BENZIN
22.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Pohonné hmoty jsou drahé napříč Evropou, prodejci pod tlakem poukazují na pravý důvod

Sdílejte článek:

PETR PROKOPEC

Když vám někdo dokola vyčítá, jak moc draho něco prodáváte, i když na výslednou cenu máte minimální vliv, co uděláte? No poukážete na to, co z ceny tvoří největší část. Prodejci paliv to běžně nedělají, teď už jim nezbylo nic jiného.

Ceny pohonných hmot v současné době atakují svá dlouholetá maxima, v mnoha zemích pak padají i historické rekordy. To je případ hlavně Německa, kde se motorová nafta prodává v průměru za 1,555 Eur (cca 39,80 Kč). Tím byl překonán dosavadní vrchol ze srpna 2012, kdy jeden litr dieselu stál 1,554 Eur (39,70 Kč). Super E10 je pak u našich sousedů k mání za 1,667 Eur (42,60 Kč), načež taktéž málem povyskočil na vrchol historických žebříčků – dražší byl totiž jen v září 2012, kdy litr stál 1,709 Eur (43,70 Kč).

Pokud si nicméně myslíte, že být pumpařem je stejně lukrativní živobytí jako za komunismu, mýlíte se. Nenasytní skutečně nejsou majitelé čerpacích stanic, nýbrž stát. Spolková asociace olejářských firem Uniti tak už začala otevřeně uvádět, kolik by paliva stála v Německu bez daní – v tu chvíli by lidé platili za litr motorové nafty pouze 70 eurocentů (17,90 Kč) a za Super E10 dokonce jen 65 eurocentů (16,60 Kč). I proto zaznívá stále více hlasů vyzývajících politiky ke snížení daňové zátěže. Ta má nicméně od 1. ledna 2022 ještě vzrůst, navýšena bude daň související s CO2.

Nejde nicméně pouze o Německo, s nemalou kritikou vytáhli proti politikům i Francouzi. Zvláště poté, co obchodní řetězec E.Leclerc přišel s neobvyklým krokem – zákazníkům se stejnou motivací začal na svých čerpacích stanicích účtovat tutéž cenu, za jakou paliva nakupuje i se všemi daněmi. Majitel řetězce Michel-Édouard Leclerc uvedl, že nejde ani tak o marketingovou akci, chce tím hlavně poukázat na nenasytnost státu, aby lidé podobně jako v Německu viděli, že marže čerpadlářů jsou minimální. A také chtěl upozornit na liknavost státi. Podle něj je jasné, že se v důsledku dražších pohonných hmot zdraží úplně všechno, politici ale jen řeční. A ceny rostou nadále.

Proč se tak děje, nemusíme dlouze spekulovat. Jak Německo, tak Francie jsou zeměmi, které ve velkém podporují elektromobilitu. Jak přitom spočítala Deutsche Bank, na jedno auto vyšší střední třídy připadá v rámci celého jeho životního cyklu vládní podpora přes 20 tisíc Eur (511 tisíc Kč). Nejde totiž pouze o dotace snižující pořizovací cenu, ale také o granty spojené s výstavbou továren a podobně. Jen za září tak stát de facto mohl přijít o více než 17 miliard korun.

Jelikož přitom Němci hodlají s dotační politikou pokračovat minimálně do roku 2025, je pravděpodobné, že úleva je v nedohlednu. Z toho ve výsledku mají radost snad jen v českém pohraničí, kde Němci aktuálně začínají tankovat ve velkém. Jakkoliv totiž i u nás došlo ke zdražení, stále jsou benzin (průměrná cena 35,47 Kč) i motorová nafta (34,07 Kč) levnější než v jejich domovině. A zjevně tomu bude i v zimě, kdy podle analytiků mají ceny v Česku dosáhnout 40 korun za litr.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 853 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)