piratistan
14.1.2021
Kategorie: Politika

Piráti a STAN deklarují takřka idylickou shodu. Běda však, když voliči budou kroužkovat…

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Dle některých politických stran, moderní a liberální Pirátskou stranu nevyjímaje, má zřejmě volič při volbách především schválit vůli stranických sekretariátů, nikoliv už projevovat svůj názor kroužkováním vybraného kandidáta.

Jak Pirátská strana, tak i hnutí STAN schválily v minulých dnech vytvoření společné koalice pro sněmovní volby, které nás čekají v říjnu letošního roku. Nejprve koalici posvětilo širší vedení STAN, kde pro ni zvedlo roku 92 % členů, a následně i Piráti, u nichž se pro ni v internetovém hlasování vyslovilo 79 % hlasujících. V obou případech tedy šlo o jasnou většinu hlasujících a z formálního hlediska tak již nic nebrání tomu, aby se tento nový subjekt pokusil z čela předvolebních průzkumů sesadit dlouhodobě vedoucí Babišovo ANO (jehož vůdčí pozice již ovšem není zdaleka tak neotřesitelná, jak tomu ještě nedávno bylo…)

Zvlášť, když dle toho, co je například zmíněno v článku zde na iDNES, našli politici z obou stran i zprvu obtížně působící programovou shodu. V koaliční smlouvě obě strany slibují například jednoduché a nízké daně, zodpovědné řešení migrace, spuštění přípravy na přijetí eura či moderní a bezpečný stát, který nenechá nikoho padnout na dno. Představitelé Starostů a nezávislých navíc kývli svému koaličnímu partnerovi i na rovnoprávné sňatky osob stejného pohlaví nebo legalizaci a zdanění konopí. A v neposlední řadě byl dohodnut i poměr, v jakém si oba subjekty rozdělí vůdčí místa na kandidátkách: Pirátům, jejichž předseda Ivan Bartoš má být voličům představován jako kandidát na nového premiéra, jich připadlo 10, zatímco Starostům v čele s Vítem Rakušanem 4.

Takto dohodnutý poměr působí vcelku logicky, neboť při většině předvolebních průzkumů, uskutečněných na konci loňského roku, byly preference Bartoše a spol. zhruba dvojnásobně vyšší než u Starostů a nezávislých. Proto byl i poměr členů obou subjektů na společných kandidátkách dohodnut na 2:1 ve prospěch Pirátů. Zda však takový poměr bude zachovaný i při počtu nakonec zvolených poslanců, zdaleka jisté není.

Jak totiž ti, kteří se aspoň trochu zajímají politiku, nejspíš vědí, ne zřídka se při volbách stane, že politik na samém chvostu kandidátky přeskočí všechny či téměř všechny kandidáty před ním a díky preferenčním hlasům se do Sněmovny (případně do krajského zastupitelstva v případě krajských voleb) dostane on. Na úkor těch, kteří byli na čelní místa kandidátek zpravidla dosazeni sekretariáty příslušných stran. Což se vedení většiny politicky stran a zejména pak odsunutým kandidátům zpravidla moc nelíbí…

Že by se něco takového mohlo stát i v případě společné kandidátky Pirátů a STAN, z toho mají určité obavy zejména prvně jmenovaní. Jejich obavy jsou přitom vcelku oprávněné – za hnutí STAN často kandidují starostové či místostarostové mnohých měst a vesnic, kteří jsou mezi voliči v příslušných regionech oblíbení, a navíc jsou pro ně i známější než politici s celorepublikovou působností. Proto je voliči při sněmovních volbách často kroužkují (přičemž to, jak bude daný politik v případě svého zvolení do Sněmovny schopen plnohodnotně vykonávat funkci poslance, starosty obce a případně i krajského zastupitele, obvykle tito voliči příliš neřeší).

Proto Piráti (jak je psáno například v článku zde na Seznam Zprávy) do návrhu koaliční smlouvy prosadili, aby kandidáti do sněmovních voleb dostali zákaz vyzývat voliče ke kroužkování své osoby. Přičemž pokud by některý z kandidátů takový zákaz ignoroval, navrhující strana „má zajistit pořádek“ a v extrémním případě takového provinilce úplně vyškrtnut z kandidátky. V navrhované smlouvě je navíc výslovně uvedeno: „Koaliční strany se rovněž zavazují nenavrhovat na nižší místa kandidátní listiny osobnosti se zjevným záměrem získat preferenční hlasy a změnit tak dohodnutý poměr na volitelných místech.“

Zmíněné opatření jistě není nezákonné a je ostatně věcí každé politické strany, jaká pravidla pro lidi na svých volebních kandidátkách stanoví. Ovšem jestli takto tvrdá stranická disciplína má být v souladu s tím, že se Piráti proklamují jako moderní liberální politická strana, které jsou na hony vzdálené praktiky jiných stran, plných takzvaných „politických dinosaurů“, to tedy opravdu nevím…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 890 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
politicon.cz
104 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)