6gmNsJ
23.3.2021
Kategorie: Ekonomika

Pokrok nezastavíš!

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Malý pohled do inzerce – aneb jak se postavit do čela pokroku. V nabídce jsou někdy krásné vozy a já váhám, zda si kvůli tomu nevzít hypotéku!

Někdo z vás asi tuší, že se povoláním pohybuju v autoprůmyslu, že mám pro hezká auta slabost, že jsem třeba svého času měl najednou tři teréňáky, že jsem si nedávno koupil 33 let starou Hondu Legend atd. Prostě auta jsou tak trochu mé hobby.

Není tudíž divu, že i takhle večer, když se nudím a zírám do počítače, tak že zabrousím i na stránky s inzeráty na prodej aut. A povedlo se mi narazit na jeden krásný vůz, o který se s vámi musím podělit. Podívejte se sami:

8 let starý Ford Focus s téměř maximální výbavou a nájezdem 74 tis. km. To znamená, že s ním někdo najel krásných cca 9tis. km ročně. Jinými slovy s tím někdo jezdil víceméně do Kauflandu a zpátky. Ono se to auto ani na nic jiného totiž nehodí.

Proč milé děti?

On je to totiž elektromobil u kterého se hrdě inzeruje dojezd celých 130 km na jedno dobití. Takže Praha – Benešov a zpět s odřenýma ušima (pokud není pod nulou a pokud není ucpaná D1) dáte. Teda možná – podle recenzí je reálný dojezd 90-100km (viz zdroj) – a u auta 8 let starého to bude ještě méně. A kdybych chtěl jen o kousek dál – třeba do Vlašimi, tak jsem nahranej. A jet z Prahy do Brna? Na to rovnou zapomeňte. Zase ale cesta tímto skvělým vozem na dovolenou třeba do Chorvatska by mohla být nezapomenutelným zážitkem. Představuji si týdenní dovolenou u Jardanu tak, že 3 dny strávím cestou tam, jeden den se nadšeně válím u moře a další 3 dny jedu zpátky. Mezitím zastavuji u běžné zásuvky a trávím krásných 10 hodin čekáním na plné dobití. Okřídlené rčení “I cesta je cíl” zde nabývá nových, netušených rozměrů. A pokud má někdo závodnického ducha, tak může vyrazit na dálnici do Německa. Tento vůz má totiž maximálku celých 135 km/h.

V americké terminologii se podobná auta označují jako “compliance car”, tedy auta, která existují hlavně z legislativních důvodů. A přesně to chcete!

Absolutně pomíjím další veselé souvislosti jako např., že v případě požáru to auto prostě neuhasíte (viz můj blog zde: https://jandocekal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=744506), že některé podzemní garáže již zakazují právě z požárních důvodů elektromobilům vjezd, nebo třeba to, že za pár let máte hromadu neprodejného šrotu – protože baterie je prostě kaput a koupit novou se nevyplatí.

Zase ale tak možná rok, dva ještě ušetříte za dálniční známku – teda pokud nejedete po té dálnici pro jistotu více jak 80 km v kuse, navíc jste děsně IN a máte EL značku. A to se vyplatí!

Neodvažuji se ani pomyslet na to, kolik lithia a dalších vzácných kovů je na výrobu tohoto zázraku moderní techniky zapotřebí. Kolik zdrojů a energie se muselo vynaložit na výrobu tohoto skvělého stroje a bude se muset vynaložit na jeho recyklaci. Zajímal by mne poměr “náklady x užitná hodnota”.

Tento konkrétní vrchol techniky v původní ceně přes 1 mil. Kč si jako 8 let starý kousek můžete pořídit za krásných 299.000,- Kč.

Nevím, ale mě to za ty peníze moc smyslu nedává ani v případě, kdy bych si to měl koupit jako nákupní tašku do Lidla a zpátky. Ale někoho to možná osloví – stát se progresívním jedincem přece stojí za nějakou tu osobní oběť, ne? 

P.S. Jasně, jde o jeden inzerát z mnoha. Inzeráty mohou být nesmyslné, přehnané, nereálné… ale když ono by se to dalo napsat s menšími odchylkami o téměř libovolném elektromobilu.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 964 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)