29.10.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Permanentní sledování lidí: Zvrácené a nepřijatelné chování státu

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK 29|10|2015

Když chtějí zavádět donašečství, instalovat kamery do vstupů domů, na silnice či kamkoli, když chce stát online sledovat chování živnostníků, vždy slyšíme, že poctiví se nemají čeho bát.

Poctiví se nemají čeho bát. To je oblíbený a častý argument všech, kdo chtějí posilovat moc státu na úkor práv občanů. Když ministr Chovanec oznamoval, že budou odposlouchávat podnikatele, aby zjistili, zda nepřipravují daňové úniky, použil taky tento líbivý, ale pitomý argument. Poctiví se nemají čeho bát.

Není jistě překvapením, že stejný argument používá ministerstvo financí pro podporu zavedení elektronické evidence tržeb. Jen poznámka na okraj: Zajímalo by mne, zda i ministr Babiš se nebojí, když jen poctiví se nemají čeho bát.

Ano, floskule „poctiví se nemají čeho bát“ je hloupá, ale působivá. Je to takzvaná malá sympatická lež. Je tak snadné tomu uvěřit. Je tak snadné ohlupovat tímto tvrzením veřejnost. Zamyslel jsem se nad tím, jak by vypadal náš život, kdybychom toto hloupé tvrzení začali důsledně aplikovat a dodržovat. Realita, kterou bychom si tím připravili, by byla hrozná. Abyste si to mohli představit společně se mnou, přináším tři příklady, které si všichni dokážeme snadno představit. Vybral jsem tři situace, kdy jde o skutečný a vážný společenský problém, který by bylo dobré zásadně a důsledně vyřešit.

babis_matrix_pokladni2-579x330

Krádeže zboží v maloobchodních prodejnách

V maloobchodních prodejnách v ČR je zákazníky a zaměstnanci ročně ukradeno zboží asi za 13 mld. Kč. Zaskočilo mne, jak je ta suma obrovská. Mimochodem, je to asi čtyřikrát více, než činí podle NKÚ mezera ve výběru DPH malých podnikatelů a živnostníků. Je to velký problém pro obchodníky a zároveň je to únik prostředků, které by byly odvedeny státu. Je možné tak rozšířenému jevu vůbec zabránit? Má to řešení?

Ano, řešení je snadné – osobní prohlídky všech zákazníků a zaměstnanců! Skutečně, pokud budou všichni zákazníci a zaměstnanci, kteří opouští provozovnu, prohledáni – oni osobně i jejich zavazadla, jistě se výrazně sníží suma ukradeného zboží. A zloděje bude snadné usvědčit (pokud si nenajdou způsob, jak se tomu vyhnout).

Nepřijatelné? Proč, vždyť ti poctiví se nemají čeho bát.

Domácí násilí a týrání dětí

Domácí násilí, a týrání dětí obzvlášť, jsou odporné kriminální činy, které si zaslouží tvrdě trestat. Vypátrat je a usvědčit viníky však není vůbec snadné. Vše se odehrává v skrytu domácností, v soukromém prostředí, kam není snadné nahlédnout. Přesto existuje snadné a univerzální řešení.

Kamera do každé rodiny! Ano, tak jednoduché by to mohlo být. Uzákonit umístění kamer do všech domácností. Domácího násilí by jistě velmi výrazně ubylo, protože násilníci by věděli, že jsou sledováni. Navíc by bylo celkem snadné usvědčit ty delikventy, kteří se nedali sledováním odradit.

Nepřijatelné? Proč, vždyť ti poctiví se nemají čeho bát.

Nelíbí se vám obě předchozí řešení? Nechcete být prohledávání vždy, když odcházíte z prodejny? Nechcete mít doma kameru, která by vás permanentně sledovala? Připadá vám to nemorální, neadekvátní a nezákonné? Pak se zamyslete i nad třetím případem.

Výpadky ve výběru DPH malých podnikatelů a živnostníků

Někteří malí podnikatelé a živnostníci neplatí daně, krátí tržby nebo jinak okrádají stát. Jistě jich bude výrazná menšina, protože jen prostým vydělením nedoplatků DPH ve výši asi 3 mld. Kč (dle zprávy NKÚ) počtem 600 tisíc povinných osob, které budou muset používat EET (údaj dle MFČR) nám vyjde, že těch, kteří opravdu neplatí podstatné částky je jen zlomek. Stát má 201 finančních úřadů, v nich více než 15000 úředníků, asi 5000 celníků, a ti všichni se zabývají výběrem daní a jejich kontrolou. Nějak jim to nejde, a tak Ministerstvo financí vymyslelo plošné sledování všech, kdo inkasují platby v hotovosti. Elektronická evidence tržeb bude sledovat každý krok každého malého podnikatele a živnostníka. Bez ohledu na to, zda něco provedl či nikoli. To znamená, že kvůli několika tisícům, možná desetitisícům nepoctivých budeme sledovat všechny poctivé.

Nepřijatelné? Proč, vždyť ti poctiví se nemají čeho bát, říká ministr Babiš.

Řešení všech tří společenských problémů jsou založena na stejném principu. Stát má vymáhat dodržování nějakých pravidel nebo chce prokazovat nějakou nezákonnou činnost. Stát může, a musí!, vyhledávat viníky domácího násilí a usvědčit je, stát musí umět chytat a usvědčovat zloděje, stát musí prokazovat úniky daní konkrétním podnikatelům.

Elektronickou evidenci tržeb stát zavádí, přestože má všechny prostředky pro efektivní výběr daní. Stát si jen chce usnadnit práci, a to na úkor svobod i peněz občanů. Neví si stát rady? Přenese svou práci a povinnosti na občany. Jak jednoduché. A to na všechny, aniž by rozlišoval, zda jsou poctiví, či nepoctiví.

Je to nepřijatelné a zvrácené. Ale přesně s touto zvrácenou logikou a se zvráceným argumentem „vždyť ti poctiví se nemají čeho bát“ nám tato vláda vnucuje elektronickou evidenci tržeb – permanentní sledování všech malých podnikatelů a živnostníků. A to přesto, že v právním řádu ČR platí princip, že stát musí stíhat nepoctivé, aniž by tím obtěžoval ty poctivé.

ZDROJ: Radomil Bábek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 25 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
28 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.