gaza
13.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Pod palbou a bez zájmu médií – na jižní Izrael dopadly stovky raket – proti Izraeli je to ale nepoužitelné a tak to média ignorují

Sdílejte článek:

TOMÁŠ GUTTMANN

Izrael se v posledním roce rozhodl nenechat se zatáhnout do konfliktu s Gazou, neboť celou svou pozornost a většinu sil koncentruje na severní hranici, kde číhá Irán a jeho syrští a libanonští spojenci. V Gaze vládnoucí teroristická skupina Hamás si toho je vědoma a využívá toho až na hranici sebevraždy.

V létě začali obyvatelé Gazy vypouštět na Izrael zápalné balóny a do dneška spálili 60 km2 parků  a  lesů  na  izraelské  straně hranice s Gazou. Srdce se svírá  při pohledu na ohořelé  želví krunýře.

Izrael ale zarytě trval na tom, že se chce s Hamásem dohodnout na příměří. Hamás tedy začal organizovat desetitisícové pochody proti hranici s cílem proniknout do Izraele a tak se vrátit „domů“.  Po celé měsíce odsuzoval celý svět legitimní snahu izraelských vojáků zabránit teroristům v průniku přes hranici jako nepřiměřenou obranu. Palestinský president Abu Mazen odsuzoval Hamás za to, že uvažuje nabídky sionistů k příměří a zastavil financování elektřiny v Gaze. Egypt a další „umírněné arabské státy“ přemlouvají Hamás, aby izraelské výpalné přijal, a Izrael prosí, aby měl s horlivým Hamásem strpení. Hamás mluvil o příměří a zároveň střílel rakety na celý izraelský jih, včetně Beer Ševy. Izrael však zahájil masivní dovoz nafty do elektrárny v Gaze a všech potřeb pro civilní obyvatelstvo.

Měsíce již všechen světový tisk odsuzuje nepřiměřené akce Izraele. Angela Merkelová se například nedávno nechala slyšet, že Izrael ztratí evropskou podporu, když si dovolí vyklidit beduínské násilníky, kteří se zmocnili izraelské půdy v okolí Maale Adumim. Hamás se oprávněně cítil povzbuzen a před týdnem prohlásil, že izraelské nabídky k míru uváží pod podmínkou, že Izrael okamžitě zaplatí 50 miliónů dolarů. Izrael to neodmítl, a předevčírem přijel do Gazy Katarský emisar s několika kufry plnými dolarů pro platy funkcionářů Hamásu. Přesto však jsem dnes odpoledne slyšel po delší době v práci opět sirénu a musel jsem se odebrat do krytu, a to dvakrát. Náš ochranný systém zřejmě zpozoroval rakety letící směrem na Omer u Beer Ševy, kde pracuji, a varoval nás. Máme 60 vteřin na cestu do krytu, lidé blízko Gazy však mají jen 5 vteřin. Aby zlepšil své vyjednávací pozice s Izraelem, rozhodl se dnes odpoledne Hamás vystřelit na Izrael 300 raket, přičemž zničil několik domů a zasáhl autobus; byl jeden těžce raněný a několik lehce. Zkoumal jsem ohlasy světových médií, která vždy tak rychle referují o nepřiměřené Izraelské obraně, ale žádné výrazné ohlasy v New York Times, Guardian, BBC, CNN a dalších jsem nezaznamenal. V Mladé frontě, Lidovkách či Blesku se zmínky objevily až k půlnoci.

Vždy stejná písnička: sebeobrana Izraele je okamžitě odsouzena, ale je-li Izrael napaden a přiměřeně se nebrání, nikoho to nezajímá. Je známo, že o holokaust se New York Times nezajímal. Poučení pro Izrael je jasné: zůstat v pozornosti médií a na živu, raději než nepozorovaně zemřít.

Autor: Tomáš Guttmann

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ladislav Hegyi 300,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Jiří Novák 100,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Milan Černý 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 078,00 Kč
Vybráno 43.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 43 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.