Trump_2020_small2
26.6.2019
Kategorie: Společnost

Pletení je politická záležitost. Vždycky bylo …

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarWebová komunita Ravelry, specializující se na pletací a háčkovací vzory, zakázala jakékoliv pozitivní zmínky o americkém prezidentovi.

“Historically, knitting, like any art, has always been political.”

„Historicky bylo pletení, jako každé umění, vždycky politická záležitost.“

JAMIE, UŽIVATELKA CITOVANÁ GUARDIANEM

Kdykoliv si myslíte, že ve věci absurdní vylučovací politiky bylo dosaženo vrcholu, přesvědčí vás někdo, že ještě nebylo a že za Annapurnou se v mlhách skrývá další Everest. Dnešní díl seriálu o absurditách moderního světa vám přináší Ravelry, online komunita věnovaná pletení, háčkování a dalším rukodělným aktivitám.

V dříve poklidných pletacích kruzích fóra Ravelry nastal přednedávnem … problém. Někteří uživatelé totiž na svých stránkách drze prezentovali vzory obsahující jméno ďáblovo Trumpovo. To zase v jiných uživatelích vyvolalo nepříjemné pocity a podle dnes oblíbeného mustru začali volat po tom, aby těm prvním byla jejich ideologicky diverzní aktivita znemožněna.


Několik rouhačských vzorů, abyste věděli, co jsou taky dnes lidi schopní uháčkovat

Vedení pletacího serveru zakrátko těmto přáním vyhovělo a s platností od neděle 23. června jsou veškeré pozitivní zmínky o Trumpovi zakázány. Zdůvodnění? „Nepopiratelně jde o projev bílé nadřazenosti,“ který „inkluzivní“ komunita nemůže tolerovat.

(Další článek na BBC.)

Tak si vlastně říkám, že by stálo za to sem umístit kopii onoho dekretu, kdyby si to jednoho dne někdo zase rozmyslel a smazal jej. Tedy:

Obě začervenaná místa jsem vyznačil já.

To první poskytuje uživatelům nesmírnou útěchu: pokud si svoji podporu pro současnou administrativu necháte pro sebe, nemusíte odcházet. Velmi velkodušné. Tuším, že v SSSR jste si taky mohli myslet, co jste chtěli.

To druhé pak žádá ostatní uživatele o to, aby pilně udávali cokoliv, co podle nových regulí představuje „nepřijatelný pletací vzor“ atd. Možná by bylo na čase přidat do katalogu Revelry další čepici, tentokrát s nápisem I LOVE LAVRENTIJ BERIJA. Dá se čekat, že na rozdíl od Trumpa by soudruh Berija zakázán nebyl.

Část uživatelů se proti změnám bouří pod hashtagem “ #MakeKnittingFunAgain“, leč podle všeho marně.

“The phrase ‘I just want to go back to knitting’ is very common, but a lot of us don’t have the luxury of separating what some people call politics from their identity,”

„Věta ‚Chtěl bych se zase vrátit k pletení‘ je běžná, ale spousta z nás nemá ten luxus, oddělovat to, čemu někteří lidé říkají politika, od naší vlastní identity.“

ANDY, DALŠÍ UŽIVATEL CITOVANÝ GUARDIANEM


The personal is the political,“ znělo heslo studentských aktivistů a feministek druhé vlny koncem 60. let. Takhle vypadá svět, ve kterém se podle něj opravdu důsledně žije. Ani háčkovat nemůžete, aniž byste byl podroben dohledu lokální ideopolicie. Titulky, které by se ještě nedávno zjevovaly na Apríla, nyní popisují holou realitu.

Můžeme si říkat, že je to egal a že soukromé fórum si může zakazovat, koho chce. Z hlediska zákona je to pravda, ale šíření téhle mentality nás jednoho dne může stát hodně vysokou cenu. „Inkluzivita“, která vylučuje polovinu populace i v takových pitominách, jako je pletení, zní v dlouhodobé perspektivě jako návod na opravdový průšvih. Nezastaví-li se její růst, dříve nebo později prosákne i do zákonodárných sborů a získá ocelové zuby.

Nelíbilo by se mi žít ve světě, kde je normální si vybírat i prodavače cibule nebo malíře pokojů podle jeho názorového profilu, ale zdá se mi, že pro některé lidi je taková vize politického apartheidu úplné šangri-la.

Jenom aby se pak nestalo, že nějaký doktor Galén vynalezne lék proti bílé nemoci, ale volil špatnou stranu a přiznal se k tomu, takže smůla, přátelé pacienti, čeká vás inkluzivní pohřeb žehem. Protože lék vymyšlený takovým hnusákem přeci žádné slušné lékárny nevedou a žádná slušná pojišťovna neproplatí.

Ještě tak před pěti lety bych nevěřil, že takový scénář může někdy nastat, ale přesně tam se nás ty nátlakové skupiny na (a)sociálních sítích snaží dostat, a bohužel už slavily určité dílčí úspěchy.

Jedno revoluční klubko vlny za druhým, a za chvíli … máte hotovou pěknou svěrací kazajku pro sebe i pro ostatní.

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 991 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů