rozhodně nepřidá.

ZDROJ

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Michal Horák 333,- Kč

Celkem za měsíc: 8 283,00 Kč
Vybráno 23.66%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 111 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.