capihnizdo
21.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Pointa Čapího hnízda

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Aston napsal na Neviditelném psu velmi inspirativní text s názvem Z frašky skutečnost. Vidí v současné situaci i komické momenty, což já ostatně také. Přeci však lze s textem Astona dobře polemizovat.

Vyjímám z textu Astona dvě zásadní pasáže.

Naše momentální politická situace má i komické momenty. Myslím na to, co by tomu asi Klema Gottwald řekl, že za 70 let budou komunisté hlasovat proti vyslovení nedůvěry vládě vedené miliardářem, policejně stíhanému pro podvod. Ale ono to tak je, fraška stala se skutečností.

Na vině současné bídy je český stát, který není schopen za rok vyšetřit kauzu účetnictví jedné hospody, dovolím si opakovat svoji mantru. Že šlo o podfuk, je jasné od začátku, stejně jako je podfuk čerpání nezdaněných peněz z korunových dluhopisů, a volí takového člověku jen ten, komu podfuky nevadí.

Co se podpory komunistů vládě miliardáře týče, situace není zas až tak komická a soudruh Klement Gottwald by to možná soudruhovi Vojtěchu Filipovi i odsouhlasil. Komunisté totiž vždycky byli a budou oportunisté, kteří se chytají každé příležitosti. S oportunismem měli ostatně velké problémy i v minulosti a „oportunista“ byl u komunistů kdekdo. Však se za to i vylučovalo ze strany a po roce 1948 dokonce i věšelo. Andrej Babiš je „jejich člověk“, a to zdaleka ne proto, že byl v této zločinecké organizaci před rokem 1989, ale že je ochoten dělat jejich politiku.

Samozřejmě svou roli hraje i volební výsledek z loňského podzimu. Komunisté výrazně ztratili, začíná se u nich projevovat i generační krize (zjednodušeně řečeno jejich voliči kategorie 70+ odcházejí z tohoto světa). Proto je jejich podpora vládě Andreje Babiše ze stejného soudku jako u ČSSD – jako opoziční strana by byli jedni z mnoha a ještě k tomu mezi samými „pravičáky“.

Co se „účetnictví jedné hospody týče“, tady se Aston zřejmě mýlí. Zdlouhavost „vyšetřování“ není způsobena liknavostí policie či státních zástupců. Je v samotném jádru problému. Je krajně podezřelé, když je na základě stížnosti proti trestnímu stíhání vyhověno čtyřem trestně stíhaným osobám a jsou z dalšího trestního stíhání vyloučeny. To je důkaz toho, že policie ani státní zastupitelství nemá jasno co v dané kauze trestat.

Miliardář Andrej Babiš si přihrál dotaci 50 milionů korun naprosto účelově. O tom není pochyb. Podstatná je ovšem otázka, zda to bylo nezákonně. Trestný čin dotační podvod je v českém právu implementován v paragrafu 212 Trestního zákoníku z roku 2009. Podle znění ze 17. 9. 2015

§ 212 Dotační podvod

(1)Kdo v žádosti o poskytnutí dotace, subvence nebo návratné finanční výpomoci nebo příspěvku uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2)Stejně bude potrestán, kdo použije, v nikoli malém rozsahu, prostředky získané účelovou dotací, subvencí nebo návratnou finanční výpomocí nebo příspěvkem na jiný než určený účel.

(3)Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.

(4)Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.

(5)Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

a)spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,

b)spáchá-li takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného, nebo

c)způsobí-li takovým činem značnou škodu.

(6)Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,

a)způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo

b)spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312).

(7)Příprava je trestná.

Jde vlastně o „maličkost“ a to jestli se tento paragraf zcela a úplně vztahuje na dotaci pro Čapí hnízdo.

Byly v žádosti „nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje“? Převedení farmy Čapí hnízdo z Agrofertu na fyzické osoby spjaté příbuzenským poměrem s Babišem bylo účelovkou v každém případě, jde o to, zda takové jednání bylo v rozporu s právním stavem roku 2008, kdy se o dotaci žádalo.

Velmi podstatné je i to, zda implementace paragrafu 212 do Trestního zákoníku proběhla před, během nebo po žádosti o dotaci. Tady vidím obrovské pole možností pro obhájce trestně stíhaných, pokud k implementaci došlo až po podání žádosti.

Nelze proto jen tak s „klidem“ označit Babiše za jasného viníka podle práva. Zcela jistě ho lze označit za člověka, který dotační systém „podojil“ účelovým jednáním a lze to tak hodnotit v rovině morální. Trestně právní rovina však s morálkou ne vždy koresponduje.

Naši miliardáři a mezi nimi i Babiš získali svůj obrovský majetek postupně a využívali různé postupy, o jejichž morálce si nedělám vůbec žádné iluze. Babiš jako jediný z nich se díky politickému vývoji v našem státě (volba Miloše Zemana prezidentem a pád Nečasovy vlády) náhle stal nepřehlédnutelnou figurou. Vyhrál volby i přesto, že všichni věděli o jeho trestní kauze. Bránil se tím, že ho chce politická konkurence vyhnat z politiky. Voliči tuto jeho argumentaci přijali a hnutí ANO se stalo nejsilnějším politickým subjektem.

V případu Andreje Babiše mladšího není z pohledu stíhání Babiše staršího nic nového. V politické rovině je to jen recyklace názorů, které zaznívaly měsíce před vznikem menšinové vlády v létě tohoto roku. Jestli Babišova vláda padne či ne se dovíme na konci týdne. Tandem Zeman/Babiš však zůstane aktivní v každém případě.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Anonym 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 571,54 Kč
Vybráno 50.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 81 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 3,55 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.