PETRICEK
14.4.2021
Kategorie: Politika

Petříčkova tragická (ne)politika

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonTomáš Petříček předvedl neuvěřitelný kotrmelec před sjezdem ČSSD. Pod heslem „Již nikdy s ANO“ se mu podařilo ČSSD jen více rozklížit a byl posléze po právu odvolán z vlády.

Ministr zahraničí, dnes již odvolaný Tomáš Petříček, byl do vlády jmenován poté, co Jan Hamáček, předseda ČSSD, neprosadil u prezidenta Miloše Zemana svého kandidáta Miroslava Poche. Je popravdě šokující, když u Petříčka uvádí wikipedieVystudoval magisterský a doktorandský program oboru mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Obhájil zde disertační práci na téma „Perspektivy energetické bezpečnosti Evropské unie“. V průběhu studia absolvoval také pobyt na Université Libre de Bruxelles. S touto „kvalifikací“ je snadno pochopitelné, že Petříček nemá problém s plynovodem Nord Stream 2 do Německa, ale má problém s tím, aby Rosatom postavil Dukovany. Je to holt „odborník na energetickou bezpečnost“, že ano.

Pokud člen vlády a ministr zahraničí navíc svou kampaň za zvolení novým předsedou ČSSD vykopne tím, že s ANO již nikdy více, je to pozoruhodný politologický výkon. Petříček se projevil jako úplný politický amatér a dokázal vlastně jenom jedinou věc – podpořil hlubokou politickou krizi, v níž se ČSSD nachází. Není to jen ojedinělý výsledek nějakého průzkumu volebních preferencí, jako před rokem. Nyní prakticky všechny agentury, které vydávají své výsledky šetření, referují o tom, že ČSSD je trvale pod hranicí volitelnosti, tj. pod 5 %.

Důvodem poklesu preferencí ČSSD je podobně jako u poklesu ANO virová pandemie. Trvá už příliš dlouho, voliči jsou doslova unaveni neustálým přílivem negativních zpráv a cesta k normálu se zdá být téměř nemožná. Ještě na podzim 2020 bylo vystupování Jana Hamáčka solidní, i jemu se však podařilo vyrobit pár kiksů, a i on už dává příliš najevo ochotu naslouchat některým epidemiologům, zejména těm, kteří volají po co největších omezeních.

Prezident Miloš Zeman odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka. „Potřebuji tým, který bude mluvit jedním hlasem,“ obhajuje to šéf ČSSD Jan Hamáček, který o Petříčkovo odvolání požádal a zatím povede vnitro i zahraničí. Než se Lubomír Zaorálek rozhodne, zda přejde z ministerstva kultury do čela ministerstva zahraničí. K tomu sám Petříček tvrdí, že jde o „politické rozhodnutí“ – jaký že to objev, že ano! Pokud si snad Petříček myslel, že úplně v klidu doklepe svou ministerskou anabázi poté, co na vládu naplival to nejhorší, další důkaz amatérismu.

Problém všech zavedených politických stran je úplně stejný. V jejich čele stojí lidé s nízkým nebo žádným charismatem, a nemají žádnou potuchu o tom, jak zlepšit postavení svých partají. Proto jsou ochotni uzavírat „široké koalice“ za cenu značných programových ústupků. Věří, že se tím problém „vyřeší“ a nebude na ně tolik vidět. Až budou Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka v říjnu letošního roku vysvětlovat, proč nevyhráli, něco „vymyslí“. Udrží se ale v poslanecké sněmovně, což by samostatně v případě TOP 09 a KDU-ČSL jisté zdaleka nebylo. ČSSD má stejný problém, nemá ale s kým koalici uzavřít. Zamýšlená spolupráce se zelenými po porážce Petříčka padla a ČSSD zůstává sama, doslova jako „kůl v plotě“.

Nakonec se tedy požadavek prezidenta Miloše Zemana na odvolání Jana Blatného a Tomáše Petříčka z vlády realizoval. U Blatného to považuji za hrubou chybu Andreje Babiše, u Petříčka za správný krok. Zda to ČSSD pomůže přeskočit uzavírací kvorum pro vstup do sněmovny, je však nejisté.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 565 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
77 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)