LEADER2
30.8.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Pokud chceš poznat pravou osobnost člověka, dej mu moc a bohatství

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyRušit přímou volbu prezidenta je špatné. Je škoda, že s tímto návrhem přichází strana, která by měla ctít vůli a právo voliče a občana. Svobodu jednotlivce. Když už se k přímé volbě prezidenta přikročilo, je potřeba naopak zpřesnit podmínky. A to se do dnešní doby nestalo. Poslední vývoj událostí ukázal, že se pomalu posouváme k prezidentskému systému. Je to nejen dlouhodobá vize prezidenta, ale je to také důsledek nerovnovážné situace na politické scéně. Chybí v ní lídři na straně opozice a také zde chybí jedna generace politiků. Což má samozřejmě několik důvodů. Strany lídry uvnitř mají, ale zatím nejsou viditelní. I když v současnosti velmi mile potěšil Marek Výborný. Tam potenciál rozhodně je.

Mluvíme o roku 1968 ve smyslu Srpna 1968. Zapomíná se na to důležité, co bylo hybnou silou všech těchto ideií. Dnes to řekl také velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss. Doba let šedesátých, byla doba rebélií. Nejen u nás, ale i v Západní Evropě a Americe. Byl to dopad neřešených problémů a touze najít něco jiného. To platilo o celé společnosti. Ota Šik, o kterém se dnes mlčí, přišel s konceptem, který byl cestou mezi socialismem a kapitalismem. Mnohé jeho myšlenky se v nových ekonomických ideiích a praxi začínají prosazovat. Nejen u nás, ale i ve světě.

Ota Šik a jeho ekonomická reforma. Východiskem z ekonomických problémů Československa na počátku šedesátých let se měla stát hospodářská reforma, jejímž autorem byl právě ekonom Ota Šik s týmem svých spolupracovníků. Podstatu ekonomické reformy formuloval Šikův tým v roce 1963. Šikova reforma hodlala částečně nahradit dosavadní přísně plánované hospodářství cenovým mechanismem, ve kterém úspěch jednotlivých podniků závisel na zákaznické poptávce. Prosperita toto či onoho podniku tak nesouvisela pouze na splnění objemu výroby určené plánem, ale na úspěšném prodeji výrobků na domácím i zahraničním trhu. Snaha o prosazení ekonomické reformy se prohloubila v období Pražského jara, kdy se Ota Šik stal místopředsedou vlády. Definitivní konec snah o ekonomickou reformu znamenala okupace Československa v srpnu 1968 a nástup tzv. normalizace.  Vycházel z průniku socialismu a kapitalismu. Dnes se tomu říká sociální stát. Neměli bychom na to zapomínat.

Pokud chceš poznat pravou osobnost člověka, dej mu moc a bohatství. Říká známá moudrost. Je jedno v jakém pořadí. Je mnoho lidí, kteří podlehnou spojení moci a bohatství. Vážím si lidí, kteří umí pokušení zneužití obou těchto veličin odolat. Jsou skromní s vnitřní pokorou a většinou velmi silně věřící. To jsou opravdové osobnosti. Znám mnoho takových u nás a velmi si jich vážím. Jsou velkou inspirací do života.

Evropská komise zvažuje vytvořit obří fond, který by vyšlechtil konkurenci Amazonu nebo Googlu. A tyto giganty zdanit digitální daní. Divme se, že se to Trumpovi nelíbí. Zcela logicky. Nelíbilo by se to nikomu. Chrání americké firmy v Evropě. To je logické. A pak, že Evropa a EU zvlášť nemají blízko k socialistickému plánování. Evropa se bez dotací a velmi sociálního myšlení prostě neobejde. Problém je ve chvíli, když to zasahuje do podnikatelské sféry. Technologické firmy v USA vznikaly především díky invenci lidí samotných. Prostě i soukromí investoři podporovali mladé a nadějné. Je mnoho takových příkladů. Ti lidé nešli přes dotace a obří fondy. Šli za svými vizemi a myšlenkami. Socialistické nastavení Evropy jde dnes přes dotace a fondy. Prostě přes centrální a kontrolované platformy. Nestojí na pozitivní vizi a bláznivých vizionářích. A právě to brzdí Evropu a stává se tak nekonkurenceschopná. Bohužel. Z Evropy se stává skanzen minulosti, který je postaven na sociálním principu, do kterého budou mířit právě ti, kterým je především blízké mít možnost dostat dávky a dotace. A to je špatně. Evropa žije z dávné minulosti. A to procitnutí bude velmi těžké….

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 10 312,44 Kč
Vybráno 29.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 847 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.