USARMY
21.4.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Po dvaceti letech odcházejí Američané ,,z místa činu”. Co bude s Afghánistánem dál?

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Joe Biden oznámil stažení Američanů z Afghánistánu na 11. září, 20. výročí útoků Al-Káidy na Ameriku.

Válka začala v roce 2001 jako reakce USA na teroristické útoky 11. září 2001. Cíle tohoto útoku byly dva, zajetí nebo eliminace Usámy bin Ládina. Druhým a významnějším cílem byla porážka hnutí Tálibán a nastolení takových podmínek v Afghánistánu, aby nebyl základnou mezinárodních teroristických organizací. Zatímco eliminace Ládina se podařila, byť až po deseti letech a na území Pakistánu, tak nastolení demokratického režimu v Afghánistánu se podařilo pouze nedostatečně.

Tálibán nikdy nebyl úplně poražen. Důvodem tohoto neúspěchu není neschopnost armády, ale neschopnost politické reprezentace využít vojenských úspěchů k uzavření dohody. Válku nevyhrajete tím, že porazíte nepřítele a dobudete hlavní město. Válku vyhrajete tím, že si připravíte podmínky pro dohodu, která dříve nebyla možná. A právě ve schopnosti uzavření dohody politici zklamali. Zatímco vojáci krváceli na bojištích, politici se dohadovali a nevyjednali nic.

Důsledkem je opětovná rozpínavost Tálibánu, který získává nejenom další a další území pod svou kontrolu, ale získává i podporu místního obyvatelstva. Obyvatelé Afghánistánu jsou unaveni nejenom vleklou vládou, ale i nefunkčností státní správy, obrovskou korupcí a neutěšenými životními podmínkami.

V současné době Tálibán ovládá rozsáhlá území. Pod svou kontrolou má pět provincií a jeho vliv se neustále zvyšuje. A za této neutěšené situace se koaliční vojska, která byla významným prvkem v udržení alespoň částečné stability, stáhnou zpět.

Otázkou je, co bude dál? Může dojít k dohodě mezi afghánskou vládou a Tálibánem o rozdělení vlivu a území. Nebo může také dojít k tomu že v průběhu následujících několika let Tálibán ovládne vojensky i mocensky celé území a nastolí tam svůj pořádek. To že by afghánské bezpečnostní složky dokázaly samy Tálibán porazit je značně nepravděpodobné i přes početní převahu na straně vládních složek.

Každopádně ať tou či onou cestu se zřejmě Tálibán opět dostane k moci. Pak bude záležet na tom jestli Tálibán dodrží, co slíbil, a to že nastolí více liberální režim a nebude podporovat teroristické organizace. Nebo se radikalizuje a my budeme tam, kde jsme byli v roce 2001.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 711 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)