zavreno
5.5.2021
Kategorie: Ekonomika

Po zimě přijde jaro

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

miroslav-krizek95949359_0Napadlo mě, že ta věta je sice dost jednoduchá a neříká žádné objevné moudro, ale v tom je její síla, protože platí univerzálně. Její platnost se vztahuje na každé období po pandemiích, po ekonomickém útlumu prostě přijde růst.

Možná si po přečtení nadpisu říkáte, že jsem se vedle ekonomie vrhl na poněkud jednodušší meteorologické předpovědi, ale je tomu trochu jinak. O víkendu jsem si znovu pustil skvělý film „Byl jsem při tom“ z roku 1979 od geniálního Hala Ashbyho s vynikajícím Peterem Sellersem v hlavní roli mírně zaostalého zahradníka, který se dostane až do Bílého domu. V jednom interview se ho ptají na ekonomickou situaci v USA a on odpoví právě větou, že po každé zimě přijde jaro a ve studiu se dočká frenetického potlesku.

Napadlo mě, že ta věta je sice dost jednoduchá a neříká žádné objevné moudro, ale v tom je její síla, protože platí univerzálně. Její platnost se vztahuje na každé období po pandemiích, po ekonomickém útlumu prostě přijde růst. Takže pojďme se společně podívat na krátký exkurz do historie a vlít si tolik potřebný optimismus do žil.

Pandemie v historii a ekonomický vývoj po nich

Když se budeme držet pouze Evropy, tak v novověku byla velmi ničivá pandemie cholery, která začala v 19. století a v několika vlnách decimovala evropské státy až do začátku 20. století. Pandemie obzvlášť tvrdě zasáhla Francii po roce 1830 a celkem zde cholera v této vlně zahubila více jak 100 000 obyvatel. Rozjetá průmyslová revoluce v zemi podstatně zbrzdila, protože nemoc zasáhla drtivě hlavně nově vzniklou městskou chudinu, která pracovala v továrnách. Francie se následně zmítala v politické nejistotě, což nepřálo ani vývoji ekonomiky. Nicméně v postpandemických letech 1840-1860 hodnotí historik Creuzet ekonomický růst jako velmi rychlý a s potenciálem přiblížit se tehdejší industriální jedničce Velké Británii.

Epidemie cholery však vedla také ke zlepšení životních podmínek obyvatel velkoměst, jeden případ za všechny je Hamburg, v roce 1892 se tu nemoc rozšířila poměrně masivně a oficiálně zahubila více jak 8 600 občanů a kromě zemřelých si epidemie v přístavním městě vyžádala také značné ekonomické ztráty. Proto radní řešili, jak do budoucna podobné nákaze předejít, vystavěli tehdy jeden z nejmodernějších systémů vodovodů a kanalizací s filtračním zařízením a zahájili provoz spalovny odpadů. Celkově se dramaticky zlepšila hygiena a s ní i životní podmínky, ale došlo také k dalšímu hospodářskému rozvoji města.

Ekonomika po covidu

Když se podíváme do sousedního Německa, uvidíme většinový optimismus v řadách prestižních tamějších ekonomů, kteří předpovídají rychlý ekonomický růst nejen Německu, ale i celé Evropě, USA a Číně. S růstem a oživením průmyslu navíc správně predikují i restart sektoru služeb, protože lidé budou mít chuť utrácet. Vliv na ekonomiku Německa bude mít slibný hospodářský růst v USA a v Číně. První jmenované mají podle předpovědi Mezinárodního měnového fondu (MMF) letos růst o více jak 6%, přičemž průměr růstu z předpandemických let 2016-2019 je lehce nad dvěma procenty. Čína dokonce roste závratným tempem meziročně plus 18,3% v prvním kvartálu tohoto roku. To se přelije přes poptávku po německém zboží téměř jistě do hospodářského růstu v Německu a díky našemu exportu k západním sousedům také k nám. MMF předpokládá růst pro Eurozónu na tento rok 4,4%, my sice nejsme v Eurozóně, ale troufám si tvrdit, že náš růst HDP bude podobný, ne-li vyšší, protože hlad po službách a nákupech bude kvůli delšímu lockdownu vyšší. Důležité bude nesedět si na úsporách, ale podpořit ekonomiku utrácením a nebát se nepříznivého vývoje, spoření na běžném účtu vám stejně většinou momentálně přinese jen požírání úspor inflací.

Co udělat, aby se ekonomika dobře zotavila i u nás?

Podle všech předpovědí se zdá, že celosvětově bude ekonomika vypadat jako rozjetý vlak, teď je však důležité, abychom seděli v první třídě Šinkansenu a ne v motoráku Českých drah, který ještě nevyjel a už má zpoždění. Vláda nás nesmí zatahovat do stále hlubšího deficitu státního rozpočtu, ale měla by pořádně šetřit omezením byrokracie a seškrtáním státních výdajů. Omezení byrokracie bude mít ještě jedno nesporné pozitivum, sníží se neopodstatněná buzerace podnikatelů, a tudíž vzroste chuť do podnikání obecně. Investice státu by měly směřovat především do perspektivních oborů s potenciálem nás posunout ve vědě, výzkumu a inovacích. Na pandemii covidu se krásně ukázalo, že právě inovační průmysl nás podržel v kritickém období, a že tu máme spoustu šikovných lidí, kteří jsou schopni vymyslet nové vynálezy či postupy.

Po drtivé pandemii španělské chřipky v USA věhlasný ekonom Keynes tvrdil, že konec ekonomické deprese zapříčinily technologie. Nebude tomu jinak ani teď, jen ty technologie jsou jiné a klíčem je neztratit vazbu na nejvyspělejší technologické státy, ať už za pomocí vlastního výzkumu a vývoje nebo dodávkami komponentů.

Doufám, že jsem vás alespoň trochu povzbudil výhledem na příští měsíce a roky, navnadil vaši chuť utrácet u našich řemeslníků a poskytovatelů služeb a stále věřím, že naše země se ekonomicky zotaví i díky vaší práci a píli, protože „po každé zimě přijde jaro“.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 691 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,91 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)