ARMADA
2.6.2020
Kategorie: Ekonomika

Pokud by soukromá firma hospodařila jako MO, tak je v konkurzu a managera zavřou

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že Ministerstvo obrany investovalo v letech 2016–2018 do nové techniky české armády 2,8 miliardy korun, dalších 1,3 miliardy korun stály opravy, údržba a náhradní díly. Přesto nebyla velká část obrněné techniky provozuschopná. Nejedná se rozhodně o malé částky a jednoho napadne kam ty prostředky vlastně tečou a co se za ně pořizuje. Podle NKU při nákupech obrněné techniky se MO nezabývalo náklady na celý životní cyklus obrněné techniky, i když mu to ukládají usnesení vlády už od roku 2011. Podle NKU to že ministerstvo náklady na údržbu a opravy neřeší v době nákupu, vede k tomu, že se stává závislým na dodavateli servisní podpory a náhradních dílů a provoz obrněné techniky se prodražuje a ve finále to vede k tomu, že technika stojí. Nějaký čas jsem v armádě strávil. Řešili jsme nákupy potřebného vybavení a techniky. Z vlastní zkušenosti s jednání s úředníky MO vím, že velmi často „levá noha neví co dělá pravá“ a to se samozřejmě projevuje i na investicích.

Uvedu jeden příklad o kterém se zmiňuje ve své zprávě i NKU. Ministerstvo vynaložilo neefektivně téměř 86 milionů korun na technické úpravy obrněného vozidla, které mělo sloužit k průzkumům při zahraničních misích. Technické úpravy nakonec vedly k přetížení vozidla, proto byly nutné další úpravy. Vozidlo nakonec nebylo v provozu celkem 6,5 měsíce a pro zahraniční mise ho armáda stejně nevyužila. Nemusím být žádný myslitel, ale pokud si připravuji úpravy nějaké techniky, tak si zjistím parametry vozidla, zjistím si jak je možné vozidlo maximálně zatížit a zjistím si hmotnost přidaného vybavení. Pokud mi v projektu vyjde, že vozidlo to neuveze, tak zaplatím projekt a další práce zastavím. Nemusím vyhodit oknem 86 milionů, ale mnohem méně pouze  za projekt a ne za celou realizaci.

Úředníci MO mi připomínají Járu Cimrmana, který zjišťoval, že vdechováním tabákového dýmu do vody zlato nevzniká. Samozřejmě dá se říci, že Jára Cimrman byl první, který mohl prohlásit „ vdechováním tabákového dýmu do vody zlato nevzniká“. Stejně tak i MO může prohlásit „přetížené vozidlo je neschopné a postupným zatěžováním vozidla bylo zjištěno, že požadovanou zátěž prostě neuveze“. Ovšem na rozdíl od Járy Cimrmana, pokusy na MO, jsou placeny z našich daní. A dovedu si představit mnohem efektivnější využití peněz daňových poplatníků, než na výzkum stylem pokus-omyl úředníků MO.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 668 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.