ctpohadka
11.1.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Pohádka o bledé Sněhurce, černém princovi a sedmdesáti trpaslících

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JIŘINA HOLOTOVÁ 11|01|2016

Česká televize beze zbytku plní komunikační strategii vlády k migraci. Večerníčky pro dospělé se Svěrákem sice asi nebudou, protože se provalilo to, co se provalit nemělo, ale zato frčí nové pohádky pro nejmenší s Donutilem.

Obzvláště vypečný je “Pravdivý příběh o Sněhurce” z cyklu Pohádky pana Donutila. Tento cyklus vznikl v ČT koncem roku 2015, tedy celkem nedávno. Zveřejněný je i na webových stránkách  ČT Déčko. Pohádky pro ČT píše a ilustruje Alois Mikulka, známý malíř, grafik, scénograf, aj.

Pohádka multikulturně modernizuje původní pohádku o Sněhurce. Sněhurka je vykreslena jako neduživá, bledá, pihovatá holčička, dokonce Donutil čte, že měla jednu velkou vadu – bílou pleť jako mléko! Když na ni svítilo slunce, naskočily ji oranžové pihy, proto nosila slunečník. Nemohla si najít práci, až se zaměstnala u sedmdesáti trpaslíků (že by u Ali-baby)? Trpaslíci měli obrovské zásoby zlata (že by ropy?), ale nevěděli, že je tak ceněné, tím Sněhurku platili a nemusel z nich nikdo pracovat. Sněhurka pak najednou potkala černočerného prince, oba se přesvědčili, že se jeden od druhého neušpiní, zamilovali se a měli kupu dětí. Dětičky byly zdravé a měly světle hnědou barvu, mohly lítat na sluníčku a žádné pihy nikdy neměly!

Co se dětem prezentuje:

  • původní pohádka je nepravdivá a vše, co nám bylo dosud říkáno, není pravda
  • být bílý a mít pihy je vada – nalomení sebevědomí malého diváka, vyvolat pocit jinakosti, nezdravosti, nehezkosti
  • nezaměstnanost – mladý člověk s nějakou vadou těžko hledá práci, ale když se to povede, nemusí se ani vlastně pracovat, stačí potkat někoho, kdo něco vlastní
  • trpaslíci jsou vlastně bohatí, mají zásoby přírodního bohatství, nemusí proto pracovat 
  • černí muži jsou řešením pro evropský genotyp

Takové rasistické bláboly se pouští našim nejmenším? Jsem přesvědčena, že některé obraty jsou xenofobní a rasistické. Být to obráceně, že princezna měla jednu vadu a tou byla černá pleť, jdou se autoři zodpovídat.

Nevěřím, že by tohle někdo vymyslel a chtěl číst jen tak… Nevím, kolik pan Mikulka a pan Donutil za tuhle pohádku dostali (od nás všech) zaplaceno, oba dva pánové ale klesli hodně hluboko, stejně jako ČT, která je už na samém dnu současné existence a vysílatelnosti!

ZDROJ: Jiřina Holotová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
66 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.