mzda2
20.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Podporujete minimální mzdu? Potom podporujete rasismus a diskriminaci

Sdílejte článek:

PETR MACHOVSKÝ

Minimální mzda je téma, nad kterým se střetává pravice s levicí od nepaměti. Předseda levicových Pirátů Ivan Bartoš sice už před dvěma lety v rozhovoru pro MF DNES tvrdil, že koncept levice a pravice je přežitý, já si to nemyslím.

Pravice je často pro zrušení minimální mzdy (jako třeba Trikolóra), levice naopak minimální mzdu prosazuje a pravidelně ji zvyšuje. Poslední zvýšení minimální mzdy o 600 Kč na 15 200 Kč vláda odsouhlasila toto pondělí. Ministryně Maláčová z ČSSD se ještě nechala slyšet, že ona a její kolegové požadovali ještě větší zvýšení.

Socialisté (tvrdí to nakonec i SPD v čele s panem Okamurou) rádi argumentují tím, že samotná existence minimální mzdy a její pravidelné zvyšování pomáhá nejchudším. Kdo si dovolí odmítat její zvyšování, nebo dokonce navrhovat její zrušení, je ihned onálepkován jako nepřítel chudých, asociál a prostě….“pravičák“. Což je v některých kruzích bráno asi jako největší urážka.

Vsadím své boty, že nikdo z těch spravedlivě rozhořčených levicových politiků neví o historii minimální mzdy vůbec nic. A pokud přece jenom ano, tak jsou nejenom ignoranti, ale navíc také rasisti podporující diskriminaci. Rozumím teď vašemu překvapení. Podobné nálepky přece konzervativci a pravičáci nedávají. To máte naprostou pravdu. Pokusím se vše vysvětlit.

Historie minimálně mzdy je skutečně úzce spojena s rasismem a snahou většinové bělošské populace v USA, Austrálii i Jižní Africe vyřadit příslušníky menšin z pracovního trhu. Doporučuji si přečíst několik let starý článek z amerického časopisu Forbes. Obzvlášť citaci afroamerického ekonoma a konzervativního myslitele Thomase Sowella. Letos již devadesátiletého moudrého chlapíka, kterého my konzervativci máme tak nějak prostě rádi. Jsem bytostně přesvědčen, že kdyby afroamerická komunita vzhlížela k intelektuálům jeho ražení a nikoli k tzv. „bojovníkům“ proti rasismu v rámci Black Lives Matter“, žádné násilnosti v ulicích ani následné další pnutí ve společnosti by se nekonaly.

Tuto lehkou odbočku jsem si nemohl odpustit, ale pojďme zpět k tématu.

Před těmi asi šesti lety Thomas Sowell zmínil konkrétní příklady v nedávné historii, které spojují minimální mzdu s rasismem. Se skutečným rasismem a cílenou diskriminací, které odmítáme, doufám, všichni. Bez ohledu na stranickou příslušnost.

Tou první je rok 1925, kdy byl v kanadské provincii Britská Kolumbie přijat zákon o minimální mzdě, jehož hlavním cílem bylo zabránit japonským přistěhovalcům pracovat v dřevařském průmyslu. Tehdejší překladatelé argumentovali tím, že minimální mzda již existuje v Austrálii a chrání bílé Australany před přistěhovalci s odlišnou barvou pleti, zejména těch z Číny. V Jižní Arice zase v době apartheidu bělošské odbory schvalovaly minimální mzdu s cílem, aby pracovníci s tmavou barvou pleti nemohli „brát“ práci pracovníkům, kteří byli členy odborů. Podobné záležitosti se děly také v Americe.

Z výše uvedeného vyplývá, že minimálně mzda není synonymem soucítění s chudými, ale se snahou někoho „neoblíbeného“ dostat mimo hru. Divím se, že i přes tuto nevábnou minulost socialisté, kteří se jinak staví do první linie v boji proti rasismu a diskriminaci, si minimální mzdu tak adorují.

Ale i bez ohledu na tento historický exkurz minimální mzda neobstojí. Pokud tedy chceme vést racionální debatu, která bohužel v politice nemá vždy místo.

Socialisté chtějí prostřednictvím minimální mzdy přenést problémy na zaměstnavatele. Neustále tvrdí, že minimální mzda je pro chudší vrstvy takřka darem z nebes a pomáhá jim ve spravedlivém třídním boji proti zlým továrníkům a vůbec všem vykořisťovatelským zaměstnavatelům. Už nám ale mimo jiné “zapomínají” sdělit, že zvýšením mzdy se novodobým soudruhům zvýší i odvody do státního rozpočtu, aby mohli hýřit a uplácet své voliče. Vždyť pokud by jim leželo na srdci blaho těch nejzranitelnějších skupin – které stejně jako nás ostatní nezajímá tolik hrubá mzda, ale to, kolik si odneseme “čistého” – stačilo by zvýšit odčitatelnou položku u nižších příjmů a nebo snížit daňovou zátěž u ceny práce. Lidé by si odnesli v peněžence více peněz a nebylo by to na úkor jejich zaměstnavatelů.

Minimální mzda je nezřídka jednou z překážek, proč si firma raději pořídí např. stroj na uklízení, než aby dala prostor uklízečům a uklízečkám z masa a kostí. Jednoduše proto, že za nastavených podmínek se mu víc vyplatí první varianta. Nemusí tak platit žádné sociální ani zdravotní, žádné absence atd. A to všechno jenom proto, že zaměstnavateli úřady diktují, kolik má komu platit.

Obvykle se to řeší tak, že takový člověk pracuje na černo. Pobírá sociální dávky a k tomu si ještě přivydělá kýžených několik tisíc korun. Neobviňuji však jednu ani druhou stranu. Prvotním viníkem je systém nastavený socialisty.

A to bych ještě mohl zmínit institut zaručené mzdy, který stanoví pro konkrétní zaměstnání ještě vyšší minimální mzdy, než je těch aktuálních 15 200 Kč. Potom tady máme pojem srovnatelná mzda, která zase brání zaměstnavateli platit na pozici po českém zaměstnanci méně peněz např. pracovníkovi z Ukrajiny. Tím odpadá argument, jak zaměstnavatelé královsky vydělávají na tom, že Ukrajincům platí polovinu, než českým zaměstnancům. Jistě, mohou to tak dělat, ale porušují tím zákon a vystavuji se riziku pokut a dalších postihů, a je třeba, aby stát důrazně vymáhal dodržování zákona.

V závěru bych ještě zmínil šest let starý článek z Idnes.cz, který dostatečně vypovídá o tom, jak destruktivní minimální mzda může být. V roce 2014 rozpočtový výbor Kongresu odhadl, že prezidentem Obamou navrhované zvýšení minimální mzdy (doufám, že tuto pasáž si přečte ministryně Maláčová) vezme práci půl milionů Američanům… A nezmýlil se.

Zkrátka a dobře, rasistická a diskriminační minulost minimální mzdy a její negativní dopady na celkovou ekonomiku i jednotlivce je natolik diskutabilní, že by se jí socialisté neměli tolik zaklínat. Vystavují se tím nepříjemnému a jim tolik oblíbenému nálepkování a usvědčují sami sebe z toho, že o nějaké chudší vrstvy obyvatelstva jim vlastně vůbec nejde.

Zrušme minimální mzdu a bude….opravdu líp. A nebo ji zatím aspoň stále dokola nezvyšujme. Pokud tedy není cílem zvednout nezaměstnanost a zlikvidovat část podnikatelského prostředí, už tak dost zdecimovaného údajně “proticovidovou” politikou této vlády….

Zdroje:

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 19 121,00 Kč
Vybráno 54.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 887 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...
politicon.cz
68 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.