senat1018
28.10.2021
Kategorie: Politika

Platy si zvýšíme, rozhodla nová vláda

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSenát PČR odmítl schválit zmrazení platů ústavních činitelů a všem ústavním činitelům tak od 1. ledna 2022 vzrostou platy o více než 6 procent. Senát zdůvodnil své hlasování tím, že návrh Andreje Babiše byl populistický.

Existuje politický populismus různého druhu. Jde jednak o různé předvolební dárky, které politické strany slibují poskytnout poté, co se případně dostanou k moci. A existuje samozřejmě i tak zvaný „populismus“, který se vzpírá například rozhodnutím Evropské komise či Evropského parlamentu. A existuje i populismus věrně kopírující „progresivní trendy“ společenských i přírodních věd, které prosazuje do zákonů. Důsledkem pak může být například dramatický růst cen energií, čehož jsme svědky právě v těchto dnech a hodinách. Populismus je tedy minimálně dvojího druhu. Ten jeden je vzýván jako záchrana lidstva, ten druhý je naopak považován za zhoubu působením „reakčních a protivědeckých“ politiků. Brazilský prezident se tak má zodpovídat za to, že byl proti restriktivním opatřením během covidové pandemie z „populistických důvodů“.

Těsně před českými volbami do poslanecké sněmovny, což je v této situaci signifikantní, schválila poslanecká sněmovna rozhodnutí o zmrazení platů ústavních činitelů . Pro se vyslovili prakticky všichni přítomní zástupci poslaneckých frakcí a ze 134 přítomných poslanců hlasoval snad pouze jeden proti. Čest jeho hlasování – řekl bych.

Návrh zákona nyní doputoval do Senátu PČR a jeho vedení již před několika dny avizovalo, že zákon senát odmítne. Jednak je již po volbách, že ano, a jednak se jednalo o „populistický návrh Andreje Babiše“. Při projednávání zazněl i názor senátora Vladimíra Vilímce za ODS (Události 27.10.2021), že zmrazením platů by stát potvrdil, že si práce nejvyšších ústavní činitelů neváží. Svatá prostoto! A navíc se podle regionálnínovinky.cz vyjádřil Vilímec i takto: „Neznám normálního člověka, který by si sám od sebe zmrazil plat, a protože jsou v Senátu normální lidé, tak jsme návrh poslanců na zmrazení platů, zamítli,” tak prezentoval rozhodnutí Hospodářského výboru Senátu na solidární zmrazení platů jeho předseda Vladislav Vilímec (ODS). Babiš rozhodnutí senátu kritizoval jako důkaz zrady nové pětikoalice, a ČT tvrdila, že pro zrušení návrhu hlasovali i senátoři zvolení za ANO, že rozhodující část hlasů vetujících návrh zákona dodali senátoři za ODS a STAN, sice zaznělo, ale bez komentáře. K tomu lze dodat jen jedno – před volbami a po volbách jsou dvě různé situace. Tomio Okamura i Babiš již avizovali, že podají návrh na zmrazení platů ústavních činitelů i v nové sněmovně. Tady se pak plasticky ukáže, kdo je kdo. Zcela jistě, zmrazení platů ústavních činitelů státní rozpočet nejen nezachrání, ani nezhorší v případě jeho nepřijetí. Jde však o politiku a ukáže se, kdo sice vyzývá k hospodárnosti, ale hlavně se nesmí týkat mé osoby.

Populismus tohoto typu ostatně ani není tím, co by mi osobně vadilo. Snížení platů ústavních činitelů o 4 % schválila již vláda Petra Fischera na rok 2010. Když se snížením platů ústavních činitelů o 5 % přišla í pravicová vláda Petra Nečase s ministrem financí Miroslavem Kalouskem v roce 2010, bylo to všeobecně považováno více méně za správné. Poté byl v roce 2014 schválen návrh, který plat ústavních činitelů odvíjel od průměrné mzdy. I ODS tak kdysi dokázala snižovat platy ústavních činitelů a neoháněla se tím, že je normální si sám od sebe plat nesnižovat, jak tvrdí senátor Vilímec. Jenomže tehdy v letech 2006 až 2013 ODS byla stále ještě pravicovou stranou s ochranou práv jednotlivců. Nečasova aféra ale ODS srazila na kolena a od té doby se její program změnil směrem k středové rozplizlosti a velkou roli v tom sehrála volba Petra Fialy předsedou ODS.Fiala je jistě slušný člověk a výborný rétor, pravicový politik to ale není ani omylem. Bude to ostatně patrné i na vládním programu nové vlády pod jeho vedením. A vzhledem k tomu, že se dnes všechny zásadní věci stejně rozhodují v Bruselu, a tam se jede politika ve jménu „záchrany světa“, nebude mít ani Fialova slušnost na situaci v Česku vliv. Spíše negativní – pokud se nedokáže direktivám Bruselu postavit či se alespoň jenom ozvat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 321 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)