VAKCINADOLARPENIZE
28.11.2021
Kategorie: Ekonomika

Pfizer/BioNTech a Moderna dosahují zisku 1 000 $ každou vteřinu

Sdílejte článek:

ZAV

Společnosti Pfizer, BioNTech a Moderna mají podle nejnovější analýzy kombinované zisky 65 000 dolarů každou minutu ze svých velmi úspěšných vakcín proti Covidu-19. Společnosti prodaly velkou většinu svých dávek bohatým zemím, přičemž zapomněly na země s nízkými příjmy. Uvedla to aliance People’s Vaccine Alliance (PVA), která bojuje za širší přístup k vakcínám proti Covidu-19.

Aliance odhaduje, že trojice farma výrobců dosáhne v letošním roce zisku ve výši 34 miliard dolarů před zdaněním. To je více než 1 000 dolarů za vteřinu, 65 000 dolarů za minutu a 93,5 milionu dolarů za den.

„Je obscénní, že jen několik společností vydělává miliony dolarů zisku každou hodinu, zatímco jen dvě procenta lidí v zemích s nízkými příjmy byla plně očkována proti koronaviru,“ řekla Maaza Seyoum z Africké aliance a People’s Vaccine Alliance Africa.

Pfizer, BioNTech a Moderna využili svého monopolního postavení k upřednostňování nejziskovějších smluv s nejbohatšími vládami.

Pfizer a BioNTech dodaly méně než jedno procento svých celkových dodávek zemím s nízkými příjmy, zatímco Moderna dodala jen 0,2 procenta, uvedla PVA.

Postup těchto tří společností je v protikladu s akciemi AstraZeneca a Johnson & Johnson, které poskytly své vakcíny na neziskovém základě, ačkoli oba oznámili, že v budoucnu plánují ukončit tuto dobročinnost.

Společnosti Pfizer, BioNTech a Moderna navzdory tomu, že obdržely veřejné finance ve výši více než 8 miliard USD, odmítly prozradit technologie na výrobu vakcín výrobcům v zemích s nízkými a středními příjmy prostřednictvím Světové zdravotnické organizace, což je krok, který mohl výrazně snížit jejich ceny.

„V případě Moderny na základě velkého tlaku ze strany Bílého domu a žádostem WHO společnost urychlila svůj plán replikace vakcíny Moderna pro širší produkci ve svém centru mRNA v Jižní Africe,“ uvedla skupina.

WHO udělila začátkem tohoto měsíce schválení nouzového použití alespoň indickému Covaxinu. To dokazuje, že i rozvojové země mají kapacitu a odborné znalosti, dodal PVA.

Aliance PVA, jejíž 80 členů zahrnuje Africkou alianci, Global Justice Now, Oxfam a UNAIDS, vyzývá farmaceutické korporace, aby okamžitě pozastavily právo na duševní vlastnictví vakcín proti COVIDu.

  • ZEMĚ&VĚK

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 423 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)