VW SKODA
6.7.2020
Kategorie: Ekonomika

Podělali se

Sdílejte článek:

VIDLÁK

O uplynulém víkendu jsem měl zajímavou návštěvu. Zašel jsem na pivo s jedním kamarádem, kterého jsem neviděl už hodně dlouho, protože je to velmi vytížený manažer v automotive. V současné době dělá poměrně velké zvíře ve Škodovce. Tak velké zvíře, že se  běžně potkává s generálním ředitelem Volkswagenu. Má na starosti několik projektů nových aut a skutečně rozumí tomu systému, jak se dneska vyvíjí, vyrábí a prodává auto po milionech kusů. 

 

Bylo to zajímavé povídání. Jednak jsem se dozvěděl, jak se snadno (ale ne levně) dostat k autu s celkem jakýmkoliv motorem. Stačí ho koupit v Dubaji. Daunsajzingované motory jsou totiž jen evropskou specialitkou víme? Všude jinde se prodávají normální atmosférické motory, které jsme tu kdysi měli také. Takže stačí v Dubaji koupit auto a přitáhnout ho sem… Mnohem lépe se to říká než dělá, ale já si z toho vzal vlastně jedinou pozitivní zprávu o evropském automobilovém průmyslu. Kdyby na to přišlo, za týden mohou z bran škodovky vyjíždět auta s normálními motory pro normální lidi. Všechno je vymyšlené, všechno se produkuje, ale jen na export pryč. 

Jinak samá negativa. Přes všechny investiční pobídky, přes všechny kecy o šrotovném a příspěvku na elektroauta, prakticky nikdo to nekupuje a pokud někdo není zcela při smyslech, koupí si Teslu… Cena stejně vysoká, provedení stejně zoufalé, dojezd stejně ubohý, ale ten Musk alespoň umí marketing a člověk má pocit, že si koupil cosi lepšího. 

I kdyby se splnily plány prodejů všech těch hybridů, stejně to nebude stačit a automobilky budou muset platit ty pokuty za emise. Ano, z tohoto důvodu budou muset auta zdražit. Což bude znamenat úbytek zákazníků, což bude znamenat další zdražení, což bue znamenat, že zákazníci si budou kupovat ty levnější modely, což bude znamenat, že si zase méně lidí koupí elektrošrot, což bude znamenat další zdražení, a tak pořád dokolečka… 

Takže navenek se sice všichni tváří povinně optimisticky (a dokonce to mají nařízené a běda, kdyby to někdo nedělal), ale jinak je nálada jako na začátku dubna 1945 v Berlíně. Někteří hledají, kde tesař nechal díru, jiní blouzní o zázraku a většina má pocit, že se svět v Brusel obrací. 

A žádná převratná baterie není a nebude. Pokud by byla, Volksawagen by ji už dávno měl. 

Když jsem poslouchal ty nářky, podotkl jsem, že Volkswagen má větší rozpočet než leckterý stát. Jejich generální ředitelstvo se doslova koupe v penězích. Mají v celé Ojrópě továrny a statisíce zaměstnanců.  Člověk by si myslel, že si prostě pozvou Merkelovou na kobereček i s celým Bundestágem, CDU , CSU, Linke, Rote, AfD a vůbec všechny a vysvětlí jim, co si ve tam v ústředí přejí a co si doteď přejí všichni poslanci napříč stranami, jinak by už nemuseli dostat peníze na kampaň, mohly by se objevit nové neziskovky hájící právo automobilistů a tak vůbec… 

Odpovědí byl neveslý smích… Kdepak… oni se tam podělali. Od dieselgate jsou tam posraní až za ušima, jsou před politiky i komisaři z EU v povinném předklonu a pokud by jim nasypali zrní, budou zobat. Hon na jinak smýšlející se už dávno povedl a nikdo si dneska netroufne ani pípnout, že kdysi ve Wolfsburgu nařídili skočit a politici se překot ptali, jak vysoko. Že kdysi dělali auta jen tak proto, že mohou, i když to byl ekonomický nesmysl, prostě jen z radosti nad tím, že jsou největší a nejlepší globální firma na auta a tak si na oslavu udělají Phaetona. 

Jinými slovy… pokud se na důchod chcete zabezpečit akciemi Volkswagenu, přijměte moji upřímnou soustrast. Pokud by někdo podobně jako já doufal, že šéfové automobilek přitlačí na vlády, aby přestaly blbnout s elektroauty a emisemi, tak nepřitlačí. Pokud si někdo myslí, že elektroauta se v dohledné době vyrovnají spalovacím  motorům, tak nevyrovnají ani náhodou.  Pokud by někdo čekal, že v EU převládne zdravý rozum, aby neničili poslední špičkový technický obor v Evropě, tak nepřevládne. A než jim to tam v Bruseli dojde, budou číňané i zbyek světa tak daleko vpředu, že už to bude jedno. 

Naše budoucnost ohledně aut se bude podobat Kubě mnohem více, než si myslíme. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 911,00 Kč
Vybráno 48.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 159 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (46 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
politicon.cz
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.