runnx2wu
13.9.2016
Kategorie: Společnost

Piráti: Česká televize manipuluje s veřejným míněním

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

ČPS

Piráti podávají stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Důvodem je závěrečná předvolební „superdebata“, kterou připravuje Česká televize na den před konáním krajských voleb 2016. Do uvedeného pořadu budou pozváni pouze představitelé politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Česká televize tím porušuje zásady objektivity a vyváženosti a poškozuje politické subjekty, které mají podle jejího vlastního průzkumu volebního potenciálu šanci uspět.

Před krajskými volbami 2016 odvysílá Česká televize na zpravodajské ČT24 sérii debat s lídry krajských kandidátek. Piráti považují za spravedlivé, že do takových debat jsou zváni zástupci politických subjektů na základě průzkumu volebního potenciálu v jednotlivých krajích. ČT však ohlásila tzv. „superdebatu lídrů“ parlamentních stran. Závěrečná debata má být odvysílána v hlavním čase jak na ČT1, tak na ČT24. Do pořadu však ČT pozvala mimo veškerou soutěž devíti šéfů politických stran, které mají zastoupení v Poslanecké sněmovně.

Výběr devíti politických stran, které momentálně zasedají v Poslanecké sněmovně, nemá oporu v žádné metodice výběru ani nijak nesouvisí s volbami do krajů. Celá tato debata je navíc prezentována jako „vyvrcholení série krajských debat“. Česká televize tak porušuje nejen zásady objektivity, ale zcela bezprecedentně zvýhodňuje vybrané politické strany jejich neodůvodnitelnou prezentací v klíčovém pořadu, jehož sledovanost dosahuje před volbami téměř milionu diváků. Po vnitřním rozkolu Úsvitu a nově vzniklé SPD se debaty pravděpodobně zúčastní bývalý šéf Úsvitu Okamura (nyní SPD) i nový šéf Úsvitu Miroslav Lidinský. Mezi pozvané přibude také šéf STAN, která se do Poslanecké sněmovny dostala v koalici s TOP 09.

Piráti proto podávají stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a obrací se také na Radu ČT a ředitele České televize Petra Dvořáka, aby vysílání této debaty zastavili, nebo ve věci zjednali nápravu.

Stížnost na postup České televize připravili předseda České pirátské strany Ivan Bartoš spolu s jejím místopředsedou, právníkem Jakubem Michálkem. Tento dokument bude v pondělí 12. září zaslán jak orgánům, které rozhodují o programové skladbě České televize, tak zpravodajským médiím. Bartoš a Michálek hledají podporu v Senátu i mezi dalšími uskupeními, které toto zvýhodňování poškozuje, a jejichž lídři byli na základě původních průzkumů přizváni do dílčích krajských debat, ale zastoupení v superdebatě nemají.

„Téměř každé volby upozorňují Piráti na, dle našeho úsudku zcela záměrné, manipulace v podání České televize. Nejednou jsme se setkali třeba i s úplným vyloučením nepohodlných stran z grafických prezentací či stahování celých článků, které se někomu nehodí do krámu. Je zcela zřejmé, že v případě plánované superdebaty dochází k manipulaci veřejným míněním. Navíc, a to mě jako liberála a demokrata děsí nejvíc, dostávají díky vedení televize prostor strany, které si svou rétorikou nezadají se světovými nacionalisty a které i odborníci označují za populistické. Doufám, že se tentokrát dostaneme dál než ke standardní vyhýbavé odpovědi ČT a dodatečnému hledání výmluv, jak výběr do superdebaty před koncesionáři a veřejností omluvit – jak jsme ostatně zvyklí z většiny případů. Věříme, že dojde buď ke zrušení této poslední debaty, nebo do ní budou pozváni zástupci všech subjektů, které podle průzkumu mají potenciál uspět,“ komentuje aktivitu Pirátů předseda Bartoš.
 
„V roce 2013 při konání parlamentních voleb pozvala Česká televize do závěrečné superdebaty lídry devítí stran. Pozvala zástupce těch stran, jež se předtím na základě svého volebního potenciálu zúčastnily alespoň dvou krajských debat. Česká televize tedy dokázala zvolit způsob, který adekvátně vyjadřoval společenskou podporu v jednotlivých volebních obvodech daných voleb. V letošních krajských volbách ale nemá účast v superdebatě absolutně žádný vztah ke krajským volbám ani krajům jako volebním obvodům,“ diví se autor stížnosti místopředseda Jakub Michálek. „Není pochyb, že předvolební superdebata vysílaná na veřejnoprávním kanále je naprosto zásadním zdrojem informací pro rozhodování voličů. Tím spíše, že je naplánována bezprostředně před volbami. Sledovanost závěrečné debaty je totiž podstatně vyšší než u krajských debat, např. v parlamentních volbách se pohybuje kolem 800 000 diváků. Vysílání diskuse lídrů stran zastoupených ve sněmovně v žádném případě nepovažujeme za protiprávní samo o sobě. Považujeme však za diskriminační a nevyvážené, pokud je taková debata vydávána za „završení“ cyklu krajských debat týkajících se krajských voleb, a pokud jsou z ní vyřazeni lídři relevantních subjektů kandidujících v krajských volbách.“
 
 
ZDROJ: pirati.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur), Jan Bezděk 2000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč

Celkem za měsíc: 8 176,08 Kč
Vybráno 23.27%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.