vaclavak
19.1.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Po včerejším hořícím muži se i dnes pokusil na Václaváku podpálit další

Sdílejte článek:

COM

Na Václavském náměstí v Praze se v dnes krátce před čtvrtou hodinou odpoledne pokusil upálit další člověk. Sedmačtyřicetiletý muž volal na tísňovou linku, kde oznámil, že se chystá polít hořlavinou a zapálit. Policisté tak mohli včas zakročit a muži v jeho činu zabránit.

Motiv a okolnosti jednání muže policie prošetřuje.

Policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že operátor tísňové linky muže schválně zdržel do chvíle, než na místo dorazili policisté a strážníci. „Ti muže zpacifikovali, zalehli ho a zabránili mu v dokončení jeho jednání,“ popsala Zoulová. Při zákroku došlo podle policejní mluvčí ke zranění a muž proto skončil v péči zdravotnické záchranné služby.

O motivu činu zatím není nic známo. Vraťme se tedy ještě k hořícímu muži ze včerejška. Proč se v pátek odpoledne na Václavském náměstí před sochou svatého Václava pokusil upálil 54letý pán, se zatím taky přesně neví. V oficiální zprávě, konkrétně v té od agentury ČTK, kterou přebírají další média, ale nacházím zásadní rozpor. A to mezi tvrzením, že: „Podle prvotních informací nemělo jeho jednání politický motiv, nešlo ani o společenský protest, řekla novinářům mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.“ A na druhou stranu: „Server Aktuálně.cz s odkazem na místostarostu Prahy 1 Petra Hejmu napsal, že muž před činem svému bratrovi oznámil, že chce odejít jako student Jan Palach, který se na Václavském náměstí upálil před 50 lety.“ Pan místostarosta Hejma (v minulosti starosta Prahy 1 za ODS, dnes místostarosta za STAN) z toho nicméně dovozuje, že „o politický protest na rozdíl od Palacha zřejmě nešlo“. Jak to může pan Hejma vědět? A jaké „zřejmě“? Osobně bych si tím na jeho místě nebyl natolik jistý, abych to sděloval médiím jako fakt.

Ve zprávě serveru Aktuálně.cz je tenhle primární rozpor ještě výraznější. Cituji: „Zřejmě nešlo o politický protest, řekl Aktuálně.cz místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (…)“ nebo „Policie vyloučila, že by se jednalo o společenský nebo politický protest.“ Ale na druhou stranu: „Před činem údajně poslal svému bratrovi zprávu, že chce odejít v duchu Jana Palacha (…),“ uvedl Hejma. Tak má v tom pan Hejma tak jasno, nebo nemá? A jestliže nemá, tak proč tak rozporuplně komentuje událost, kterou mu komentovat z titulu jeho funkce vůbec nepřísluší? A na základě čeho policie vyloučila, že by se jednalo o společenský nebo politický protest? Proč se na to redaktoři Aktuálně.cz paní tiskové mluvčí Zoulové nezeptali? To v redakci zase zvítězila Pravda a Láska, nebo je to jen neprofesionalita?

Server Aktuálně.cz dále píše, že upálený muž „podle svědků krátce předtím svíral v rukou cedule s nápisy a něco říkal.“ Co bylo napsáno na těch cedulích a co muž říkal, se ovšem ze zprávy nedozvíme. Jistě, redakci se to nejspíš nepodařilo zjistit. Na druhou stranu se ale ve stejné zprávě praví, že muž „podle informací redakce trpěl depresemi.“ Podle jakých informací? Ani to ale ze zprávy nevyplývá.

Jak dobře víme, za blázna lze označit kohokoli a jen silná média tu nakonec určují, co je pravda a co není.

Copak tenhle rozpor v redakcích nikdo nevidí a nikoho nezajímá? To se přece dalo před 50 lety říct i o Palachovi, že trpěl depresemi. Jistěže, nejspíš trpěl. Aby taky ne. Deprese a pocit beznaděje jsou si blízko, nejsou-li jedno a to samé. I ze současné politické a společenské situace lze přece trpět depresemi. Sám takovými depresemi trpím taky, nijak se tím netajím a nepovažuji to samo o sobě za patologický stav, nýbrž za přirozenou psychickou reakci na současnou nechtěnou a bezútěšnou realitu (upálit se neplánuji, je to hnusná a velice bolestivá smrt).

Až jako nechutné vnímám, že média (přinejmenším obě zmíněná) referují o vyšetřování té události technicistním způsobem převzatým z policejní svodky jako by se jednalo o vyšetřování trestného činu, nikoli osobního rozhodnutí a osobní tragédie, ať už motivované čímkoli. Nezajímá mě, čím přesně se ten pán polil a jaká byla lokalizace jeho mobilního telefonu, ale proč se pokusil upálit!

Napsal jsem tento příspěvek proto, že bych se o motivech prozatím bezejmenného pána, který se v pátek 18. ledna 2019 pokusil upálit na Václavském náměstí před sochou svatého Václava a teď leží v kritickém stavu ve Fakultní nemocnici na Vinohradech, rád dozvěděl víc a objektivněji než to, co si myslí pan místostarosta Hejma, policejní mluvčí pražských strážníků paní Zoulová, případně pyrotechnici, hasiči a záchranáři. Štve mě způsob, jakým o té věci média zatím informují. A to většina médií, i těch opozičních, podrobnosti si když tak dohledejte. Ať už je pravda jakákoli, věřím, že se ji co nejdřív dozvíme.

  

ZDROJ: Jan Scheinost, Klub na obranu demokracie

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 667 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.