sirot
27.11.2019
Kategorie: Společnost

Podivná vánoční “charita” českých neziskovek

Sdílejte článek:

J3K

Blíží se Vánoce a v mnohých z nás se postupně probouzí slavnostní nálada. Tu navíc znásobuje výzdoba ulic a obchodů, také vánoční trhy, které jsou u nás na rozdíl od západních zemí stále nazývány dle toho, k čemu se vážou, takže obsahují právě to slovo vánoční, a nikoliv jakési oslavy zimy či konce roku. Běžní čeští občané i v této pohnuté době, kdy se sice máme nejlépe, jak jsme se kdy měli, ale zároveň je evidentní, že tomu tak už za nepříliš dlouhou dobu nebude, nadále vnímají existenci Vánoc jako oslavu narození Ježíše, navštěvují kostely a preferují křesťanský přístup k prožití konce roku. Dokonce i ateisté v tuto dobu tak nějak sentimentálně připouští, že jsou Vánoce krásný křesťanský svátek, neignorují ho a až na výjimky se vrhají do kolotoče utrácení, nakupování a příprav stromečku, dárků a slavnostní tabule.

Předvánoční atmosféry se snaží využít kde kdo. U obchodníků je to vcelku logické, byť některé vyšroubované ceny přímo děsí. Jestliže běžný rabat, neboli hrubý zisk na zboží, byl kdysi (řekněme v prvních porevolučních létech) v obchodech běžně do 15ti % z celkové ceny, tak dnes se často pohybuje i u 100%. Samozřejmě záleží na typu zboží a prodejci. Mezi největší loupežníky patří nadnárodní korporace okrádající menší dodavatele, což platí především u potravin, ale také obchodníci s oděvy, sportovními pomůckami a elektronikou. Abychom byli objektivní, takoví výrobci aut mají ty rabaty ještě mnohem vyšší, ale to už bychom zabřednuli do makroekonomiky. Nakupujeme li tedy s blížícím se rozdáváním dárků pod stromečkem, musíme počítat, že utratíme více peněz za méně předmětů, navíc často za dosluhující modelovou řadu. Je to realita a přemýšlet nad tím přinutíme asi málokoho. Vánoce jsou natolik silným zážitkem, že jsou lidé ochotní si i půjčovat jen proto, aby potěšili své milé. Přitom je paradoxně známé, že vzít si půjčku na dovolenou a nákup dárků je kontraproduktivní a nezodpovědné.

Obchodníci jsou tedy vcelku jasným a logickým příkladem těch, kteří na svátcích vydělají a poté z toho ti chudší zbytek roku žijí. Další sortou jsou podvodníci. Jejich aktivita se v časové blízkosti Vánoc zvyšuje. Falešné e-shopy, kterých je mnoho, a navíc mají solidně vypadající placenou reklamu třeba na Facebooku, rostou jako houby po dešti. Nabízejí kvalitní a levnější zboží všech kategorií, bohužel ale také neexistující. Facebook sice kontroluje a maže příspěvky, které označuje jako nenávistné a nevhodné, ale není schopný si ověřit vlastní inzerenty. Má z nich asi tolik peněz, že mu ani nevadí, že díky vlastnímu zisku nechává okrádat své uživatele. Takže vezmeme li to do důsledku, sice přečtou každý Váš příspěvek, nad kterým navíc bdí hromada různých udavačů shromážděných v Člověkem v tísni vedených partičkách, například Jsme tu, propagaci podvodníků však považují za prostý byznys. Vezměte tedy rozum do hrsti. Drahé značkové hodinky, kvalitní kolo či elektroniku prostě za půlku nekoupíte a levněji už vůbec ne. Pokud musíte platit předem, právě jste dost možná někomu udělali radost, Vy a Vaši příbuzní to však rozhodně nebudete.

Narazili jsme výše na politickou neziskovku Člověk v tísni. Momentálně při otevření poštovní schránky na Vás teď pravděpodobně může vypadnout některá z mnoha rozeslaných obálek se složenkou, které k Vám směřují nejen od této v Rusku již zakázané firmy, ale možná tam najdete i další adresovanou pašeráckou organizací Lékaři bez hranic podílející se na cílené migraci, kterou podporují poskytnutím minimálně dvou svých plavidel převaděčům u libyjských břehů. Ještě v libyjských pobřežních vodách nakládají na přeplněných člunech migranty z celé Afriky a přemísťují je do Itálie, na Maltu a na Kypr. To něco stojí, takže je třeba, podobně jako Člověk v tísni, shánět peníze nad rámec dotací a úliteb od orgánů EU, případně příslušných vlád a soukromých investorů. Rozjeli tedy hru na city a předstírají charitu. Přestože rozpočet obou těchto společností dosahuje řádově miliard, jejich činnost je natolik rozsáhlá, že ani to nestačí. Část prostředků samozřejmě k potřebným dojde, je třeba natočit propagační materiály a udělat pár fotek, ale pokud si myslíte, že z Vašich například dvou tisíc korun odejdou aspoň 2/3 někam do Afriky či na Blízký Východ, mýlíte se. A pokud něco ano, překvapivě byste je našli někde v Libanonu, kde tak přispějete na některou z raket letících na Izrael. Pokud jde o Afriku, samotní Afričané obviňují Evropu z toho, že nesmyslnou charitou odnaučila místní pracovat a spoléhat se sami na sebe. Navíc pokud tam něco dorazí, stane se to obchodním artiklem, na kterém příslušná mafie dále vydělává.

Lékaři bez hranic a spřátelený Člověk v tísni už to ví a své peníze utrácí jinak. Jde o politické neziskovky prorostlé do státních úřadů. Jejich předáci jsou všeobecně považováni za solidní občany, takový Šimon Pánek by jednou rád možná skončil na Hradu. Obrovský rozpočet je utápěn v projektech indoktrinace ve školách. Ostatně nedávné vytlačení Člověka v tísni z bystrckých škol v proslulé brněnské čtvrti získalo pozitivní ohlas napříč celou republiko. Část peněz je určena ke korupci státních úředníků a jejich ovlivňování. Velký díl spotřebuje samotná režie organizací. U Lékař ů bez hranic nebuďme naivní. Dovezené migranty pouze předají a o ně se poté už stará Evropská unie, samozřejmě z peněz daňových poplatníků. Mezi obálkami označenými logem původně charitativní společnosti najdete i tu od Fondu ohrožených dětí. Je smutné, nedokáže li se stát postarat o vlastní drobotinu a zároveň tu existují snahy navážet další problematickou nazvanou sirotci.

Je až s podivem, s jakou drzostí si dovolí neziskovky žádat Vás o Vaše tolikrát státem zdaněné peníze. Hrají tak na strunu sociálního cítění. Je vcelku pochopitelné, že existují lidé, kteří potřebují naši pomoc. Pokud ji chcete poskytnout, udělejte to. Vyberte si konkrétního člověka, je jedno, je li to nemocné dítě, senior či bezdomovec, a udělejte mu radost. Vy osobně a právě jemu. Jiný způsob je jen utrácením, případně podporou falešných podvodníků brnkajících na city. Než Vaše peníze někam dojdou, většina jich zmizí. A to opravdu nechcete. Je jedno, jestli je to o Vánocích, či úplně jindy. Tvrdí nám, že se máme nejlépe za celou dobu, co existujeme. Češi mají stále co dohánět, naše platy jsou pod úrovní EU, přitom pracujeme mnohem více. Budoucnost nevypadá nijak růžově. A pokud si myslíte, že právě Vám někdo někdy nějak pomůže, jste naivní. Dokud platíme, jsme atraktivní, až nebudeme mít z čeho, kopnou do nás. Tak to prostě je.

J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 039 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
39 komentářů