petricek
29.5.2020
Kategorie: Politika

Petříček se Zaorálkem by měli letět

Sdílejte článek:

KATEŘINA LHOTSKÁ

Samozřejmě z vlády. A to okamžitě. Pokud totiž někdo nechápe, že se jako ministr nemůže soukromě vyjadřovat k otázkám, které se citlivě dotýkají našich vztahů se spojenci, tak nemá ve vládě co pohledávat.

Dokážete si představit, že by třeba někdo z manažerů Škody Auto napsal jako soukromá osoba článek, ve kterém by velebil soud za to, že rozhodl v aféře „dieselgate“ v neprospěch automobilky Volkswagen? Myslím, že kdyby to udělal, tak by letěl takovým fofrem, že by ani nestačil otevřít dveře. A po právu. Každý z nich totiž kromě jiného odpovídá svým dílem i za pozitivní vnímání značky Škoda a celého koncernu Volkswagen veřejností. A tak nemůže ventilovat názory, které jsou s tímto úsilím v rozporu ani jako soukromá osoba. Pokud by přesto neodolal pokušení a pustil by si ústa (respektive prsty na klávesnici) na špacír, tak je okamžitý vyhazov zcela adekvátním důsledkem. Podotýkám, že jde jen o hypotetický příklad nemající s realitou nic společného. Nepochybuji totiž o tom, že manažeři Škody Auto jsou profíci i z tohoto úhlu pohledu.

 

O profesionalitě pánů Petříčka a Zaorálka by se naopak dalo úspěšně pochybovat. Nebo spíše o jejich politické prozíravosti a taktu. Tito dva spolu s panem Schwarzenbergem vydali v Právu článek „Co bude s Palestinci a Izraelskou demokracií“, ve kterém to pořádně natřeli dvěma našim blízkým spojencům, Izraeli a USA, za to, že ti první plánují anektovat židovské osady na Západním břehu Jordánu a ti druzí jim v tom přizvukují. Nechci se teď zabývat samotným plánem obou států. Jednak neznám dost dobře ani jeho podrobnosti a ani problematiku, kterou má řešit. Takže jej nemohu kvalifikovaně hodnotit. A jednak tu o něj vůbec nejde. Problém je totiž úplně v něčem jiném. Všichni pánové sice článek prezentují jako svůj soukromý názor, ale ve skutečnosti to platí jen pro pana Schwarzenberga. Ten nyní nezastává žádnou vrcholnou exekutivní funkci, a tak si může říkat co chce. Avšak pánové Petříček a Zaorálek zcela ignorují fakt, že vládní funkci vykonávají, a že v tom případě žádný jejich názor úplně soukromý není a ani být nemůže.

On totiž ministr není ministrem jen na 8 hodin a pak má padla. On je jím 24 hodin denně. A tak pro každé slovo, které pronese, platí, že není slovem nějakého pana Petříčka, nebo pana Zaorálka, ale má váhu vyjádření člena vlády České republiky. Takže by si měl dát secsakra pozor, co říká a přemýšlet o tom, jak by mohla být jeho slova vnímána nejen u nás doma, ale v případě vyjadřování se k zahraničně politickým otázkám také ze strany našich partnerů a spojenců. A především v případech z tohoto pohledu mimořádně citlivých vše s vládními kolegy konzultovat. Což se tentokrát vzhledem k odmítavé reakci pana Babiše (zde) evidentně nestalo.

Je otázkou, zda to oba pánové jen nedomysleli, nebo to udělali záměrně. Nevím, co z toho je horší. Především pan Zaorálek není totiž žádný politický zelenáč, takže by tato nepsaná pravidla měl moc dobře znát. Což mne vede k podezření, že to snad byl dokonce úmysl. Byť není úplně zřejmé, co by tím oba pánové sledovali. Pokud by to však opravdu tak bylo, je to o důvod víc, aby ze svých postů okamžitě vyletěli. I když ono je jich tak jako tak dost. Ministrem zahraničí totiž dle mého soudu nemůže být někdo, kdo se pohybuje v tak citlivých zahraničně politických otázkách jako „slon v porcelánu“ a ministrem čehokoliv jiného ten, kdo se vyjadřuje ke krokům našich spojenců, aniž mu to přísluší, a navíc bez konzultace s vládními kolegy.

Kauza „prohlášení tří“, jak byla mezitím lidovou tvořivostí pojmenována, však kromě jiného opět otevřela otázku fungování naší zahraniční politiky. V poslední době jí totiž dělá kde kdo. Od prezidenta až po starosty městských částí. U toho prvního to není na závadu. Mezi jeho úkoly to ostatně patří. A že se často se „zamini“ neshodne? To není nic nového. To tady bylo za Václava Havla i za Václava Klause. Někteří tuto dvojkolejnost kritizují, ale dle mého soudu na tom není nic špatného. Nikdy člověk neví, kdy bude třeba najít k někomu cestičku a bude se tak hodit, že jsme k němu nespálili všechny mosty. Jako malá země se zkrátka musíme snažit vycházet s každým. Tedy alespoň s těmi důležitými. A tak není úplně od věci, že když se naše země orientuje prozápadně, tak že někdo udržuje i cestičky vedoucí na východ. Ujal se toho Miloš Zeman a od svých odpůrců to kvůli tomu pěkně slízává. Určitou míru pragmatismu v této věci totiž považují za pokus paktovat se s Ruskem a Čínou. A snad jako protiváhu k těmto prezidentským „pochybením“ dělají na obě země ramena.

Přeborníky v této disciplíně jsou především pan primátor Hřib a páni starostové Kolář a Novotný. Zřejmě usoudili, že mají na víc než jen na komunální politiku, a tak se montují i do té zahraniční. A to bez koordinace s těmi, kdo za ni zodpovídají. Což je absolutně nepřijatelné. Pokud bude pan Hřib jednou ministrem zahraničí (doufejme, že nikdy), tak ať klidně dělá na Rusko a Čínu dlouhý nos. Ale do té doby ať se stará o to, aby se co nejdříve dostavil Pražský okruh a metro D. Kvůli tomu ho totiž lidé na magistrát zvolili.

Na druhou stranu nelze nevidět, že tito tři pánové jen obsadili prostor, který jim ministerstvo zahraničí svojí benevolencí a nečinností obsadit dovolilo. Nějak jsem si totiž nevšimla, že by se pan Petříček vůči jejich aktivitám nějak zásadně vymezoval, nebo je vyzýval k tomu, aby s ním svoje kroky konzultovali. Že tyto tři nedokázal ukočírovat, je tak o důvod víc, aby si na ministerstvu začal balit svoje věci do krabice.

Na tahu je nyní pan Babiš. Dle mého soudu by měl dát pánům Petříčkovi a Zaorálkovi padáka. A pan Hamáček by mu místo nich měl předložit dvě jména nová. Pokud tedy ještě nějaká použitelná má…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, ing. Miroslav Bohatý 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 17 709,00 Kč
Vybráno 50.59%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 857 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.