sandwich-833607_960_720
31.3.2016
Kategorie: Ekonomika

Podepsané čínské investice nemají hodnotu ani nákupu jedné svačiny?

Sdílejte článek:

COM 31|03|2016

Návštěva čínského prezidenta vyvolala v naší zemi obrovskou vlnu vášní. Byli jsme svědky mnoha demonstrací pro i proti, mnoha vášnivých sporů různých znesvářených skupin i mnoha diskusí ve veřejném prostoru. Tyto incidenty vygenerovaly, pomineme-li “problém” Tibetu, jednu ze zásadních otázek. Miloš Zeman se chlubí, že návštěva z Číny přinesla naší malé zemi obrovské investice. Je to opravdu tak dobrá zpráva?

Problém se samozřejmě řešil i na sociálních sítích a vyjádřil se k němu kde kdo. Zaznamenal jsem pro naše čtenáře jeden z kontroverzních názorů, který nutí minimálně k zamyšlení: “Pokud člověk jdoucí ráno do práce si v sámošce koupí dva rohlíky a deset deka vlašáku, realizuje tím pro státní rozpočet větší daňový výnos než jsou čínské investice ve výši 93 miliard Kč.

“Ano, čínské investice v Česku. Opět je mně až blbé, že musím opakovat pravdy, které by měly být obecně známé, ale zřejmě nejsou. Když Zeman hovoří o nějakých 90+ miliardách, které “díky čínským investicím přitečou do Česka“, je potřeba toto tvrzení uvést na pravou míru.

“Zatím všechny investice, realizované i ohlášené, jsou pouhými akvizicemi firem či podílů v nich. Takovéto akvizice znamenají, že firma nebo podíl ve firmě získává jiného vlastníka a původní vlastník dostane ranec peněz. Výnos pro Českou republiku, pro státní rozpočet a pro občany ČR obecně z těchto akvizic je, vážení a milí, čistá nula korun českých. Jelikož je typické, že akvírované společnosti jsou drženy vlastníkem delší dobu než je tzv. daňový test, není tato koupě zdaněna a do rozpočtu nepřitéká ani halíř. Smutné, ale pravdivé.

Je jistě pravdou, že tím, že vlastníci firem dostanou zaplaceno za svůj podíl ve firmě, přistanou nějaké peníze na jejich účtech a oni pak mohou dále v ČR více a skutečně investovat, což s největší pravděpodobností také dělat budou. Ale opět to není přesná a kompletní pravda.

Za prvé, velmi často vlastníkem česká firma není, jako je tomu v případě skutečně významného a velkého strojírenského podniku Žďas Žďár nad Sázavou, který majoritně vlastní slovenské Železárne Podbrezová a který mají koupit Číňani.

Za druhé, i pokud zde domácí vlastník je, nejde o nějaký jednostranný příliv peněz – ten je pochopitelně vyvážen ztrátou vlastnictví firmy (tj. hodnoty). Pokud někdo vybudoval kvalitní, prosperující firmu (jakou je třeba už zmíněný Žďas), má v rukou hodnotu, kterou může prakticky kdykoli, pokud je trh jen trochu optimisticky naladěný, proměnit v peníze: vyvolá nabídkový proces a obvykle se ozve řada zájemců, nejvyšší či jinak nejlepší nabídka vyhraje, firma se prodá. Speciální význam čínských investic by mohl být jen v tom, že

 • a) za firmu zaplatí podstatně víc než by dal někdo jiný (proč by to ale dělali? Číňani jsou známí jako velmi tvrdí a dobří obchodníci; mohou k ceně dát určité premium, ale ne moc velké),
 • b) koupí bez váhání bezcenný šunt, který jim podstrčí Tvrdík (ale takto akvizice neprobíhají).

A konkrétně tedy k těm čínským investicím? 

 1. S přehledem nejdůležitější je deal mezi skupinou J&T Finance Group a firmou CEFC. Číňané získávají 50% podíl v J&T a udává se, že společně vytvoří fond s možností profinancovat projekty za 5 miliard EUR (cca 135 mld Kč). Tento samotný deal má na svědomí skoro dvě třetiny oněch “čínských investicí do ČR”, takže ještě pár podrobností: J&T není česká, ale slovenská firma, takže tahle střela míří “těsně vedle”.
 2. Další dohodou, u které jsou oznámeny detaily, je investice Volkswagenu (Zeman říká roztomile “české firmy Škoda Auto”) do fabriky na auta v Číně. Je to tedy jak v rádiu Jerevan: Neinvestuje Čína v ČR, ale Německo do Číny, peníze nepřitečou z Číny do ČR, ale potečou z ČR/Německa do Číny, nová pracovní místa nevzniknou ve fabrikách v ČR, ale v Číně. Ale to jsou jenom takové detaily, že. Hlavně že tuto částku, tekoucí ovšem opačným směrem, tak nějak přičteme k celkové sumě, aby vypadala větší.
 3. Prodává se žďárský Žďas (dnes vlastněný především opět Slováky) za 1,9 miliardy korun. To je velmi málo, jen asi 70% ročních tržeb firmy, jejíž produkty obsahují vysokou přidanou hodnotu (kvalitní všeobecné strojírenství). Žďas je stoletá fabrika, s přehledem největší zaměstnavatel ve městě s 2600 zaměstnanci. Firma je celkem stabilně zisková. Přijde mně to dost jako výprodej a možný odtok kvalitních strojírenských technologií ze země.
 4. Dalším velkým dealem je “dohoda o spolupráci” (pod tím si lze představit cokoli) mezi S.W.H. a China Guodian, je zmíněna částka 14.9 mld Kč, což bude ale spíš jen odhadovaný objem zakázek. Zajímavé mně přijde, že firma S.W.H. vznikla před rokem a půl a angažuje se tam bývalý předseda vlády Nečas. Jinak je k tomu úplné minimum informací.
 5. Další zajímavou zprávou je dodávka letadel za celkem 3 miliardy od společnosti Aircraft Industries (bývalý Let Kunovice), plus že se má stavět společná fabrika v Číně (tj. vznik nových pracovních míst, skvělé, bohužel ne pro nás). Let Kunovice ovšem již není česká firma, patří ruskému podnikateli Machmudovovi. 
 6. Podobná dohoda je s “ostravskou” společností BorsodChem, která ovšem patří Maďarům.
 7. Dlouhá řada dalších smluv jsou jen neurčitě formulovaná “memoranda o porozumění” (Memorandum of understanding), kde nelze bez znalosti ujednání říci, na kolik jsou právně závazná. Většinou tato memoranda deklarují ochotu dále jednat, nic víc.
 8. Není samozřejmě potřeba ztratit jediné slovo o kanálu Dunaj-Odra-Labe, což je výplod chorého mozku, který nikdy nebude realizován.
 9. Vtipný deal je zaparkování společnosti Invia pro Číňany. Invii nedávno koupil od původních majitelů (český) fond Rockaway, vzápětí (po několika týdnech) ji prodal fondu čínskému. Jestliže jsou pravdivá uváděná čísla, Rockaway Invii koupil za 2 miliardy a vzápětí prodal za 2.3 miliardy

Celkově lze říci, že aktivity čínských firem v ČR budou nejspíše podstatně (řádově) výraznější než dříve, a budou v řadě odvětví. Domnívám se navíc, že těmito oznámenými smlouvami to nekončí, v jednání budou další, možná i významnější obchody. Přínos pro ČR je zatím velmi nejasný: nebyla oznámena ani jediná skutečná investice (tj. například výstavba továrny, výzkumného centra atd.) přinášející pracovní místa, akvírované společnosti nebyly.

Zcela jistě nová pracovní místa vznikat budou, právě tak ale mohou být transferovány technologie opačným směrem; mějme na paměti, že v situaci, kdy jihovýchodní Asie stále nabízí podstatně levnější pracovní sílu než i levné Česko, je těžké hledat podnikatelské racio v tom, aby východní investoři zde vytvářeli nová pracovní místa.

Ze všech oznámených obchodů jde do “českých kapes” jen poslední zmiňovaná Invia, která měla jako vlastníky jednak původní domácí “otce zakladatele”, (jednak polský fond MCI), výnos pro domácí zakladatele může být okolo jedné miliardy korun. Tak se nám těch 293 miliard přílivu peněz nějak smrsklo. 

ZDROJ

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč

Celkem za měsíc: 6 238,00 Kč
Vybráno 17.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 13 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
20 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.