ODSFIALA
6.4.2020
Kategorie: Politika

Petr Fiala: Příběh slušného předsedy ODS

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPředseda ODS se pochválil, že by byl v současné situaci mnohem lepším krizovým manažerem než Andrej Babiš. Domnívám se, že v tom problém Petra Fialy vůbec není.

Glosa Ivana Hüttela Předseda ODS Fiala říká: Byl bych mnohonásobně lepší než Babiš ukazuje jeden z charakteristických povahových rysů Petra Fialy.

V rozhovoru pro seznamzprávy.cz totiž Petr Fiala tvrdí toto:

Kdyby dnes vládla ODS, a vy jste byl premiérem, jakou máme záruku, že byste to zvládl lépe než Andrej Babiš?

Troufnu si tvrdit, že bych byl mnohonásobně lepší. Protože já jsem člověk systematický, který ctí pravidla, instituce a systémy. Ve chvíli, kdy čelíte nějaké kritické situaci, tak státy a veřejné instituce mají vypracovány plány krizového řízení, abyste nad tím nemuseli přemýšlet, zdržovat se a improvizovat. To není čas na babišovskou permanentní politickou propagandu, která fungovala v časech konjunktury, zatímco v krizi je to obrovská překážka. Máme systémy krizového řízení, máme dokonce i pandemický plán. Všechno je do detailů sepsáno. Máme zkušenosti s povodněmi, s orkánem nebo lihovou aférou. Stačilo, aby vláda jednala normálně, sáhla do šuplíku a všechno spustila.

Pan Hüttel ale o pandemickém plánu píše toto: Pokud někdo předpokládá, že dále v pandemickém plánu je podrobný návod, jak tyto všeobecné cíle realizovat, tak se krutě mýlí. Pandemický plán vůbec nezohledňuje skutečnost, že koranavirem infikovaný člověk – asi za týden, než se dostaví příznaky – nakazí v průměru 2,6 dalších osob. Vše další je pak zákonitě věcí geometrické řady s kvocientem 2,6. Pokud se zavčas nepodaří zásadně tento kvocient snížit, nastane to, co se stalo v Itálii. Možná, že se mýlím, ale určitě se nemýlím v tom, že záleží na trasování a co největším počtu testovaných. O tom v pandemickém plánu nic není, ani nemůže být. Každý to může posoudit opět zde. Vypadá to, že tento pandemický plán je ještě z doby komunistů, a proto stejně tak rady pana Fialy. Prosím členy ODS, zvolte někoho jiného, protože jenom programem Antibabiš nic nedosáhnete. Budete pak snad volitelní.

K výše uvedenému mám jen několik drobných poznámek. Jestliže si projdeme všechny „konkrétní návrhy“ ODS z doby po vyhlášení nouzového stavu, nenajdeme v nich nic zásadně jiného než návrhy vlády. Jestliže vláda navrhla 15000 Kč pro OSVČ, ODS to přebila 30000 Kč a v zásadě tak vše, co vláda dělá pro podnikatele či firmy neguje. Je to buď „málo“ nebo „pozdě“. Nicméně, to hlavní si ale nechávám na samý závěr.

Situace po volbách 2017 byla taková, že ODS mohla s hnutím ANO vytvořit koaliční vládu s většinou v poslanecké sněmovně. Tato vláda by se nemusela opírat o podporu KSČM, jako současná vláda ANO a ČSSD. Fiala a ODS ale zaujal „nekompromisní postoj“ (převzal vlastně rétoriku poraženého Bohuslava Sobotky a jeho pravé ruky Milana Chovance) a stal se hlavním mluvčím politiky, které se říká „Antibabiš“. Pokud by v ODS převládl místo Fialova „zásadového postoje“ postoj pragmatický a vznikla by dvoučlenná koalice ANO, ODS, Fiala by právě nyní měl spoluodpovědnost za řešení současné situace a mohl reálně předvést, co v něm je. Vychloubat se tím, že by byl „lepší než Babiš“ v situaci, kdy nenese žádnou vládní odpovědnost, je eufemisticky řešeno hloupé.

Ukazuje se dle mého soudu jedna zásadní stránka Fialovy politiky. Z ní na sto honů čiší jeho politologická profese. Z hlediska politologických pouček se Fialova politika jeví jako „správná“, možná by se dalo říci dokonce jako „principiální“. Nicméně, ODS zůstává v opozici a nezdá se, že by Fialova politika přitahovala davy voličů. Měřeno právě voličskou podporou je Fialova politika „Antibabiš“ vlastně velmi neúspěšná.

Proto souhlasím s panem Hüttelem i s jeho závěrem, v níž vyzývá ODS, aby si zvolila jiného předsedu. Osobně jsem toho názoru, že by tímto novým předsedou mohl být Alexandr Vondra. Nicméně, dovolím si poslední poznámku k osobě Petra Fialy. Fiala si velmi zakládá na tom, že je oproti Babišovi slušný člověk a nemá žádné škraloupy z minulosti. Bohužel, přítomnost usvědčuje Fialu z toho, že jeho politika není tak přitažlivá, aby k ní přilákal dostatečný počet voličů. A to je z mého pohledu, z pohledu pravicově orientovaného voliče, velká chyba.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 803 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...
loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.