businessmen-collaboration-cooperation-886465
29.4.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Počet legálních nebankovních poskytovatelů rapidně klesl. Jak to ovlivní spotřebitele?

Sdílejte článek:

V minulosti se na trhu nebankovních půjček neustále objevovaly rizikové produkty, které bohužel dovedly mnoho klientů do spárů exekutorů. Kvůli rostoucímu počtu případů, kdy se lidé tímto způsobem dostali nejen do ekonomických, ale také sociálních problémů, se Česká národní banka rozhodla učinit patřičné kroky, s jejichž pomocí se jí podařilo toto odvětví regulovat. Konkrétně pro poskytovatele nebankovních úvěrů vytvořila nový soubor pravidel, která jsou přísnější a zabraňují tak dřívějšímu, “podvodnému” jednání vůči spotřebitelům.

Poskytování půjček už jedině s licencí

Od 1. června loňského roku nemůže žádný podnikatel poskytovat úvěry bez toho, aniž by k tomu měl právoplatnou licenci od České národní banky. Obrovská spousta poskytovatelů nebankovních půjček totiž rozdávala rizikové úvěry na živnostenský list – konkrétně jich na trhu působilo několik desítek tisíc. Nicméně díky těmto omezením se úvěrová scéna výrazně pročistila a nyní zahrnuje pouze 85 licencovaných společností.

Tato změna se za tu doba stihla pozitivně projevit i v praxi. Bývalo pravidlem, že rádoby úvěrové metody totiž byly spíše lichvářské, nicméně dnes už jsou takové případy spíše ojedinělé. Neznamená to však, že spotřebitelé nemusí čelit žádnému riziku. Stále jsou v kurzu půjčky, jejichž podmínky mohou v případě nedostatečného příjmu či rezerv znamenat velké riziko.

Bez registru ani ránu

Ani firmy s licencí se však nevyhnou novým pravidlům, které slouží nejen k ochraně spotřebitele, ale také ke své vlastní. Jedno z nich se týká problémových klientů, respektive jejich záznamů v takzvaných registrech dlužníků, zejména pak Registru fyzických osob SOLUS. Právě ten totiž obsahuje nejvíce klientských informací v Česku – podle jeho záznamů se v minulém roce celková dlužná částka po splatnosti rovnala neuvěřitelným 49,8 miliardám korun.

Dříve totiž zas tak moc nezáleželo na tom, zda máte záznam v registru, či nikoliv. To se však změnilo a díky úpravám v zákonech se jeho kontrole rozhodně nevyhnete. Mohli byste namítat, že to není pravda, jelikož existují nebankovní půjčky bez nahlížení do registru. Musíme vás však zklamat. I u těchto druhů úvěru si poskytovatelé vaše záznamy v registrech dlužníků dohledají, jen při tom nebývají tolik obezřetní, a tak vám možná schválí úvěr, i když už nějaký na kontě máte.

Jak už jsme naznačili, i když jsou podmínky pro poskytování úvěrů přísnější a poskytují spotřebiteli mnohem větší ochranu, ještě nemáte tak úplně vyhráno. Stále je pouze na vás, jestli si vyberete úvěr, který pro vás bude skutečně výhodný, a jestli jej budete splácet tak, jak byste měli. Pokud tak totiž neučiníte, můžete za poplatky a pokuty nakonec zaplatit mnohem více, než jste si vlastně vypůjčili.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 545,00 Kč
Vybráno 32.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 175 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.