13.8.2015
Kategorie: Společnost

Plastová víčka pro handicapované děti a miliarda korun pro uprchlíky

Sdílejte článek:

EVA VALERIE MAXOVÁ 13|08|2015

Sbírání plastových víček prý Čechy baví. Mají zábavu a ještě pomohou nemocným dětem s financováním zdravotních pomůcek a nákladné léčby, kterou nehradí zdravotní pojišťovny.

Se šílenstvím sběru plastových víček se asi setkal každý z nás. Sběrná místa v obchodech, školách, knihovnách a na nich umístěné letáčky s fotografiemi dětí na vozíčku, polohovacích postelích a prosbou jejich rodičů: „Sbírejte s námi, prosím! Prosíme vás o pomoc!“

21. století, Česká republika, děti narozené se zdravotním postižením a jejich rodiče, kteří by pro své handicapované děti udělali cokoli, aby jim ulehčili jejich bytí na tomhle světě. Bohužel ne všechny kompenzační pomůcky a léčebné pobyty hradí pojišťovna, a ne všichni rodiče pocházejí z vyšších příjmových skupin, aby si vše mohli zafinancovat sami. Taková je dnešní realita, drsná a neměnná.

Osobně těmto dětem mohu pomoci pouze finančním příspěvkem, vodu v PET lahvích nekonzumuji a pokud ano, tak zřídka. Nejsem a nebudu víčkař i proto, že mě tahle bohulibá činnost uráží za bezradné rodiče, kteří se zde chytají každého stébla. Jako speciální pedagog vím, že dětí s postiženími neubývá, stále častěji se rodí děti s kombinovanými poruchami, tudíž „víčkaření“ bude i v budoucnu pokračovat.

Pročítám si web firmy Hottech, s.r.o. Přerov, která se zabývá sběrem plastových víček a ráda poskytne novým sběračům informace, jak začít sbírat. Je třeba si najít své postižené dítko, na které víčka budou sbírána, vyplnit registrační formulář, najít si poblíž svou sběrnu, vejít do databáze a pak už si jen domlouvat konkrétní den, kdy víčka dovézt. Mělo by být sděleno i přibližné množství, zřejmě zkušený sběrač zvládne časem i odhad a přepočet pytlů na kg. Dostane příjemku a peníze mu budou po delší době zaslány na účet. Na konci každého roku se s rodiči podepisuje smlouva o odkupu celkového množství. Cena se pohybuje od 5,50 – 7,-Kč/kg.

Na konci informačního sdělení na webu je umístěna fotografie na zemi ležícího nemocného batolete, za kterým je postaveno několik igelitových pytlů s barevnými víčky. Víčky, která mu mají pomoci usnadnit život s handicapem.

Když to srovnám s povrchní poetickou reklamou se zdravými dětmi v postýlkách s hedvábnými nebesy, prezentovanou v médiích, vyvolá to ve mně trpký pocit a smutek zároveň.

Fenomén dnešní doby, facebookové stránky s dětmi, na které se konají celorepublikové sběry víček, jejich osobní webové stránky, kde rodiče s nadšením sdělují, kde, díky komu a kolik pytlů víček se podařilo sebrat. Navenek nadšení, ve skutečnosti unavení organizací sběru, výlepem letáků, prosbami o spolupráci, zajišťováním svozu i samotným svozem a komunikací se sběrnou.

Collection of various plastic screw caps

V březnu 2015 jsem se v článku „Hevlínští školáci sbírají plastová víčka pro nemocnou dívku z Pohořelic“, publikovaném na idnes.cz dočetla o aktivních žácích, kteří druhým rokem pomáhají sběrem víček nemocné dívce z Pohořelic. Děti se učí solidaritě s druhým a jejich třídní o všem říká: „Víčka sbíráme stále a jsme rádi, že žáci naší školy mohou pomoci. Nejlepší sběrači budou oceněni na konci školního roku. Všichni, kteří do sbírky přispívají, si zaslouží velkou pochvalu.“

Zajímá mě, kdo je postižená holčička z Pohořelic. Na FB „Víčka pro Patričku“, se návštěvník a podporovatel dočítá, že se dívka jmenuje Patricie Ševčíková. Narodila se v roce 2009 s kombinovaným postižením, trpí spánkovou epilepsií, těžkou psychomotorickou retardací a hypotonií celého těla-mozková obrna. Šestým rokem společně s rodiči zvládají obtížnou zdravotní situaci, krok za krokem postupují vpřed, aby děvčátko žilo spokojeně v rámci svých možností.

Kompenzační pomůcky pojišťovna převážně nehradí, proto otec i matka nastoupili cestu „víčkaření“, kdy za odvezené pytle s víčky, a z financí takto získaných financují náročnou životní cestu malé Patricie.

Z jejich FB mám pocit, že tahle rodina nežije ničím jiným.

Fotky míst z celé ČR, kde stojí pytle s plastovými víčky, hromady pytlů, plakátky s výzvami, akce konané pro Patriku, Patrika v kočárku a u ní otec, který zavazuje pytel s víčky. Patrika ve vertikalizačním stojánku, pořízeném z peněz za víčka, Patrika na papírových krabicích s víčky, odvoz 230 kg víček, víčka, víčka a znovu víčka. Unavená Patrika s nepřítomným výrazem, posazená na velký pytel s víčky, který stojí pod tabulí jedné brněnské základní školy. Zkrátka a dobře život malé Patriky a jejich rodičů je spojen s barevnými šroubovatelnými uzávěry PET lahví. Barevný plastový smutek…a naděje. Naděje pro Patriku.

Nemají členové rodiny „víčkové“ sny?

Jistá Laďa v dubnu 2015 rodičům Patriky na jejich FB nechala vzkaz: „Co kdybychom začli naše těžce nemocné děti léčit ze státních peněz a na přistěhovanou sociální verbež bychom začali sbírat víčka od pet lahví?“ (doslova na FB)

Na to matka Patriky odpověděla: Tak s tím souhlasíme….ale to se tady nikdy nestane ….bohužel žijeme v ČR..takže musíme sbírat dál víčka pro naše milované nemocné dětičky.
Děkujeme Vám za pomoc a za každé víčko pro Patričku.“

Z její odpovědi vyzařuje přijetí role věčných sběračů i rezignace matky zároveň. „Chceme pomoci svému dítěti, musíme to dělat…jiná cesta není. Sbírat je ta šance…”

Ptám se a nejsem sama. Co je to za stát, kde se dlouze a pořád žvaní o integraci a inkluzi zdravotně a psychicky postižených dětí, kde se čerpají nekonečné prostředky z fondů na romskou minoritu, na invazivní projekty k pochopení islámu a utlačované homosexuality, za stát, kde není možné zajistit důstojný život a rozvoj těžce handicapovaným dětem, které naše medicína s velkými ovacemi přivádí hrdě na tento svět?

Je společensky akceptovatelná obhajoba, jakou sděluje našim lidem firma Hottech?

„Denně se v ČR otevře více než 5 milionů PET lahví, což je více jak 10 tun víček za cca 70 000,-Kč. Pojďme je vrátit zpět do oběhu a využít znovu ve výrobě a zajistit potřebným alespoň tuto pomoc!“

Pro mě rozhodně ne! Spotřeba nápojů v neekologických plastech pro mě není argument, jak pomoci potřebným českým dětem! Uvrhnout občany do sběrového běsnění a zastřít tak základní problém.

A závěr? Zatímco se nelegální uprchlíci v utečeneckých táborech v naší zemi budou rozvalovat na postelích a řvát, že oběd číslo 2 nebyl dost halal, budou čeští rodiče a další občané tohoto státu dál sbírat pokorně barevný plast. O miliardu korun na jejich nemocné děti nikdy žádný ministr České republiky nepožádá.

Solidarita s potřebnými českými občany a účinná pomoc jim zůstává pro naše vrcholné politiky jen nezajímavým a prázdným pojmem!

ZDROJ: Eva Valerie Maxová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 187 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...