PES-ilustrační-obrázek-1024x533-1
1.12.2020
Kategorie: Politika

PES: Čísla (ne)lžou

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSystém PES, podle něhož se řídí vláda při rozvolňování protiepidemických opatření, kombinuje různá čísla, z nichž pak vychází výsledné číslo. Vláda se tak má o co opřít!

Zásluhou nového ministra zdravotnictví Jana Blatného má Česko systém PES – rizikové skóre protiepidemického systému (PES). “Index nebude využíván jako robotický systém, vyhodnocení epidemické situace a nastavení opatření budou vždy provádět lidé – experti,” řekl ministr. Tento tým pak podle Blatného bude vládě navrhovat doporučení pro zpřísnění nebo uvolnění opatření.

Jak Blatný řekl, tak i udělal. I když se podle PES Česko pohybuje již týden ve třetím stupni rizika, vláda rozhodla o přechodu na tento třetí stupeň až od čtvrtka 3. 12. 2020. Vláda tak prokázala, že robotem není. Nicméně, za to si ministr Blatný pochvalu nezasluhuje. Zasluhuje si jí za jinou, a to velmi důležitou věc. Jeho předchůdce Roman Prymula dotáhl denní počet testů na covid-19 až na 45000, z toho pak vycházelo přibližně 30% testů pozitivních. Česko tak bylo s 15000 nakaženými denně na špici světa, byli jsme náhle z „premiantů“ naprostí břídilové. Psalo se o nás i v The New York Times (!?).

Pomiňme diskusi o tom, že počet pozitivních testů neznamená počet nemocných – to je již obecně známý fakt. Nicméně, česká média, a veřejnoprávní ČT zvláště, se na prezentaci tohoto čísla „specializuje“ a dle něho o pandemii i referuje. Blatný naopak prohlásil, že počet testů kolem 25000 denně pro Česko vyhovuje a že ho zajímá zejména procento infikovaných z celkového počtu testů. A jen tak mimochodem, pokud test – ten tak zvaně spolehlivý – stojí zdravotní pojišťovny asi 1600 Kč, reprezentovala čísla počtu testů na úrovni 45000 denně denní náklad zdravotních pojišťoven 72 milionů korun! Protože již Česko provedlo přes tři miliony testů, stálo to naše zdravotnictví neuvěřitelných bezmála pět miliard korun! Zadarmo prostě není vůbec nic.

Blatný sice prohlásil i to, že jeho cílem je snížit procento pozitivních testů až na 10%, což je cíl, který měl již Prymula a je ve svém principu nesmyslný. Svědčilo by to totiž o tom, že se testování řídí spíše náhodným výběrem než trasováním, ale to jsem již také v minulosti kritizoval. Nicméně, Blatného politika „uspokojuje“ velmi ČT, která tak může referovat o tom, že se čísla pozitivních výsledků snižují a pomáhá tak situaci „zlepšovat“. Že se jedná o hru s čísly, ale nesmíme zapomínat. Pokud by počet testů zůstal na „prymulovské“ úrovni, stále bychom se pohybovali na úrovni přes 10000 pozitivních testů denně. Blatný tak dosáhl dvou efektů: Zdravotní pojišťovny platí poloviční náklady na testy a ČT referuje o vývoji pandemie příznivě. Blatný tak zabil dvě mouchy jednou ranou.

Samozřejmě, situace se v Česku fakticky zlepšila hlavně proto, že klesl počet hospitalizovaných i počet pacientů s těžkým průběhem nemoci. Z tohoto pohledu je proto rozvolňování zcela jistě v pořádku. Znovu však musím upozornit na mediální manipulaci se statistikami kolem virové pandemie. Pokud se „progresivní“ síly tolik ohánějí vědou, je paradoxní, že existuje systémové inženýrství, které dokáže analyzovat vztahy nejen mezi částmi výroby, ale obecně kvalitu podkladů, tj. dat. Z tohoto pohledu je referování o „covidu“ mixem údajů s bezcennými informacemi a informacemi podstatnými. Ke škodě věci se nejvíce referuje právě o těch zcela nepodstatných.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 000,00 Kč
Vybráno 37.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 101 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,07 out of 5)
Loading...
politicon.cz
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.