16.11.2013
Kategorie: Historie

Pohádka o 17. listopadu, bylo, nebylo… Co myslíte?

Sdílejte článek:

OPSÁNO Z FCB 16|11|2013

Odposlech, který se nikdy nenenahrál unikl na veřejnost a já vám zde překladám jeho přepis. Je to padělek, pochopitelně, ale co když to bylo skutečně takto. 

 

 

Student (říkejme mu třeba Ž) přichází do jednoho pražského domu na schůzku se Státní bezpečností (STB). Je podzim roku 1989. Je mu oznámeno, že demonstraci, která se bude konat 17. listopadu 1989 povolili na Albertově. 

 

“Jak povolili, vždyť tam může přijít masa lidí, lidí, kteří se běžně těchto demonstrací ze strachu neúčastnili?”, zeptá se Ž. 

 

“Přesně o to nám jde, ve Svazu (dnešní Rusko, dřívější SSSR) se rozběhla perestrojka (přestavba) a u nás ty konzervy v čele s kůlem v plotě (myšlen Milouš Jakeš) to ještě nepochopili. Povolíme lidem podnikat a cestovat, protože situace je již neudržitelná a mohlo by nám to přerůst přes hlavu, podívej se na Polsko, podívej se na dederóny (občané socialistické NDR), kteří otevřeli hranici se západem.”

 

“A to tedy budou občané podnikat?” opáčí Ž.

 

“Ale no tak, ty si myslíš, že občané něco vědí o podnikání, že mají peníze, aby mohli podnikat? Ne občané, ale my budeme podnikat, máme obchodní styky v zahraničí, máme na to prachy. Bude to prostě na lidi taková bouda, budou si připadat svobodně, prostě se vlk nažere a koza zůstane celá (smích).” 

 

“A jak toho tedy dosáhnete, myslím těch změn?” ptá se Ž. 

 

“Klíčovou úlohu v tom budeš hrát ty, strana ti dala důvěru. Z Albertova se demonstrace postupně přesune do centra Prahy. Mezi studenty budou jako při každé jiné demonstraci naši lidé v civilu. Pokud by průvod nešel na Václavské náměstí, tak ho tam naši lidé nasměrují. Vtip bude v tom, že pohotovostní pluk Veřejné bezpečnosti (tehdejší policie) a červené barety vytvoří na Národní ulici zábranu ze štítů a nepustí průvod dál. V tu chvíli tam ty lidi prostě uzavřeme od zadu. Najedou tam transportéry, aby se průvod nemohl rozejít. A pak to tam hlava nehlava zmasakrujeme. Ty budeš v průvodu, většina vysokoškolských studentů tě přeci zná… A až začne zásah, tak se budeš držet v průchodu a kolem tebe budou naši lidé v civilu, kteří tě v případě nutnosti budou chránit. A pak si lehneš na zem a budeš předstírat, že si v bezvědomí. Přijede pro tebe sanitka z nemocnice Na Františku. Kdyby tam byl nějaký lékař dřív, tak si vezmeš toto (ukáže mu pilulku). Neboj, je to bezpečné, nebudeš mít hmatný tep, takže kdyby se tam někdo motal, tak si bude myslet, že seš mrtvej. Sanitka tě odveze. Tím to pro tebe končí.” 

 

“No jo, lidi si budou povídat, že tam zemřel student, ale dokud to nebude v novinách a v televizi, tak tomu stejně lidi nebudou věřit a budou to považovat za fámu…” 

 

“Ž, to máš pravdu, ta naše zakonzervovaná média to do éteru asi nepustí, leda, že by dostala od nás přímo befel. Máme člověka, který se postará o to, aby se to dostalo na Svobodnou Evropu. A víš ty vůbec, kolik lidí dnes poslouchá Svobodnou Evropu. A proč jsme jí teď v roce 1989 přestali rušit rušičkou? No protože chceme, aby to lidé poslouchali. A co udělá dělnická třída a rolníci, když se k nim dostane informace, že jim vraždíme děti na povolené demonstraci? Půjdou proti režimu, přidají se. A ještě něco, ten mrtvej student bude mít jméno. Zjistili jsme, že na vysokých školách studují dva studenti, kteří se jmenují stejně – Martin Šmíd. Než se přijde na to, že je to poplašná zpráva, tak už to všechno bude rozjeté, alespoň tady u nás v Praze. Lidi mimo Prahu se to dozvědí asi až později. Ale počítám, že tak v pondělí v úterý se rozhoupe i náš tisk a televize a pustěj to do éteru.” 

 

 

“A co ten Havel, nebojíte se toho, že se lidé kolem něho budou chtít dostat k moci,” zeptá se Ž. 

 

“Neboj, s tím se počítá, ať se stane třeba prezidentem, budeme s ním jednat, ale u té skutečné moci zůstaneme stejně my, komunisti. Buď v komunistické straně nebo se dostaneme do dalších politických stran… “

 

 

Vytvořil Jaroslav D. Ptáček

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 132 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.