PES-ilustrační-obrázek-1024x533-1
23.2.2021
Kategorie: Společnost

PES už jede několik měsíců; co je výsledkem?

Sdílejte článek:

URZA

urzaKdyž se zaváděl systém PES, argumentovalo se potřebou objektivního způsobu určování míry rizik; prý bude každý vidět jasná čísla a vláda nebude dělat náhodná opatření, nýbrž je bude přizpůsobovat výstupům z toho čokla. Dokonce byla deklarovaná i pravidla, co bude na kterém stupni povoleno a zakázáno.


Už tehdy jsem k tomu měl své výhrady… ani ne tak k té myšlence samotné; spíše k tomu, že stát nic takového není schopen udělat dobře. Dostal jsem několikrát vynadáno, že odporuji objektivním metodám, že jsem anarchistický šarlatán a podobně.

PES už jede několik měsíců; co je výsledkem?

1/ V průběhu se mění metodika výpočtu; to v zásadě odporuje myšlence objektivizace míry rizik. Zejména když na to není příliš upozorňováno a výsledky dle starých metrik se porovnávají s novými. To je mimochodem státní klasika, třeba (a zdaleka nejen) u statistik dopravních nehod; když po zavedení bodového systému vzrostla (!) nehodovost, přišlo se do půl roku s novou metodikou a legislativou, dle které se spousta incidentů už do statistik nehodovosti nedostala.

2/ Když byl PES na začátku na čtvrtém stupni a začal vyhazovat čísla, která odpovídala pátému stupni, byl tento stupeň do několika dnů vyhlášen (protože objektivní metody); když nedávno začal celkem dlohodobě (i navzdory změnám metodiky) házet čísla odpovídající čtvrtému stupni, zůstal platit pátý, protože máme zaplněné nemocnice. Což jako nic proti, ten důvod chápu, ale nemělo být toto kritérium též do systému zahrnuto? K čemu pak máme „objektivní metriku“, když si stejně s výsledkem vláda vytírá prdel?

3/ Vtipný byl i ten důvod zavádění, že prý bude každý moci vidět, na čem je, a připravit se na budoucí opatření podle hodnoty indexu rizika; ono by to dávalo smysl, kdyby ovšem…
…kdyby ovšem vláda neupravovala ten index ZPĚTNĚ V ČASE.

Mám v prohlížeči stále otevřený tab se systémem PES přímo na stránkách Ministerstva zdravotnictví, každý den si ho refreshnu (podobně jako vládní stránku „Nouzový stav a mimořádná opatření – co aktuálně platí“ – ta se aktualizuje zhruba s dvoudenním zpožděním 🎃). Už celkem dlouho dochází k tomu, že jeden den máme třeba stupeň 72, ale druhý den se v grafu dozvím, že včera bylo 74.

K sepsání tohoto textu mě však inspirovala dnešní o něco silnější magie ministerstva! Ještě včera platilo, že index už měsíc nepřekročil 77 (a ještě několik dnů zpátky platilo, že ani těch 75, které jsou potřeba na pátý stupeň). A dnes? Voilà! Už víc jak týden jsme v pátem stupni; a navíc už od 18. února tam je pětkrát 80 (včera tam ještě 80 nebylo vůbec).

I kdyby se tedy opatření fakt určovala podle toho indexu, jak to řeší onu slibovanou predikovatelnost opatření, když se jeho hodnota mění klidně týden zpětně? Mohu počítat s tím, že se pohybuji někde těsně pod hranicí páteho stupně, takže to možná v následujících dnech přeskočí; jenže pak najednou přes noc zjistím, že jsme v pátem stupni už týden!

A přesně proto jsem ten systém kritizoval už pár měsíců zpátky. Jak jsem to mohl už tehdy vědět? No protože jsem tenhlencten anarchokapitalista teoretik, který nic neví o reálném světě a jen na něj tupě aplikuje přes sto let staré deduktivní závěry rakouské ekonomické školy, ze kterých celkem jasně plyne, že lidé u (státní) moci prostě nemají dost silné incentivy (a vlastně ani možnosti) odvádět svou práci tak, aby systém PES fungoval tím způsobem, jak bylo deklarováno. Na druhou stranu chápu, že každý světák a praktik mi vysvětlí, že je to špatnou politickou reprezentací a až si tam konečně (po kolika letech už?) zvolíme „ty správné lidi“, fungovat to bude!

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 225 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,61 out of 5)
Loading...
politicon.cz
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.