Penny_Market_v_České_Lípě
6.9.2019
Kategorie: Ekonomika

Penny Market a cena za ekologický blbismus

Sdílejte článek:

PETR KUBÁČ

Jeden kolega z práce má talent vystihnout věci jedinou poněkud temnou větou. Takže na otázku současné politické, ekonomické, energetické ba i psychologické situace v Evropě, potažmo v celé západní civilizaci řekl : “Německé chyby nejsou nikdy malé.

Musel jsem s nim (ne)souhlasit minulý týden, kdy jsem zcela unavený šel kolem německého obchodního řetězce “Penny Market” a potřeboval jsem koupit chleba a Kofolu. Chleba byl hnusný – ještě orosený, jak jej vytáhli z mrazáku, ale pořád lepší než “kamenivo do betonu” alias “pečivo z naší pekárny” které je vždy jak suchary na lodi Bounty.
Takže jsem šel k pokladně, kde mi bylo oznámeno, že “taška igelitka už není“, protože Penny Market bojuje za “záchranu ZeměKoule”. A byly mi nabídnuty 3 alternativy :
  1. Bavlněná taška plátěná – viditelně mizerně sešitá – 29,90 kč
  2. Papírová taška velikosti obálky A4 – 15.90 kč
  3. Polyesterová ( !!! ) taška poněkud větší než taška č. 2 a poněkud lépe udělaná než taška č. 1 – 29.90 kč
Takže jsem nákup za 60 dal do tašky za 30 a vydal se k domovu.
Taška
Tušítě v čem je problém ? Korporátní manažer uvažoval tak, že “zachrání ZeměKouli” tím že místo “jednorázové” igelitky nabídne opakovaně použitelné tašky. Problém je ve slově “použitelné” tedy pokud jejich konstrukce a kvalita je tak mizerná že jejich životnost nepřesáhne průměrnou igelitku – pak se záchrana tak nějak nekoná.
A pak je tady druhý problém – bavlněná taška k ničemu i papírová taška k ničemu má alespoň tu výhodu, že když se MECHANICKY rozpadnou dříve než igelitka a jsou zahozeny do odpadu – v tom odpadu se i CHEMICKY rozpadnou dříve než POLYETHYLÉNOVÁ taška.
Problém té třetí a jediné relativně použitelné “tašky z Penny” je že je z POLYESTERU alias POLYETHYLEN-TEREFTALÁTU – což je materiál – stejný jako PET láhve – daleko méně “biokompatibilní” než původní materiál igelitek, jehož odolnost a neodbouratelnost v živoním prostředí dosahuje vrcholu z běžných komerčních plastů. Jinýmí slovy – původní igelitky např. bylo možno legálně pálit jako petrolej, parafín, nebo topnou naftu – nové tašky kvůli rakovinotvorným zplodinám takto likvidovat nelze – BLAHOPŘEJEME.
Není to jen problém náhrady neškodného plastu “králem neodbouratelného plastu“. Je to skoro jako nějaká choroba. Příklad : EU a potažmo Německo chce snížit emise automobilů – místo aby propagovalo auta na zemní plyn postavená na současných motorech, která mají rozumný dojezd a ještě se dají rozumně natankovat v již existující síti čerpadel a navíc si odpadním teplem v zimě zatopíte – propaguje následující úchylný “energetický řetězec” :
  • Jaderné elektrárny se zavřou
  • Zemní plyn se doveze z Ruska
  • Spálí se v plynových elektrárnách, čímž se ztratí 60% energie, kterou se v plynovém autě dá topit.
  • Elektřina se rozvede ( zatím nedostatečnou ) elektrickou soustavou do ( zatím nedostatečné ) sítě nabíjecích stanic.
  • jimi se nabijí drahé, hořlavé a toxické lithiové akumulátory, což trvá dlouho a nezajistí to dojezd ani jako flaška plynu
  • jimi se pohánějí elektromobily, které díky zrátám v “úchylném řetězci” nemají “ani Joule nazbyt” – viz malý dojezd a žádná energie na topení.
BLAHOPŘEJEME – Německé chyby nejsou nikdy malé a polyesterová “Penny Taška” je toho malou ukázkou.
Poznámka při druhém čtení : tento problém je obecný – ekologisti čacky bojují proti relativně neškodnému polyethylénu, ale co s PET lahvemi – se vyřeší tak, že USA a Číňani je odvezou do spalovny – rakovina – nerakovina – a Indové do Brahmaputry – Ať se světový oceán poměje…
Autor: Petr Kubáč
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 936,00 Kč
Vybráno 8.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 7 663 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (42 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
loading...
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.