LEADER2
30.8.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Pokud chceš poznat pravou osobnost člověka, dej mu moc a bohatství

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyRušit přímou volbu prezidenta je špatné. Je škoda, že s tímto návrhem přichází strana, která by měla ctít vůli a právo voliče a občana. Svobodu jednotlivce. Když už se k přímé volbě prezidenta přikročilo, je potřeba naopak zpřesnit podmínky. A to se do dnešní doby nestalo. Poslední vývoj událostí ukázal, že se pomalu posouváme k prezidentskému systému. Je to nejen dlouhodobá vize prezidenta, ale je to také důsledek nerovnovážné situace na politické scéně. Chybí v ní lídři na straně opozice a také zde chybí jedna generace politiků. Což má samozřejmě několik důvodů. Strany lídry uvnitř mají, ale zatím nejsou viditelní. I když v současnosti velmi mile potěšil Marek Výborný. Tam potenciál rozhodně je.

Mluvíme o roku 1968 ve smyslu Srpna 1968. Zapomíná se na to důležité, co bylo hybnou silou všech těchto ideií. Dnes to řekl také velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss. Doba let šedesátých, byla doba rebélií. Nejen u nás, ale i v Západní Evropě a Americe. Byl to dopad neřešených problémů a touze najít něco jiného. To platilo o celé společnosti. Ota Šik, o kterém se dnes mlčí, přišel s konceptem, který byl cestou mezi socialismem a kapitalismem. Mnohé jeho myšlenky se v nových ekonomických ideiích a praxi začínají prosazovat. Nejen u nás, ale i ve světě.

Ota Šik a jeho ekonomická reforma. Východiskem z ekonomických problémů Československa na počátku šedesátých let se měla stát hospodářská reforma, jejímž autorem byl právě ekonom Ota Šik s týmem svých spolupracovníků. Podstatu ekonomické reformy formuloval Šikův tým v roce 1963. Šikova reforma hodlala částečně nahradit dosavadní přísně plánované hospodářství cenovým mechanismem, ve kterém úspěch jednotlivých podniků závisel na zákaznické poptávce. Prosperita toto či onoho podniku tak nesouvisela pouze na splnění objemu výroby určené plánem, ale na úspěšném prodeji výrobků na domácím i zahraničním trhu. Snaha o prosazení ekonomické reformy se prohloubila v období Pražského jara, kdy se Ota Šik stal místopředsedou vlády. Definitivní konec snah o ekonomickou reformu znamenala okupace Československa v srpnu 1968 a nástup tzv. normalizace.  Vycházel z průniku socialismu a kapitalismu. Dnes se tomu říká sociální stát. Neměli bychom na to zapomínat.

Pokud chceš poznat pravou osobnost člověka, dej mu moc a bohatství. Říká známá moudrost. Je jedno v jakém pořadí. Je mnoho lidí, kteří podlehnou spojení moci a bohatství. Vážím si lidí, kteří umí pokušení zneužití obou těchto veličin odolat. Jsou skromní s vnitřní pokorou a většinou velmi silně věřící. To jsou opravdové osobnosti. Znám mnoho takových u nás a velmi si jich vážím. Jsou velkou inspirací do života.

Evropská komise zvažuje vytvořit obří fond, který by vyšlechtil konkurenci Amazonu nebo Googlu. A tyto giganty zdanit digitální daní. Divme se, že se to Trumpovi nelíbí. Zcela logicky. Nelíbilo by se to nikomu. Chrání americké firmy v Evropě. To je logické. A pak, že Evropa a EU zvlášť nemají blízko k socialistickému plánování. Evropa se bez dotací a velmi sociálního myšlení prostě neobejde. Problém je ve chvíli, když to zasahuje do podnikatelské sféry. Technologické firmy v USA vznikaly především díky invenci lidí samotných. Prostě i soukromí investoři podporovali mladé a nadějné. Je mnoho takových příkladů. Ti lidé nešli přes dotace a obří fondy. Šli za svými vizemi a myšlenkami. Socialistické nastavení Evropy jde dnes přes dotace a fondy. Prostě přes centrální a kontrolované platformy. Nestojí na pozitivní vizi a bláznivých vizionářích. A právě to brzdí Evropu a stává se tak nekonkurenceschopná. Bohužel. Z Evropy se stává skanzen minulosti, který je postaven na sociálním principu, do kterého budou mířit právě ti, kterým je především blízké mít možnost dostat dávky a dotace. A to je špatně. Evropa žije z dávné minulosti. A to procitnutí bude velmi těžké….

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 932 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
politicon.cz
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.