1383746_nakup-nakupovanie-obchod-potraviny-supermarket-nakupny-kosik-ilustracne-crop
19.9.2017
Kategorie: Ekonomika

Plýtvání potravinami?

Sdílejte článek:

MIROSLAV JAHODA

Ikea vyzývá k šetření potravinami. Podle švédského řetězce se jimi plýtvá a tak ukazuje lidem, kde mohou ušetřit. Jelikož je Ikea soukomá firma a platí si takové kampaně ze svého, je to v pořádku. Hned úvodem bych chtěl říci, že nesnězené potraviny dávám do bio sběrny, takže nepropaguji vyhazování jen tak.

Často ale pojem plýtvání používají politici. Je to jedno z hlavních témat EU. A nebyl by to politik, aby hned nezačal vymýšlet státem placené kampaně, dotace a zákazy. Tak si říkám, co to vlastně to plýtvání je.

Starší generace by pochopitelně řekly, že zbytečné vyhazování omezeného množství jídla. Na druhou stranu, díky jejich úsilí a snaze se nedostatku vyhnout, přišla naše civilizace s úžasnou technikou, která umožňuje, že malé procento populace je schopno vyrobit dostatek jídla pro všechny ostatní a ještě mít bohaté přebytky.

Když něčeho vyrobíte přebytek, je logické, že všechno nesníte. Kdyby ano, tak už to není přebytek. O plýtvání se tedy dá hovořit v porovnání s civilizacemi, které se v minulém století na vytváření přebytku nesoustředily. Nicméně mi není jasná úvaha politiků, jak někomu pomůže, že se všechny potraviny sní (tedy nebude se plýtvat).

Výrobci pak logicky vyprodukují menší množství, protože nebudou mít důvod držet stávají počty, když každý nakoupí méně. To může vést ke stavu, kdy nebudeme mít ten tzv. přebytek a v době nižší úrody může nastat problém. Potraviny mohou také celkově zdražit, když jich bude méně a trpět budou zase nejchudší.

Argument, že jídlo, které se nevyhodí, můžeme dovézt do Afriky také padá. Když se ho vyrobí méně, nebude žádný přebytek, který bychom mohli vyvézt. Kdo by také by ten převoz zaplatil, i kdybychom všechny nesnězené potraviny někam darovali. A už vůbec nezmiňuji, že vození jídla do Afriky ničí místní producenty, jejichž jídlo si pak nikdo nekoupí, když bude dovezeno z Evropy zdarma. (Někdy vládnoucí Evropany podezřívám, že tímto stavem závislosti na “pomoci” vytvářejí novodobý kolonialismus, aby se Afrika neosamostatnila.)

Záležitost plýtvání/neplýtvání jídlem nemá s politikou co dělat. Politici by neměli vymýšlet, jak jídlo regulovat, protože i dobře míněná snaha v jejich podání skončí prázdnými regály jako ve Venezuele. Prosím tedy politiky, nechte taková témata Ikee a věnujte se raději tomu, jak Afričanům dovolit, aby k nám mohli dovážet své zboží a sami se postavit na nohy. Jo, a buďme vděční, že předchozí generace vymyslely, jak vyrobit jídla přebytek.

Autor: Miroslav Jahoda

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 550 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,61 out of 5)
Loading...