zavreno
10.12.2020
Kategorie: Ekonomika

Pokud se obchody a restaurace v prosinci opět zavřou, bude to pro řadu z nich likvidační

Sdílejte článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Tržby se řadě z nich citelně propadaly již v říjnu, ukazují dnešní čísla ČSÚ.

Maloobchodní tržby se v říjnu propadly, a to nejvýrazněji od května. Na maloobchod totiž v říjnu dolehla druhé vlna koronavirové pandemie. Řada maloobchodních provozů byla vládními nařízeními zavřena, nebo byl alespoň jejich provoz omezen.

Od 14. října došlo k zavření restaurací, baru či klubů, ale také posiloven nebo fitness center. Restaurace mohly využít možnosti prodeje přes výdejní okénko, ale jen do osmé hodiny večerní. Od 22. října se pak zavřely maloobchodní prodejny s výjimkou prodejen potravin, drogerií, lékáren nebo prodejen malých domácích zvířat a potřeb pro ně.

Přes celkový pokles maloobchodu, meziročně ve stálých cenách bez očištění o 0,9 procenta, došlo k poměrně výraznému navýšení útrat Čechů za potraviny. Tyto výdaje stouply meziročně o 3,9 procenta, tedy nejvýrazněji od letošního února. Důvodem bylo předzásobování obyvatel potravinami z důvodu obav z šíření nákazy a také zmíněný fakt, že prodej jídel v restauracích byl citelně omezen. Znatelně se ovšem propadl prodej pohonných hmot u čerpacích stanic, a to jak v důsledku citelného meziročního poklesu cen benzínu i nafty, tak v důsledku zpřísňování protipandemických opatření, jež vedla k omezování dopravy do zaměstnaní a dopravy obecně.

Podobně jako na jaře se maloobchodní poptávka přesunovala z kamenných prodejen do online obchodů. Tržby e-shopů (a zásilkových služeb) poskočily meziročně o 31,5 procenta, tedy nejvýrazněji od května. Nejvýraznější propad od měsíců dubna či května zaznamenaly kamenné prodejny knih, kamenná papírnictví, obchody s nábytkem a elektronikou a mobily, železářství či obchody s textilem, obuví a oděvy.

Další propad maloobchodu lze z obdobných důvodů jako v říjnu očekávat také v listopadu. Prosincová čísla vykáží díky otevření obchodů i restaurací hned zkraje měsíce zlepšení, přičemž nelze vyloučit poměrně silný kompenzující efekt, kdy lidé alespoň částečně budou dohánět nemožnost uskutečnění řady nákupů v předchozím více než měsíci. Záleží ovšem na tom, zda ještě v prosinci nedojde pod vlivem zhoršování pandemické situaci k opětovnému uzavření obchodů, ať už v čase ještě adventním nebo pak hned po vánočních svátcích. To by tržby v maloobchodě opět citelně snížilo a oslabilo zmíněný kompenzující efekt. Pro řadu maloobchodních provozoven by takový zásah mohl být likvidační, případně by je přiměl uchýlit se již výhradně k online prodeji.

V základním scénáři je ovšem nutno počítat s celoročním propadem maloobchodu o 1,5 procenta.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 810 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
politicon.cz
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.