SPOLECNOSTVIZE
14.5.2019
Kategorie: Společnost

Planeta s ručením omezeným

Loading...
Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

Nikdy nic nikdo nemá míti za de-fi-ni-tivní, zpíval pan Werich, jako by předvídal ten poprask kolem tureckých voleb. Mocný vládce R.T. Erdoğan nechal ve své říši vypsati volby jsa si jist, že věrní poddaní zvolí většinou hlasů jeho partaj, ale tumáš čerte kropáč: zrovna v nejvýznamnějším hospodářsko-administrativním centru, v Istanbulu, dali mocnému vládci košem, zvolivše do městských orgánů representanty partaje oposiční. I rozlítil se zneuctěný velmož, kázal výsledek voleb anulovat a vypsat nové. Jestli budou občané istanbulští chodit k urnám pořád a pořád, až výsledek vládce Erdoğana uspokojí, ponechme budoucnosti; mě by v této souvislosti zajímalo něco jiného.

Nejsem bezvýhradným zastánce Evropské unie v její současnépodobě; ještě po více než dvaceti letech od jejího založení jsem toho názoru, že měla zůstat svazkem hospodářským, nikoli politickým. Bývala by se tak vyhnula dilematu, má-li do sebe pojmout i země zčásti nebo úplně mimoevropské. Vzpomínám si v této souvislosti, jak francouzský pan president Sarkozy navrhoval svého času k členství Maroko, avšak ještě nadějnějším kandidátem rozšíření bylo Turecko. K naší veliké úlevě však z těch plánů nakonec sešlo. Divně bychom asi dnes koukali na to nadělení: země vedená politikem se samovládnými sklony, přitom s těžkými ekonomickými problémy včetně rychle postupující inflace, zato s ještě rychlejším vzestupem populační křivky – 21 milionů duší r. 1950, 35,6 mil. r.1970, kolem 80 milionů dnes… kam to takhle může jít dál, ví jen Alláh sám, a možná ani on to neví.

Asi mělo být Turecko přijato do EU na zkoušku. Na dobu dejme tomu pěti let, během nichž by se ukázalo, jak si v roli nového člena vede. Osvědčilo-li by se, mohla být lhůta prodloužena o dalších pět let, ještě jednou pět let a tak pořád, nikdy však natrvalo. Což se ostatně týká nejen Turecka. I v jiných případech lze pozorovat, jak rozhodnutí učiněná bez časového omezení mají sklon se obracet v cosi jiného a nechtěného, mnohdy opačného, než jaký byl původní záměr. Proč tomu tak je a patrně být musí… nikdo neodhadne, kam se vrtne světa běh. Podmínky se trochu změní, těžiště veřejného zájmu se posune trochu jinam, co bylo podstatné, stane se zanedbatelným a co mělo sloužit k obecnému užitku, z toho je sakramentská polízanice, dějiny jsou takových pádů plné.

Abychom si uvedli příklad: Organisace spojených národů (OSN) byla založena jakožto svazek samostatných států, s výjimkou sovětského bloku vesměs demokratických, hodnoty svobody a tolerance ctících. Dosáhla však od těch časů samostatnosti kdejaká končin kvalit, ohleduplně řečeno pochybných, nicméně je zastoupena v OSN; i změnila se tato původně užitečná instituce v nedůvěryhodný spolek s převahou diktatur a polodiktatur. Co se od ní dá očekávat, je nabíledni. Naposledy byla k něčemu v roce 1950, kdy spojené jednotky západních zemí jejím jménem odrazily komunistický vpád do Jižní Koreje; pak už byl její účel čím dál méně zřejmý, až by se dnes nestala žádná zvláštní škoda, kdyby ji vzal čert.

Stejmě je tomu, ledaže v menším měřítku, se všemi institucemi co jich je kde zakládáno, pokaždé v blahém domnění, že jejich užitečnost potrvá po všechny věky budoucí; že nikdy, nikdy nepadne otázka – k čemu je nám tenhle krám vůbec dobrý? Nedozrál k zrušení, přinejmenším k radikální přestavbě?. Byl by to povedený svět, povedená Evropa, kdyby mělo dodnes existovat a působit, co naši předkové kdy měli za de-fi-ni-tivní. Doposud by se naši státníci řídili usneseními Svaté aliance a míru westfálského… avšak zanechme nesmyslů. Naštěstí mají dějiny v sobě zabudován automatismus, jímž všechno přestárlé a smyslu pozbyvší mizí a zaniká, učinivši místo myšlenkám a skutkům novým, rozumným či pošetilým; a tak tomu bude i tentokrát, jinak býti nemůže.

Měli by toho být pamětlivi tvůrcové zákonů každého jednotlivého státu, stejně jako navrhovatelé mezinárodních smluv a paktů: že nepotrvá ani příliš dlouho a všechno bude jinak a nečekaně. A že je tudíž v lepším případě zbytečné, v horším ničemné až zhoubné vyhlašovat závazná pravidla s neomezenou platností. Limit pěti let by zhruba mohl být hranicí, až po niž lze jakž takž zodpovědně plánovat věci příští. V delších horizontech času… kdo ví, kde bude konec mocnému vládci Erdoğanovi, když jsme jím už zahájili toto povídání. Kdoví, kde bude konec samotnému Turecku, třebaže se takováto alternativa může v přítomné chvíli zdát nepravděpodobnou. Pohltily však víry času říši babylonskou, říši chetitskou, kde je konec říši Aztéků či Mayů, a stejně tak pohltí i vše, co následovalo po nich, až do doby naší. Nejsme víc než nájemníci na vesmírném tělesu zvaném Země; a táž Země nám může vypovědět pacht, budeme-li si o sobě moc domejšlet, naše státy, hranice a jiné pomíjivé výtvory za konečnou tečku za dějinami mít.

 

Autor: Luděk Frýbort

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč


Celkem za měsíc: 17 270,78 Kč
Vybráno 49.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 396 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,42 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.