
Penzijní fondy už dokamuflovaly
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ

Některá témata se k nám vůbec nedostanou. A jiná jsou naopak tématem jen u nás. A právě takovým tématem byl nedávný sjezd jedné z nejmenších parlamentních stran u nás. Té, která si dala za cíl rychle přijmout euro. A ejhle, v tu ránu se jí podařilo vyrobit staronové téma.
Najednou snad všechna média referovala o tom, že je třeba diskutovat o přechodu na novou měnu.
To je velký mediální úspěch, o tom žádná. Z netématu se podařilo udělat velké téma. Z letošního průzkumu plyne, že 75 % lidí si euro nepřeje. Přechod na euro si přeje jen 20 % lidí. Neboli této hlučné menšině se podařilo své téma opět vrátit do diskuse, ačkoli v demokratické společnosti bez přívlastků by takové téma bylo vzhledem k nízké podpoře tak okrajové, že by se o něm mluvilo… také jen okrajově.
Takže zatímco u nás se už po milionté diskutovalo, zda přijmout většinou společnosti nechtěné euro, ve světě bouřila jiná témata. Témata, o kterých u nás slyšel jen málokdo, a přitom s přijetím eura souvisí jako máloco.
Zkrátka většina Čechů sice má na euro nějaký názor, přitom ale vůbec nemají informace, na kterých by si takový názor mohli udělat – většina Čechů totiž z médií zřejmě vůbec nezachytila, jak v eurozóně roste kritika eura a Evropské centrální banky (ECB).
Kritika roste především ze strany německé centrální banky a obecně německých ekonomů. Došlo to dokonce tak daleko, že nová zástupkyně Německa ve vedení ECB poprosila německé ekonomy, aby už nekritizovali ECB a její politiku, protože to prý euru „vážně ubližuje“. Jako asi takhle: Je to kapku absurdní, pokud se vedení ECB snaží umlčet kritiku, protože se bojí, že měna je tak vnitřně křehká, že kritiku neunese…
Kritika přitom směřuje k záporným eurovým úrokovým sazbám. Jedno německé médium přirovnává bývalého šéfa ECB, který s nimi přišel, k hraběti Drákulovi, který vysává úspory. Ekonomové správně poukazují na to, že ECB sice snížila své sazby na rekordně nízké hodnoty, ale ekonomika přesto spadla na dosah recese, které se Německo (nejspíš) o desetinku procentního bodu vyhýbá. A co když Německo upadne do recese skutečně? Půjdou snad úrokové sazby k mínus deseti procentům? Ukládal by pak ještě někdo peníze do bank?
Takže tedy politika ECB nefunguje. Někteří ekonomové tvrdí, že řešením je to, co bylo léta považováno za teoretický konstrukt, neboli co já označuju za fantasmagorii. Tedy helikoptérové peníze. Kdysi totiž nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman napsal, že až jednou nebude politika centrálních bank fungovat, začnou shazovat peníze z helikoptéry mezi lidi. To, co donedávna byla šílenost, je už v ECB teoreticky zpracováváno. Ostatně záporné úrokové sazby byly donedávna oxymóronem taky.
To ale není všechno. Většina těch, kteří u nás mají tak jasno o euru, také jaksi přehlédli, že podle německé centrální banky se s eurem zvyšují rizika pro německý finanční systém. Důvodem jsou opět záporné úrokové sazby ECB. Kvůli nim klesají bankám zisky a jsou zranitelnější. Záporné sazby totiž nutí banky, aby hledali kladné výnosy. Ty jsou ovšem aktuálně spojené jen s velmi rizikovými investicemi. Banky jsou proto – aby neměly ztrátu – uměle donucené podstoupit vysoké riziko. Na totéž ukazuje prstem i ratingová agentura Moody’s – tvrdí, že do 12 až 18 měsíců dojde k oslabení německého bankovního sektoru.
Další obětí eura jsou penzijní fondy. Ty mají se zápornými úrokovými sazbami hodně těžký život. Se zápornými výnosy, jak se dnes pěkně říká (natvrdo přeloženo: se ztrátami) totiž jejich zakladatelé nepočítali. Záporné výnosy jaksi nejsou slučitelné s logikou investování.
Tyhle záporné výnosy jsou umožněné jen pitoreskní politikou ECB. Zahraniční média na rozdíl od českých proto intenzivně rozebírají zprávu, že nizozemské penzijní fondy budou nejspíš snižovat vyplácené důchody, a to přesto, že jsou považovány za jedny z nejlepších na světě. Nizozemské úřady proto zvažují změnu regulace fondů: Tedy vymění bezpečnost fondů za velmi riskantní a aspoň nějaké výnosy. Navíc úřady zvýší odchodový věk do důchodu, aby byl první pilíř důchodového systému s těmito ztrátami fondů ufinancovatelný. (A to čeští milovníci eura řekli, že euro vedlo ke zvýšení věku pro odchod do důchodu a ke snížení důchodů?)
Pro penzijní fondy je klíčová důvěra v systém. Ta je tímto narušena. Mnozí lidé chápou záporné úrokové sazby jako signál, že nemají na důchod šetřit, protože kdo šetří, má se zápornými eurovými úrokovými sazbami ztrátu. Raději všechny peníze hned utratí a nejlépe se ještě zadluží. Což jest důchodové zabezpečení jak noha.
No a pak tu máme vládní dluh eurozóny. A ten je macatý. U nás se média tváří, že je dluhová krize vyřešená. Což není pravda. O tom svědčí to, že euroval (ESM), tedy záchranný fond eurozóny, bude znovu reformován. Italská média a politici ovšem bijí na poplach, že reforma může zhoršit postavení italských státních dluhopisů. ESM totiž bude snáze refinancovat státní dluhy, ale teoreticky taky dluhy škrtat. Ano, škrtání dluhů je opět na stole. Logicky kdyby nehrozilo, tak by nebylo potřeba ESM reformovat. Italský dluh je astronomický a nikdo neví, co s ním.
Proč o tom česká média mlčí? Proč a jak máme „diskutovat“ o euru, když běžný občan nemá z běžných médií dost informací? To pak není diskuse, to je monolog lobbistů. A kdybychom tyhle informace dostatečně rozebrané v médiích měli, vsadím se, že euro má ještě nižší podporu než oněch 20 %.
Problémy eurozóny nejsou vyřešené. Jsou jen překryté biliony eur a zápornými úrokovými sazbami. A přes to všechno patří eurozóna k nejpomaleji rostoucím částem vyspělého světa. Eurozóna není klubem bohatých, ale klubem předlužených, kteří to za každou cenu zkoušejí kamuflovat. Penzijní fondy v eurozóně ale už dokamuflovaly.
Tak o čem že tu ještě pořád diskutujeme…?
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****
Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč
Celkem za měsíc: 7 511,11 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Železná židovská politika = napřed banky a pak střadatelé. Koho zajímá, že penzijní fondy nemohou generovat zisky. Stačí, když ty zisky vytáhnou z penzijních fondů právě ty banky, jak prosté… I u nás poslušní a ohební politici, co si hrají na ekonomy, chtěli zavést ten třetí pilíř. Nějak se ti správci zákonem nařízených fondů živit musí, že… Naštěstí ta nechutná strategie nevyšla. Jen dost dobře nechápu, proč tito politici už nesedí ve vězení, když státní zástupci museli vědět, že takové fondy jsou legální způsob jak kolektivně okrádat penzisty. No ale žijeme přece v demokracii a ta je drahá (slovy marxisty a nejposlušnějšího ministra financí východního bloku Kalouska)
za Kalouska
Naštěstí tuto sviňárnu občané prokoukli a celá kašpařice šla do kytek dřív než stačila okrást kohokoliv.Tunel jak vyšitý.Já už jsem rok v důchodu (o 2 a 1/4 roku dříve) a podělaných 1500 kaček ať si vrazí stát do špic.Když si spočítám,že už rok beru důchod,neplatím daň z příjmů,sociální ani zdravotní cca 13000 měsíčně tak jsem na tom zatím velmi dobře-plusově.
Hezky článek, takovou osvětu je třeba dělat, i když většina lidí tady tuší, že takhle nějak to je.
Už to vypadá tak špatně, že krize před 11 lety byla podle mě slabým odvarem toho, co musí nastat. Důsledky raději nedomyslim, i ty politické.
HEZKÝ ČLÁNEK
ze kterého mi vyplývá že Euro je stejný zmetek jako sama EU. Jedná se jen o podvod vedoucí ke snadnějšímu provedení likvidace státnosti národů a k likvidaci bílé rasy v Evropě po vedením Deutschland, Deutschland über alles. A důchodový spoření ve světě kde se žije na dluh a devalvace je dokonce chtěná je úplný nesmysl. Budoucí důchodci kdyby byli soudní a nevěřili slepě tomuto prožranému systému koupí si raději čas od času malou zlatou minci a zakopou ji na zahradě. Banky FED a NWO jsou produktem zla a hnusu a skončí v pekle dějin. Už se to veze:
https://www.forexsrovnavac.cz/kurzy/nemecke-akcie/deutsche-bank …
VLASTIZRÁDCŮM SMRT
Všechny rezervní měny jsou na tom podobně.
Např. pěkně vidět je to zde https://www.usdebtclock.org/
Jsou tam celkový aktuální dluh státu, přijmy z daní, ale od těch je třeba ještě odečíst úroky kolem 1 bil USD. Nůžky jsou otevřené a je jasný, že takový dluh je nesplatný. Stačí se kouknout na grafy DJI nebo na Stock/Gold ratio, dluhopisovou křivku. Všechno je v extrémních hodnotách, podobně jako v roce 29 před krizí a II. sv. válkou. Největší evropská banka Deutsche Bank propuští desítky tisíc zaměstnanců a jejich hodnota akcí spadla ze 150 EUR na 7! No a TOP0,9? Ta tancuje a ráda by přijímala EURO. ….Na základce jsme říkali seš blbej nebo navedenej?
A nemůže bejt blbej a navedenej současně? Rozhodně se to nevylučuje.
To může, to už je buď pí.. nebo volič TOP 0,9
Cit.: “Raději všechny peníze hned utratí a nejlépe se ještě zadluží. Což jest důchodové zabezpečení jak noha.”
Pokud se zadluží 10 Mega a své úspory (třeba 3 Mega) utratí za akcie a nemovitosti psané na dceru, tak mají docela dobré důchodové zabezpečení. Stát se postará a na přilepšenou taky něco bude.
Dobrý článek. Doplním pár informací.
“Peníze z helikoptéry” se už rozhazovaly. A to při minulé krizi (v roce 2009) v Austrálii. A dokonce jim to tam pomohlo. Paradoxně to je rozumnější (ve smyslu méně nerozumné) řešení než třeba nakupování akcií centrální bankou, což je na žebříčku jejich kreací asi suverénně nejnehoráznější věc.
S těmi penzijními fondy je to velmi smutné. U lidi, kteří tomu moc nerozumí, to může vést až k zanevření na celý kapitalismus a radikalizaci. Těm, co tomu rozumí, bylo od začátku jasné, že jediné penzijní fondy, které dávají smysl, jsou akciové.
K euru mám ambivalentní vztah. Mám v něm většinu investic (protože jednoduše je v něm nejvíc příležitostí), ale zároveň (právě proto – kvůli zajištění) dlouhodobě spekuluju na jeho pokles vůči koruně. A zjistil jsem, že samotná tato spekulace je vlastně skoro nejvýkonnější část portfolia, a přitom celkem bezpečná. Vzhledem k rozdílu v úrokových sazbách (resp. těm jejich záporným sazbám) dostáváte při takové spekulaci zaplaceno každý den za držení dané pozice, což s pákou dělá tolik procent, že to předčí nejrizikovější fondy. Tak to můžete vzít jako tip.
Takže Aleš je kapitalista jak vyšitý. Ale kdepak při svém pracovním zaneprázdnění bereš ještě čas exhibovat na PP v každou denní hodinu? Nebudeš ty takový ten spekulant vydělávající peníze výhradně vsedě od počítače?
Úplně stačilo “děkuju” :) … za ten tip, jak uchránit to, co člověk naspořil za ta léta, co pracoval. “Kapitalistou” je v určitém věku prakticky každý, kdo neprochlastá vše, co vydělá. Času mi to tolik nezabírá, takže na otázku, kde ho beru… no asi tam, kde ho berete vy. :)
Já okrádam o čas svoji rodinu, mám ho dostatek. Investujte uvážlivě, drahé kameny se už vyrábějí, zlato zatím ne, kámen mudrců je v nedohlednu, takžetak, drbani.
Jak říká mladej Klaus – bohatství vzniká z práce. Takže základem investice by mělo být vždy něco, co něco produkuje. Šutry až v druhé řadě.
cit: ..S těmi penzijními fondy je to velmi smutné. U lidi, kteří tomu moc nerozumí, to může vést až k zanevření na celý kapitalismus a radikalizaci. Těm, co tomu rozumí, bylo od začátku jasné, že jediné penzijní fondy, které dávají smysl, jsou akciové…..
..a těm, co se postaví na židli, bude z této výšky hned jasné, že v kapitalismu si nevyberou. Cílem kapitalismu je tvořit zisk, ne jistotu…samozřejmě, kromě selektivní
jistoty zisku…
Tak jsme se zase dověděli moudra z Modré ústřice…
česká národní banka tiskne peníze a dluhopisy zadlužuje občany a tím znehodnocuje měnu občanům. čili je to prodloužená ruka korporátu jak legálně okrádat občany ve prospěch někoho jiného. volby jsou tedy v tomto případě zcela bezpředmětné, okrádat vás budou za každého režimu a šichtařová, alias modré straky, je jeho součástí. eet je jediná karta modrých strak pseudo-konzervativní ods, co je drží ještě ve hře
Kdo má víc bytů, měl by platit vyšší daně, navrhuje šéf ČNB Rusnok
Jo, to dává smysl – nájmy se mu asi zdají ještě moc nízké. :)
To je ten kašpar, na kterém staví jejich zmr… kundoš? Vivát, takový šmejdy volte
Dobytek.
Rusnok prosazoval penzijní fondy a oblboval.
Zeman ho měl kopnout někam… ale neudělal to.
Jo. Jenže soudružka Adampekarová se rozhodla, že euro je naše pojistka proti tažení na Východ.
..ale to má ta soudružka naprostou pravdu. Kdo táhne do ři..ti, nemůže zároveň táhnout na východ…
MNO ono je jedno jestli Euro ano či né stejně nás okrádají jestli v Korunách nebo Eurech je to jedno problém vidím ve fungování celé EU i ve fungování ČR ekonomika založená na HDP je blbost dám příklad soused vám podpálí auto vy si za pojistku koupíte nové a rázem jsme všichni bohatší protože vzrostlo HDP to je výsměch přeci ?
To není výsměch, to je modus operandi tržního kapitalismu.