12.12.2013
Kategorie: Společnost

Pokrytectví má jméno Mandela

Sdílejte článek:

ALOIS SEČKÁR 12|12|2013

Jsem si vědom toho, že dnešní komentář mě může snadno zařadit po bok nekalých asociálních živlů, se kterými „slušný“ člověk nemluví, ale to je cena, kterou jsem ochoten zaplatit za to, aby můj názor zazněl a zůstal uchován pro příští generace. Před dvěma dny, 5. 12. 2013, oznámila Jihoafrická vláda, že zemřel 95ti letý Nelson Rolihlahla Mandela. A médii pokrytý civilizovaný svět zachvátilo truchlící šílenství.

 

 

To se děje poměrně často, naposledy o týden dřív, když se v autě zabil hollywoodský herec Paul Walker [1]. Řada lidí v dnešním světě ostentativně „truchlí“ za osoby, které znají z televize (u nás se už dokonce pláče i pro seriálové postavy [2]). V případě Nelsona Mandely to však má celé jiný, surrealisticky strašidelný rozměr. Když zemře slavný herec nebo sportovec, můžeme se podivovat nad tím, jak to může v někom vzbuzovat opravdovou lítost, když dotyčného osobně neznal a denně umírají tisíce jiných lidí. Ale uctívat hluboce dojmutí památku teroristy a předhánět se v tom, kdo mu vzdá větší hold, to už se má mysl zdráhá pochopit.

 

Mandela je oplakáván světem jako člověk, který „změnil Afriku“. To nepochybně ano. Změnil k lepšímu? Ne… Neznám dějiny Jihoafrické Republiky, nevím, proč tak tvrdošíjně, vzdor všemu mezinárodnímu odporu a bojkotu trvali na očividně nespravedlivém a špatném dělení na bílé a černé, na lidi s většími a menšími právy. Ale vím, že pokud jako spasitel přijede někdo na bílém koni zaplaceném Sovětským Svazem, pokud začne o morálce kázat člověk, který se přátelí s komunistickými diktátory, a pokud je cestou jeho změny revoluce, násilí, krev a teror, tak že je něco zatraceně špatně. Prý se Mandela zasloužil o lidská práva v JAR. Dnes se tam na mnoha místech bojí žít pro změnu bílí. A nežije se tam líp, i přes Apartheid se tam dřív jezdilo z okolních zemí za bezpečím a za prací, teď je to země plná kriminality, která postupně chudne. Ale budiž, to snad mohl být nezamýšlený důsledek bohulibé myšlenky. Ale co cesta, kterou se za svou „myšlenkou“ vydal? Nebudu spekulovat, co všechno má nepokrytý komunista Mandela skrz ANC a všelijaké její bojůvky na svědomí. Stačí mi zmínit klasický vynález popravy hořící pneumatikou kolem krku. I to je totiž jedno z dědictví pana mírotvůrce [3].

 

Když maj lidi hlad a nemaji co žrát
Příde ňákej debil, začne je burcovat
Tam za vysokou zdí se potom stříleji
Polejvaj se benzínem a pečou v oleji

 

Najděte si sami, která politicky nekorektní kapela už v roce 1991 výmluvně shrnula do necelých dvou minut celý odkaz laureáta Nobelovy ceny míru Nelsona Mandely [4]. Tak to je. Takové lidi dnes oslavujeme a skutečné hrdiny boje proti útlaku a nespravedlnosti, kteří trpěli díky těm, se kterými se pan mírotvůrce bratřil a které obdivoval, vlastně ani neznáme. Možná, že si pár lidí vzpomnělo na paní Nataliji Gorbaněvskou, která se nebála protestovat na Rudém náměstí proti okupaci Československa v srpnu 1968, zatímco kamarád rudých soudruhů Mandela ji přijímal a schvaloval. Ale pochybuji, že by se politici celého světa zuřivě řešili, kdo a jak ji přijede na pohřeb [5]. Asi bych se tomu neměl v dnešním světě divit.

 

 

Nelson Mandela je smutným dokladem pravdivosti teze Paula Johnsona o zhoubném vlivu tzv. morálního relativismu na vývoj světa ve 20. Století [6]. Nezáleží na tom, co děláte, když je to „za správnou věc“, je to v pořádku, je to záslužné a všechno zlé je odpuštěno. Je ztělesněním machiavelismu, učí, že účel prostředky skutečně světí. Je pomníkem dnešní doby divných představ o lepším světě a pokřiveného vnímání dobrého a špatného. Kéž by šlo doufat, že s jeho odchodem se tato kapitola našich dějin uzavře.

 

Tak poslouchej Mandela
Takle se to nedělá
Jedna věc je skoro jistá…

  

 

[1] http://edition.cnn.com/2013/11/30/showbiz/actor-paul-walker-dies/
[2] http://www.extra.cz/ordinace-v-ruzove-zahrade-ocima-extra-cz
[3] http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-svaty-mandela-ne-tak-rychle (psáno v září 2013)
[4] http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1993/
[5] http://www.novinky.cz/domaci/321412-rusnok-ve-snemovne-zemrel-mandela-ty-vole
[6] http://www.kosmas.cz/knihy/142225/dejiny-20.-stoleti/

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 92 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.