rousky
24.5.2020
Kategorie: Společnost

Podomácku ušité roušky spíš škodí

Sdílejte článek:

JIŘÍ PAYNE

V normálním životě je pod širým nebem nošení jakékoli roušky zbytečné. Podomácku ušité roušky ve většině případů napomáhají šíření infekce.
 

Dýchání přes filtr (s odporem) mění tlak potřebný k vdechnutí vzduchu. Konkrétní hodnoty u člověka v klidovém stavu jsou přibližně -0,8 kPa při vdechu a -0,33 kPa při výdechu. Jakýkoli odpor vzduchu znamená, že je nutné při nádechu vyvinout větší úsilí. Kromě toho vzduch mezi obličejem rouškou je vydýchaný, obsahuje podstatně méně kyslíku, takže nádech musí být oproti volnému dechu hlubší. Organismus se snaží odpor vzduchu odvrátit aktivací regulačních mechanismů a přísun kyslíku zvýšit. Dochází k hyperventilaci v klidu i při zátěži, dech je hlubší (zvýšení dechového objemu) a dýchání je rychlejší (zvýšení dechové frekvence).

Při větší rychlosti proudění vzduchu se částice zachytí téměř až na místě, kde se vzduch zastaví – v alveolách. A tam je působení viru neúčinnější. Při mělčím dýchání funguje řasinkový epitel v průduškách, který běžně dechové cesty čistí, a může část infekce zlikvidovat.

Proto v naprosté většině zemí doporučují nosit výhradně kupované roušky a jenom v uzavřeném prostoru, kde je větší koncentrace lidí – v obchodech a v hromadné dopravě.

V článku vycházím z několika studií, které dokládají, že nejmenší infekční částice mohou zůstávat v nehybném vzduchu několik hodin. Pod širým nebem se částice rozptylují do volného prostoru a jejich hustota klesá se čtvercem vzdálenosti. Ve dvou metrech je pravděpodobnost nákazy zanedbatelná. Všude jinde kromě Česka se považuje dvoumetrový odstup bez roušky ve volném prostředí za dostatečný.

V normálním životě je pod širým nebem nošení jakékoli roušky zbytečné. V prodejnách je prospěšné nošení certifikované roušky. Amatérská rouška může zachytit infekci rýmy, ale v žádném případě nezachytí koronavirovou infekci. Podomácku ušité roušky ve většině případů napomáhají šíření infekce. Zejména v prodejnách a v hromadné dopravě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 235 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 3,24 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.