TOTALITA
4.8.2020
Kategorie: Společnost

Plnou parou k totalitě

Sdílejte článek:

JOSEF KLAPAL

Josef KlapalSvoboda není samozřejmost. Obvykle se za ni platí krví a boj za ni nikdy nekončí. Ať už se jedná o svobodu slova nebo čipy do občanek. Potřebu “být svobodný” si uvědomíme většinou až ve chvíli, kdy už svobodu nemáme.

Na 90. léta velice rád vzpomínám. Není to snad ani tak tím, že jsem tenkrát jako dospívající prožíval první lásky a skoro každý víkend byl jeden velký mejdan. Hlavní důvod je jinde. Čím dál více cítím, že „zlatý devadesátky“ byly bezprecedentním obdobím svobody, která přímo visela ve vzduchu. Nic nevadí, že mí rodiče nic nezprivatizovali ani nic zásadního nezrestituovali a ani jinak nezbohatli. Naopak. Do kapsy bylo poměrně hluboko. Ale ta svoboda, ta byla opravdová. Dnes si zase spousta lidí dává pozor, co říká. Nositelé jediné pravdy ostrakizují a společensky i profesně šikanují druhé. Ti odvážnější nositelé jiných názorů jsou stigmatizováni a ti méně odvážní nastupují cestu autocenzury. Používá se dvojí metr při posuzování toho, co je svoboda vyjadřování. Záleží na tom, v jakém je to gardu. Parlament jako na běžícím pásu přijímá zbytečnou legislativu, která nám zapleveluje právní řád dalšími a dalšími regulacemi. Tyto nám jsou často servírovány z bruselské kuchyně.

Do ranku svobodu omezujících opatření můžeme počítat i nejrůznější typy šmírování obyvatel. Často jsou skryty do bohulibého a všeobjímajícího hávu boje s terorismem. Prakticky bez povšimnutí se nám objevily povinné biometrické údaje u cestovních dokladů. Není již možné si bez nich pořídit cestovní pas. Paradoxně to není požadavek totalitních států, do kterých by snad našinec toužil vycestovat. Naopak. Je to požadavek našeho demokratického a v evropských strukturách zakotveného státu. Nyní nás bude tato povinnost čekat i u občanských průkazů. A opět jde iniciativa od EU a „protiterorismu“. K čemu potřebuje stát naše otisky prstů do občanských průkazů? Budou nám (hrstce, které se to nelíbí) jistě tvrdit, že se tyto navýsost intimní údaje nikde neevidují. Že se to pouze propíše do OP. Nesmysl. Takové údaje v jedné databázi, to je příliš lákavé sousto pro mnohé. Kde to všechno jednou skončí? Nyní čip do občanky či do auta a za pár let pod kůži? Jsou lidé, kteří namítnou, že nás už dnes mohou sledovat přes mobil. Jiní řeknou: „Já nic špatného nedělám, tak proč by mi mělo vadit, že mě sledují?“ To vše je cesta do pekel. Možná by to skutečně nevadilo, kdyby byl stát ten hodný velký bratr, který funguje stoprocentně správně a spravedlivě. Co když ale dojde k zločinnému zneužití? Může to být zneužití z vnějšku stejně jako zneužití zevnitř. I stát sám může být zločinný. Na to nezapomínejme. Neměli bychom se vzdávat své svobody tak snadno.

Když se ohlédnu a porovnám dnešek a devadesátky, tak je zcela evidentní, že ztrácíme svobodu. Ztrácíme svobodu salámovou metodou a zcela dobrovolně. Svoboda je na žebříčku hodnot nejvýše a proto zaslouží také nejvyšší péči. Na to bychom skutečně neměli zapomínat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 083,00 Kč
Vybráno 40.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 047 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
politicon.cz
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.