Trump_2020_small2
26.6.2019
Kategorie: Společnost

Pletení je politická záležitost. Vždycky bylo …

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarWebová komunita Ravelry, specializující se na pletací a háčkovací vzory, zakázala jakékoliv pozitivní zmínky o americkém prezidentovi.

“Historically, knitting, like any art, has always been political.”

„Historicky bylo pletení, jako každé umění, vždycky politická záležitost.“

JAMIE, UŽIVATELKA CITOVANÁ GUARDIANEM

Kdykoliv si myslíte, že ve věci absurdní vylučovací politiky bylo dosaženo vrcholu, přesvědčí vás někdo, že ještě nebylo a že za Annapurnou se v mlhách skrývá další Everest. Dnešní díl seriálu o absurditách moderního světa vám přináší Ravelry, online komunita věnovaná pletení, háčkování a dalším rukodělným aktivitám.

V dříve poklidných pletacích kruzích fóra Ravelry nastal přednedávnem … problém. Někteří uživatelé totiž na svých stránkách drze prezentovali vzory obsahující jméno ďáblovo Trumpovo. To zase v jiných uživatelích vyvolalo nepříjemné pocity a podle dnes oblíbeného mustru začali volat po tom, aby těm prvním byla jejich ideologicky diverzní aktivita znemožněna.


Několik rouhačských vzorů, abyste věděli, co jsou taky dnes lidi schopní uháčkovat

Vedení pletacího serveru zakrátko těmto přáním vyhovělo a s platností od neděle 23. června jsou veškeré pozitivní zmínky o Trumpovi zakázány. Zdůvodnění? „Nepopiratelně jde o projev bílé nadřazenosti,“ který „inkluzivní“ komunita nemůže tolerovat.

(Další článek na BBC.)

Tak si vlastně říkám, že by stálo za to sem umístit kopii onoho dekretu, kdyby si to jednoho dne někdo zase rozmyslel a smazal jej. Tedy:

Obě začervenaná místa jsem vyznačil já.

To první poskytuje uživatelům nesmírnou útěchu: pokud si svoji podporu pro současnou administrativu necháte pro sebe, nemusíte odcházet. Velmi velkodušné. Tuším, že v SSSR jste si taky mohli myslet, co jste chtěli.

To druhé pak žádá ostatní uživatele o to, aby pilně udávali cokoliv, co podle nových regulí představuje „nepřijatelný pletací vzor“ atd. Možná by bylo na čase přidat do katalogu Revelry další čepici, tentokrát s nápisem I LOVE LAVRENTIJ BERIJA. Dá se čekat, že na rozdíl od Trumpa by soudruh Berija zakázán nebyl.

Část uživatelů se proti změnám bouří pod hashtagem “ #MakeKnittingFunAgain“, leč podle všeho marně.

“The phrase ‘I just want to go back to knitting’ is very common, but a lot of us don’t have the luxury of separating what some people call politics from their identity,”

„Věta ‚Chtěl bych se zase vrátit k pletení‘ je běžná, ale spousta z nás nemá ten luxus, oddělovat to, čemu někteří lidé říkají politika, od naší vlastní identity.“

ANDY, DALŠÍ UŽIVATEL CITOVANÝ GUARDIANEM


The personal is the political,“ znělo heslo studentských aktivistů a feministek druhé vlny koncem 60. let. Takhle vypadá svět, ve kterém se podle něj opravdu důsledně žije. Ani háčkovat nemůžete, aniž byste byl podroben dohledu lokální ideopolicie. Titulky, které by se ještě nedávno zjevovaly na Apríla, nyní popisují holou realitu.

Můžeme si říkat, že je to egal a že soukromé fórum si může zakazovat, koho chce. Z hlediska zákona je to pravda, ale šíření téhle mentality nás jednoho dne může stát hodně vysokou cenu. „Inkluzivita“, která vylučuje polovinu populace i v takových pitominách, jako je pletení, zní v dlouhodobé perspektivě jako návod na opravdový průšvih. Nezastaví-li se její růst, dříve nebo později prosákne i do zákonodárných sborů a získá ocelové zuby.

Nelíbilo by se mi žít ve světě, kde je normální si vybírat i prodavače cibule nebo malíře pokojů podle jeho názorového profilu, ale zdá se mi, že pro některé lidi je taková vize politického apartheidu úplné šangri-la.

Jenom aby se pak nestalo, že nějaký doktor Galén vynalezne lék proti bílé nemoci, ale volil špatnou stranu a přiznal se k tomu, takže smůla, přátelé pacienti, čeká vás inkluzivní pohřeb žehem. Protože lék vymyšlený takovým hnusákem přeci žádné slušné lékárny nevedou a žádná slušná pojišťovna neproplatí.

Ještě tak před pěti lety bych nevěřil, že takový scénář může někdy nastat, ale přesně tam se nás ty nátlakové skupiny na (a)sociálních sítích snaží dostat, a bohužel už slavily určité dílčí úspěchy.

Jedno revoluční klubko vlny za druhým, a za chvíli … máte hotovou pěknou svěrací kazajku pro sebe i pro ostatní.

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 500,00 Kč
Vybráno 10.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 921 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.